Oyun Bilgisayarı Toplama 2019

0

Oyun Bilgisayarı Toplama

Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber, bilgisayar dünyası ve bilgisayar oyunları büyük bir gelişim gösterdi. Çoğu oyun gerçek yaşamda karşılaşacağımız kadar gerçekçi ve kaliteli grafikler içermeye başladı. Bazı oyunlar hayal dünyamızın ötesine geçerek fantastik grafiklerle birleşti. Tabi ki bu seviyede bir gelişim, bilgisayar dünyasını, ekran kartlarını ve diğer bilgisayar donanımlarını oldukça etkiledi. Özellikle grafik seviyesinin bu denli gelişmesi, ekran kartı seçimini ve işlemci seçimini çok önemli bir noktaya taşıdı. Bu sebeplerden dolayı oyun bilgisayarı toplama konusunda dikkatli olunmalı ve parçaların birbirine uyumuna dikkat edilmelidir. Örnek olarak iyi bir ekran kartı için yüksek seviyede bir işlemci tercih edilmeli, ortalama bir ekran kartı için ortalama bir işlemci tercih edilmelidir. Yazımızın diğer kısmında bu konulara daha detaylı değineceğiz.

Oyun Bilgisayarı Toplama Konusunda En Önemli Şey Nedir?

Oyun bilgisayarı toplama işlemi yaparken en önemli nokta ekran kartı seçimidir. Gelişmiş grafikleri oynatırken sorun yaşayan bir ekran kartına sahipseniz, bilgisayarınızın diğer bileşenlerinin çok fazla bir işlevi olmayacaktır. Bunun için öncellikle ekran kartı seçimi iyi araştırılmalıdır. Güncel ve Çekirdek hızı yüksek ekran kartları tercih edilmelidir. Tabi ki bit sayısı da önemlidir fakat genellikle AMD marka ekran kartlarının bit sayıları aynı fiyattaki NVDİA ekran kartlarından yüksektir. Onun için bu noktaya çok fazla takılmanıza gerek yoktur.

Belirli oyunları oynuyorsanız ve sürekli yeni çıkan oyunları takip etmek gibi bir derdiniz yoksa alacağınız ekran kartının o oyunda verdiği FPS değerlerini internetten kesinlikle araştırın. Bununla ilgili Youtube üzerinde veya çeşitli internet sitelerinde bilgiler bulmak oldukça kolay.

Bütün oyunları oynamak istiyorsanız ve sürekli güncel oyunları takip ediyorsanız, çok üst seviye bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için büyük bütçeleri gözden çıkarmalısınız çünkü hem ekran kartınız pahalı olacak hem de ekran kartı ile beraber kullanacağınız diğer bilgisayar bileşenleri pahalı olacaktır.

Oyun Bilgisayarı Toplama Konusunda İşlemci Seçimi Önemli Mi?

İşlemci seçimi, ekran kartı seçimi kadar önemli bir konudur. Öncelikle işin detay ve teknik kısmına girmeden, yapılması gerekenleri sıralamak istiyorum.

  • Alacağınız işlemcinin hangi soketi desteklediğine dikkat edin.
  • Seçtiğiniz anakartın internet sitesine girip, bios güncellemesi olmadan işlemcinizi destekleyip desteklemediğine dikkat edin.
  • Bazı işlemciler için özel RAM’lar kullanılmaktadır. Alacağınız işlemcinin internet sitesine girip, kaç MHZ RAM desteklediğine dikkat edin.

Bu saydığımız maddelere işlemciyi alacağınız sırada mutlaka dikkat edin. Sizi hem maddi hem zaman anlamında rahatlatacak maddelerdir ve tecrübeyle kanıtlanmış maddelerdir.

Eğer çok yüksek bir seviye ekran kartı aldıysanız, bu ekran kartını i3 bir işlemciyle veya ryzen 3 serisi bir işlemciyle çalıştırmak saçmalık olacaktır. Hem darboğaz problemi ortaya çıkacak hem de ekran kartını tam performansla kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bu sebepten dolayı ekran kartınızın seviyesine göre i7, i5, Ryzen 5, Ryzen 7 serisi işlemciler tercih edebilirsiniz. Genellikle günümüz ekran kartlarının hepsi bu işlemcilerle sorunsuz çalışabilmektedir.

Oyuncu bilgisayarı işlemci tavsiyesi:

Oyuncu Bilgisayarı Toplama Oyun Bilgisayarı Toplama

  • Intel Core i3 8100: Başlangıç seviyesi için kullanılabilecek güzel bir işlemcidir. 4 fiziksel çekirdeğe sahiptir ve 6 MB önbellek boyutuna sahiptir. Orta düzey ekran kartlarıyla rahat bir şekilde çalışabilir.
  • Intel Core i5 7500: Orta seviye oyuncu bilgisayarları için kullanılabilir. 4 adet fiziksel çekirdeğe ve 6 MB önbellek boyutuna sahiptir. 2400 MHZ RAM hızına kadar desteklemektedir. Üstü seviye ekran kartlarıyla sorunsuz çalışabilir.
  • AMD Ryzen 7 2700X: Üst seviye ekran kartları ve üst seviye oyuncu bilgisayarları için tasarlanmıştır. Tam tamına 20 MB önbellek boyutuna sahiptir ve 8 adet fiziksel çekirdeğe sahiptir.

İşlemci Soğutucu Önemli Mi?

İyi bir işlemcinin iyi bir işlemci soğutucusu olması gerekmektedir. Özellikle oyun bilgisayarı toplama konusunda meraklı olan arkadaşlar, değişik şekillerde ve ledli sıvı soğutma sistemleri tercih etmektedir. Tabi ki eski soğutma sistemlerine oranla sıvı soğutma sistemleri daha iyidir. Eğer bütçe anlamında bir problem yaşanmıyorsa, sıvı soğutma sistemi alınması mantıklı olacaktır çünkü stok soğutucular genellikle yetersiz kalmaktadır. Daha başarılı soğutma, daha iyi FPS değerleri ve daha az takılma anlamına gelmektedir. Ayrıca fizik kurallarına göre ısınan parçalar daha hızlı yaşlanmaktadır. Bunun için ne kadar kasayı ve işlemcinizi soğut tutarsanız, o kadar uzun ömürlü bir sisteme sahip olabilirsiniz.

İşlemci soğutucusu tavsiyesi:

  • COOLER MASTER AIR MA410P: RGB ışıklandırması ve başarılı soğutmasıyla en çok tercih edilen ürünlerdendir. Kasa içerisinde oldukça şık durmaktadır. Sıvı temelli bir soğutma sistemi değildir.
  • CORSAIR HYDRO SERİSİ™ H100i V2 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ: Fiyatı 1.000 TL’nin üzerinde olan nadir sıvı soğutma sistemlerindendir. Çok üst düzey bilgisayarlar ve hız aşırtma uygulanan sistemlerde kullanılmalıdır. Sıvı tabanlı bir soğutma sistemidir.

Oyun Bilgisayarı Toplama Konusunda RAM Seçimi Önemli Mi?

RAM seçimi tabi ki önemlidir. Bazı oyunlar özellik günümüzde çok tercih edilen PUBG oyunu aşırı miktarda RAM tüketmektedir. RAM kullanımının %100 olması durumunda, oyun sırasında çeşitli donmalar ve takılmalar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı RAM seçiminde dikkatli olunmalıdır. İşlemcinizin özelliklerinde yer alan RAM hızları miktarına bakıldıktan sonra, en yüksek MHZ değerine sahip RAM’lar alınmalıdır. Aşırı derecede oyun meraklısı kişilerin en az 16 GB RAM seçmesi gerekmektedir fakat aşırı düzeyde oyun oynamayan kişiler 8 GB RAM ile oyun bilgisayarı toplama işlemine devam edebilir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.