Piyano Çalmak İstiyorum Diyenlere Gerekli Bilgiler ve Tavsiyeler

0

Piyano çalmak zor mu ? Piyano çalmak istiyorum ? Gibi soruların yanıtları ve piyano çalmak hakkında bilgi arayanlar doğru yere geldiniz!

Bu yazımızda piyano çalmak istiyorum diyen arkadaşların merak ettiği soruları müzik öğretmeni olan Yeşim Hoca’mıza sorduk.Kendisine teşekkür ediyoruz umarım faydalı bir yazı olur.Sorulara geçelim ;

1.Öncelikle kendinizden bahseder misiniz ?

Adım Yeşim. Ben Liseden itibaren müzik okudum. Üniversite de müzik öğretmenliği okudum. Ana enstrümanım piyanoydu. Sınavlara da piyanoyla girdim.

2.Piyano hevesi sizde nasıl başladı ?

Sınavlara hazırlanırken piyanoyu tercih ettim bir hocamın yönlendirmesiyle. Çalışmalarım iyi gittikçe ben daha çok sevdim piyanoyu, yeteneğim de bu yönde olduğundan senelerce devam etti..

3.Öğrenmesi zor bir enstrümanmıdır ? Kolay öğrenilmesi için tavsiyeleriniz nedir?

Öğrenilmesi biraz zordur evet beyin 2 yönlü çalışmak durumunda çünkü sağ el sol el farklı anahtarla çalınıyor çünkü. Fa anahtarı ve sol anahtarı olarak 2 ye ayrılıyor.. Ama yetenek çok önemli. Yetenek ve istek varsa çalışmayla pekiştirilerek ilerlemek mümkün.

4.Kurs dışında çalışmayı gerektirir mi ?

Kurs sadece yetmez öğrenilenlerin tekrar edilmesi gerekir. Enstürüman biraz nankördür çalışmazsan unutulur üstüne düşülmesi gerek. Ve onu çok sevmek gerek.

5.Kurs ücretlerinin tahmini piyasası nedir ?

Trabzon’da yaşadığım için burda fiyatlar çok uçuk değil piyasa biraz düşük 200-300 Tl arası. Değişiyor aylık ücretler. Haftada 1 saat olmak kaydıyla Ayda 4 saat ders yapılıyor.

6.Evde çalışmak için neler alınmalı ve neye göre alınmalı ?

Evde çalışmak için imkan varsa piyano ya da org olmalı ve piyano metodları tabi. Hepsi zaten hoca yönlendirmesiyle yapılır çalışılacak etüdler eserler..

7.Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz eklemek istediğiniz başak bir şey var mı?

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.. Ben teşekkür ederim 🙂


Bu soru cevap 2016 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.