PPTX Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ? PPTX Uzantısı Nedir?

0

PPTX Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır ?

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren yeni kavram ve olgular bazen karmaşık bir hal almakta, içinden çıkılamaz gibi gelebilmektedir. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarlar da hızlı teknolojik gelişmelerden nasibini almış, çoğumuzun bilmediği birçok yazılım ve program son yıllarda daha çok kullanılır hale gelmiştir. Üretilen binlerce yeni yazılım ve program, daha önce duymadığımız bir çok yeni dosya uzantısıyla karşılaşma ihtimalini beraberinde getirmiştir.

Tüm bu gelişmelerle, son zamanlarda adından daha fazla söz ettirmeye başlayan PPTX dosya uzantısı özellikle sık sık sunum hazırlayan, video, resim düzenleme araçlarını yoğunlukla kullananların yakında bildiği ve sürekli rastladığı dosya uzantıları arasında. Bu yazımızda, bilmeyenler için .pptx uzantısının ne olduğuna ve bu uzantıya sahip dosyaların nasıl açılacağına dair konuları ele almaya çalışacağız.

PPTX Uzantısı Nedir ?

PPTX formatına sahip dosyalar, Microsoft Power Point Programı kullanılarak oluşturulmuş sunum dosyalarını belirtmek için kullanılan uzantılardır. Microsoft Power Point programı ile oluşturulan sunum dosyalarının geneli  .ppt yada .pptx uzantısına sahiptir. Bu uzantıya sahip dosyaların oluşturulmasını sağlayan Microsoft Power Point Programı aynı zamanda resim, video ve ses dosyalarını destekler ve bu tarz dosyalar üzerinde düzenleme yapılmasını da mümkün kılar. Bu program aynı zamanda PPTX dosyalarının  bir bilgisayarda canlı olarak sunulmasını da sağlar.

PPTX Uzantılı Dosyaları nasıl açılır ?

PPTX uzantılı dosyaları kullanmanız için Microsoft Power Point Programının 2007 ve sonrasındaki sürümlerinin bilgisayarınıza yüklü olması gerekmektedir. Eğer bu programa sahipseniz ve PPTX uzantılı dosya bu program ile doğru bir şekilde eşleştirilmişse ilgili PPTX uzantılı dosyayı çift tıklamak, söz konusu dosyanın açılması için yeterli olacaktır.

Eğer Power Point programı yüklü olmasına rağmen PPTX uzantılı dosya açılmıyorsa, kolay bir şekilde dosya ilişkilendirmesini yaparak PPTX dosyasını açabilirsiniz. İlişkilendirme işlemi için; PPTX uzantılı dosyayı sağ tıklayıp, “birlikte aç” seçeneğini tıklayarak, karşınıza çıkan listeden Power Point programını seçmeniz yeterli olacaktır.

Microsoft Power Point programını yükleme imkanınızın olmaması halinde, Power Point Viewer programını kullanarak da PPTX dosyalarını görüntüleyebilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.