Özgün Makale Nedir ? Özgün Makale Nasıl Yazılır?

0

Özgün Makale Nedir ? Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Teknolojinin gelişmesi, insanların daha çok internetten yararlanması ve internetin pek çok konuda temel bilgi kaynağı haline gelmesiyle, internet ortamındaki web sitesi sayısı artarak özgün içerik oranının azalmasına sebep olmuştur.

Özgün makale yazmanın ehemmiyeti böylelikle önemli ölçüde artmış, kaliteli ve orjinal içerikleri üretebilmenin genel esaslarının bilinmesi elzem hale gelmiştir. Bu yazımızda, konuyu daha detaylı ele alarak; “Özgün makale nedir?” “Özgün makale nasıl yazılır?” sorularına yanıt vermeye çalışacağız.Özgün Makale Nasıl Yazılır? Diye soranlar detayları aşağıda bulabilir.

Özgün Makale Nedir ?

Özgün makale, internet platformlarında eşi ve benzeri olmayan, özü itibariyle farklılık gösteren içeriktir.  Özgün makaleler, yazarının tarzını ve anlatma becerisini de yansıtır aynı zamanda.

Özgün makale yazmak demek farklı kaynaklardan araştırma yapmamak veya bunlardan yararlanmamak anlamına gelmez. Özgün makale, içerik itibariyle farklı kaynaklardan bilgiler içerse de, ana hatlarıyla yazarı tarafından baştan kaleme alınmış, başka kaynaklardan birebir kopyalanmamış içerik demektir.

Özgün Makale Nasıl Yazılır ?

Özgün makale yazmak kolay görünse de, aslında çok da basit bir iş değildir ve belli başlı kuralları tatbik etmeyi gerektirir. Yazılarınızın özgün ve kaliteli olması için dikkat edilmesi gereken bu kuralların bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle yazdığınız yazının üslup, dil ve anlatımıyla sizi yansıtmasına özen göstermelisiniz.
  • Yazmayı tasarladığınız yazının kaliteli olması için ayrıca dikkat etmeli ve özenli olmalısınız.
  • Farkındalık yaratacak ve anlaşılır olacak bir yazı yazmak için gayret göstermeli, bu bağlamda makalenizin anlaşılır olması için çalışmalısınız.
  • Yazmayı düşündüğünüz konu hakkında araştırma yaparken kaynak çeşitliliğini sağlamak için çaba göstermelisiniz.
  • Yararlandığınız kaynaklardaki bilgileri yazınıza birebir aktarmak yerine, kendi cümleleriniz ile aktarmayı tercih etmeli, gerektiğinde referans gösterebilmelisiniz.
  • İmla ve yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.