PDR Kazanmak İçin Tavsiyeler ve PDR Bölüm İncelemesi

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü kazanmak için nasıl çalışmalı , pdr kazanmak zor mu ? Pdr kazanmak için tavsiyeler gibi sorularımızı pdr öğrencisi Hatice’den cevaplamasını istedik.Bizi kırmadığı için teşekkür ediyor soru cevap-kısmına geçiyoruz.

PDR Kazanmak

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?
Merhaba ismim Hatice.Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi PDR 1.sınıf öğrencisiyim.

PDR okumaya nasıl karar verdin ?
Küçüklüğümden beri psikolog olma hayalim vardı.Rehber öğretmenimi çok seviyordum bir de. Psikolojiyle PDR yi karşılaştırınca PDR nin daha geniş çalışma alanının olduğunu öğrendim ve bu bölümü okumaya karar verdim.

PDR okumak isteyenler için başarı puanını ve sıralamnı bizimle paylaşır mısın ?
2016 da 412 puanla 40 bin sıralamayla  üniversiteye yerleştim.

Ygs-Lys çalışma sistemini bize anlatır mısın ?
11.sınıfta Tarih konularını tamamen bitirdim.Türkçe de dil bilgisini bitirdim.Matematikten üslü,köklü,rasyonel sayılar gibi basit konuları bitirdim.Bunları yaparken 11.sınıf derslerini hiç aksatmadım çünkü 11.LYS konularını içeriyor.Edebiyat ve matematikte 11.sınıfta gördüğümüz konulara hakimdim.12.sınıfta YGS İçin çok yoğun bir çalışmam oldu diyemem.Bol paragraf çözüp deneme sınavları yaptım.Sabahtan akşama kadar ders çalışmadım sadece günlük 1 2 konu bitirip soru çözdüm.LYS döneminde birçok arkadaşım çalışmayı bırakırken ben tam tersi sınava yoğunlaştım çünkü önemli olanın LYS olduğunu biliyordum.Cumhuriyet edebiyatı-türev-integralden başımı kaldırmadım diyebilirim.

 PDR ders içeriği ve zorluğu nedir ?
İlk senem olduğu için alan derslerine hakim değilim.İlk dönem fazla zorlayan dersler olmadı.Psikolojiye ilginiz varsa zaten dersler sizi sıkmıyor.Ama diğer dönemler için “PDRciler yatıyor” denecek kadar kolay olduğunu söyleyemem 🙂

PDR mezunu hangi ünvanı alır çalışma imkanı nerelerdir?
Bu bölümden mezun olanlar “Psikolojik Danışman”ünvanını alıyorlar.Okullarda rehber öğretmen olmak dışında RAM’da,üniversitelerde akademik personel olarak,askeri liselerde ve TSK’da Psikolojik danışman olarak, anaokulu ve kreşlerde,aile ve çocuk mahkemelerinde pedagog olarak,Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Psikolojik destek birimlerinde çalışabilirler.Ayrıca Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaparak “Psikolog”olabilirler. Aklıma gelenler bunlar çok geniş bir yelpazesi var.

Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara genel olarak önerilerin nedir?
YGS kötü geçtiyse moralinizi hiç bozmayın.Sıralamanızı belirleyen sınav LYS dir.PDR hayaliniz varsa çabalayın çünkü bu bölümü kazandığınızda boşuna çabalamadığınızı göreceksiniz 🙂

Vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin bir şey var mı ?
Ben teşekkür ederim,umarım birilerine faydam olmuştur 🙂


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.