Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır?

0

Cilt bakımı, cildin sağlıklı görünmesi ve ışıldaması açısından son derece önemlidir ve bu anlamda peeling, cilt bakımının en önemli unsurlarından biridir. Cildin ölü deriden arındırılmasını sağlayan peeling, aynı zamanda cildin daha temiz görünmesini sağlarken, makyajın cilt üzerinde daha pürüzsüz durmasını da sağlamaktadır. Peeling yapmadan önce cilt tipine uygun peelingleri kullanmaya dikkat edilmelidir. Peki peeling nedir ve peeling nasıl yapılır? yazımızda tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır?

peeling nedir ve peeling nasil yapilir
peeling nedir ve peeling nasil yapilir

Cilt Bakımının En Önemli Adımı Peeling

Peeling, sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için cilt bakımının en önemli adımlarından biridir. İçerisinde mikro tanecikler bulunan cilt temizleme ürünlerine peeling adı verilmektedir. Peeling içerisinde bulunan mikro tanecikler ise gözenekleri derinlemesine temizlemesinin yanı sıra cildin ışıldayarak, parlamasını da sağlamaktadır.

Ayrıca peeling yalnızca yüz bölgesinde değil, tüm vücuda uygulanabilmektedir. Cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlayan peeling aynı zamanda güneş lekelerini azaltmak için de kullanılmaktadır. Peeling, cildin üst katmanını soymakta ve pul pul dökülmesini sağlamaktadır. Peelingin bu özelliği sayesinde ise ciltte bulunan hücre döngüsü hızlanmaktadır ve cilt ölü hücrelerden arındırılırken, ciltte yeni hücre oluşumu da uyarılmaktadır.

Peeling Yapmanın Faydaları

Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır
Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır

Yüze ve cilde peeling yapmanın birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında ise ciltte bulunun kirliliği temizlemek ve cilt gözeneklerini derinlemesine temizlemek yer almaktadır. Ayrıca cilt sarkmalarını ciddi oranda toparlayan peeling, çiller ile koyu lekelerin görünümünü de iyileştirmektedir.

Peeling, kırışıklıklar ile ince çizgiler gibi erken yaşlanma belirtilerini gideriyor olmasının yanı sıra güneş lekeleri ile güneşin cilde verdiği zararları azaltmaktadır. Ayrıca peeling, göz ile ağız çevresinde bulunan çizgilerin görünümünü hafifletmekte ve cildin daha parlak ve daha aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Peeling, içerisinde bulunan mikro tanecikler sayesinde zaman içerisinde cilt gözeneklerinde birikmiş olan kir ve teri temizlemektedir. Bu sayede ise sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemektedir.

Peeling Çeşitleri

Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır
Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır

Peeling, ilk olarak herkesin aklına yüzde uygulandığını düşündürse de aslında vücut üzerinde cildin kuru olduğu her bölgeye uygulanabilmektedir. Peeling çeşitleri arasında ise kimyasal peeling, doğal peeling ve lazer peeling bulunmaktadır.

Doğal peeling, eve bulunan doğal malzemeler ile hazırlanarak, uygulanan peeling türüdür. Kimyasal peeling ise yüzeysel, orta ve derin olmak üzere kendi arasında üçe ayrılmakta ve uzman hekime danışarak yapılması gereken peeling türüdür. Lazer peeling ise bir cilt soyma işlemidir ve vücudun çeşitli bölgelerine uygulanabilmektedir.

Evde Doğal Peeling Yapımı

Evde Doğal Peeling Yapımı
Evde Doğal Peeling Yapımı

Evde cilde peeling yapmak son derece kolay bir işlemdir. Öncelikle cilt, temizleyici bir ürün yardımı ile iyice temizlenmeli ve bol su ile yıkayarak, ardından da yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Ardından ise dudak çevresi ise göz çevresi dışında kalan tüm cilde dairesel hareketler yaparak peeling maskesi uygulanmalı ve ortalama yirmi dakika kadar beklenmelidir.

Bekleme süresinin dolması ile cilt üzerinde bulunan peeling maskesi soyulmalı ve cilt önce soğuk ardından da ılık su ile durulanarak, yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Cildin kurulanmasının ardından cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülmesi de ihmal edilmemelidir.

Lazer Peeling Nasıl Yapılır?

Lazer peeling uygulaması öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezik kremler sürülmekte ve bu sayede kişinin acı ya da ağrı hissetmesi önlenmektedir. Lazer peeling uygulaması sonrasında mutlaka doktor tarafından önerilen cilt bakım ürünleri kullanılmalı ve güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.