PS4 Isınma Sorunu Çözümü – PlayStation 4 Isınma Sorunu

0

PS4 Isınma Sorunu Çözümü

Akıllı telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda hatta tabletlerimizde bile yaşayabildiğimiz ısınma sorunu, oyun konsollarında da karşımıza çıkabiliyor. Isınma sorununun yaşandığı oyun konsolları, bir süre sonra oyun performansında düşüşler gösteriyor. Hatta ısının zamanla artması, aniden konsolların kapanmasına bile neden olabiliyor. Bu şekilde ısınma sorunuyla gündeme gelebilen konsollardan birisi de PlayStation 4 oyun konsolları. Eski seriye göre çok daha güçlü işlemci bulundurması ve grafik biriminde de yüksek performans hedef edinmesi, özellikle yüksek grafikli oyunlarda PS4 Isınma Sorunu yaşanmasına neden oluyor. Peki, böyle bir sorunla karşı karşıya kalan kullanıcılar neler yapmalı?

PS4 Isınma Sorunu Çözme Önerileri

Bu kısımda yapacağınız hem yazılımsal hem de donanımsal kontroller bulunuyor. Konsollarınızın ısınmasına neden olacak durumlarla beraber yapacaklarınızdan söz edelim.

Hava Izgaralarını Kontrol Etme ve Temizleme

PS4 Isınma Sorunu çözümü için ilk adım havalandırma ızgaralarını kontrol etmek olacaktır. Televizyonlara yakın ve yere yakın konumda kullanılan konsollar, çok sık tozlanır.

Bulundukları ortam gereğince sık sık konsolların havalandırma ızgaralarının tozlandığını ve fanların toz ile sıkıştığını görürsünüz. İlk kontrol edeceğiniz kısımda bu kısım olacak. Eğer fanlarınız ve havalandırma delikleri tıkanmışsa, mutlaka konsolları temizleyin.

Güncellemelerin Yüklenmesi

Alakasız olarak gösterilebilir ama aslında güncellemeler PS4 Isınma Sorunu için önemli bir yere sahiptir. Güncellemelerle beraber sistem yükünü azaltmak için optimizasyonlar yapılır ve yük oluşturacak hatalar giderilir. Bu durumda konsolların aşırı ısınmasına neden olacak iş yükleri de optimizasyonla düzenlenmiş olur. Haliyle cihazınızın mutlaka en yüksek sürüme güncellendiğinden emin olun.

Depolama Alanını Düzenleme

PS4 Isınma Sorunu için son önerimiz ise depolama alanı kısmında karşımıza çıkıyor. Yapacağınız belli başlı kontrollerle beraber, cihazın depolama alanının %100’e yakınını kullanmadığınızdan emin olun.

Depolama alanı ne kadar doluysa, o kadar ekstra iş yükü olur ve konsollarını bir süre çalıştıktan sonra daha fazla ısınma gösterir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için gereksiz dosyaları silerek hafızayı rahatlatmanız, ısınma sorunu için oldukça etkili olacaktır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.