Psikoloji Öğrencisinden Psikoloji Kazanmak İçin Tavsiyeler

13

Merhaba arkadaşlar bugün psikoloji kazanmak için kafalarında soru işaretleri olan arkadaşların meraklarını gidermeye ve psikoloji bölümü hakkında konuşacağız.Misafirimiz Ömer.Genel olarak sorularımız psikoloji kazanmak zor mu ? Psikoloji kazanmak için nasıl çalışılmalı , psikoloji kazanmak için kaç net gerekir ? Psikoloji kazanmak için neler yapmak gerekir ? Psikoloji kazanmak hakkında diğer bilgiler vb.Ömer’e bize vakit ayırıdğı için teşekkür ederiz.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

Öncelikle bana kalbiniz kadar temiz bu röportajı ayırdığınız için teşekkür ederim. Adım Ömer , 20 yaşındayım , Kuzey Adanalıyım ve Dokuz Eylül Üniversitesinde Psikoloji bölümü 1. sınıfta eğitim görüyorum. Galatasaraylıyım. Size Psikoloji bölümünü anlatmayı deneyeceğim ama takdir edersiniz ki bilmediğim noktalarda var . Elimden geleni anlatmaya çalışacağım.

Psikoloji okumaya nasıl karar verdin ?

Psikoloji okuma isteğim birazda dizilerden kaynaklıdır aslında. Bilenler vardır Hannibal ve Sherlock dizilerini. Oradaki Hannibal karakteri – kendisi psikiyatristtir- ve Sherlock karakterinin insanları analiz etme ve düşünme yapıları çok hoşuma gitmişti. Kontrol becerileri ve düşünme tarzları beni büyüledi diyebilirim. Zaten bende bu tarz çıkarımlar yapmayı seven ama genelde kendime saklayan bir insan olduğum için kendimi onlarla özdeşleştirmiştim. O sıralarda TM olduğum için Hukuk bölümünü düşünüyordum, çünkü bir nevi TM nin kralı hukuktur diye öğrenmiştik. Bu yüzden diğer bölümlere karşı at gözlüğümüzle bakıyorduk.Ama 10. sınıfta psikolojiyi araştırmaya karar verdim. Hayran olduğum şeyin psikolojinin bir alanı olduğunu görünce bir anda yeni bir amacım oldu . Psikoloji okuyacaktım. Araştırırken psikolojinin bir sürü alanı olduğunu ve hepsinin bizle ilgili olduğunu gördüm. Biz diye bahsettiğim insanlar tabiki. O araştırmayı yaptıktan sonra kararımı vermiştim. Başka bir bölüm okuyamazdım. Ve bu yüzden de puanım çoğu hukuğa yetmesine rağmen tercih listeme hukuğu almadım bile hâlâ da pişman değilim.

Psikoloji kazanmak isteyenler için başarı sıralamanı bizimle paylaşır mısın ?

Ben 2015 yılı sınavlarına girdim . Sıralamam 14.700’dü. Okulumun taban sıralaması da yanlış hatırlamıyorsam 18.000’di.

psikoloji-kazanmak-zor-mu
psikoloji-kazanmak-zor-mu

Ygs-Lys sistemini bize anlatır mısın ?

Ygs Lys iki ayrı platform. Ygs sınavı için ne kadar soru çözerseniz çözün farklı bir akıl oyunu yapabilirler. Çünkü bu sınavda düşünmemizi ve olayı çözmemizi istiyorlar . Yanlış anlaşılmasın Ygs zordur falan demiyorum ama işte ters köşe olayları bu sınavda oluyor .Lys ise emeğin karşılığını veriyor. Lys sınavında hocanın çözdüğü bir soru veya evde yaprak testinde çözdüğünüz bir sorunun birebir aynısı gelebilir. Yani Lys nin mottosu ” Ne kadar çalışırsan o kadar alırsın” dır. Biz Tm cilerin Mf lerden farklı olarak birkaç tane avantajımız var. Mesela Ygs sıralamamız genellikle Lys de yukarıya çıkar . Düşme olayı pek olmaz. İkinci olaraksa benim kendi tecrübelerimden çıkardığım bir sonuç var . Eğer Tm ci isen Ygs ya da Lys den birisi seni kurtarır . Ama tabiki garanti için ikisini de önemsemeliyiz. Beni Ygs kurtarmıştı örneğin.

Psikoloji kazanmak isteyen arkadaşlara genel olarak önerilerin nedir ?
Öncelikli tavsiyem kendi araştırmalarınızla kendi istediğiniz bir bölüme gitmeniz. Sonuçta önünüzdeki neredeyse 40 yılı belirliyorsunuz. Sınavlarla ilgili ise iki bölüm halinde tavsiyeler verebilirim
 • YGS:  Ygs sınavında tavsiyem konuları olabildiğince hızlı bitirip deneme sınavı çözmeniz. Çünkü ben hazırlanırken eski yıllarda bir Ygs birincisinden şöyle bir açıklama duymuştum ” Fazla  test kitabım olmadı. Sadece gittim ve bütün yayınların denemelerini aldım.Hepsini çözdüm ” . Bu açıklama bana  o kadar mantıklı gelmişti ki. Çünkü : Gerçekten de sınavda bize test kitabı tarzında sormayacaklar ki . Deneme şeklinde soracaklar , her soru ayrı bir konudan olacak. Bende alabildiğim kadar aldım. Yanlış hatırlamıyorsam 4-5 farklı yayının denemesini çözmüşümdür. Bütün denemeleri bitiremedim tabiki ama Ygs için bence şöyle bir durum var : Çözdüğümüz soru sayısının büyük bir önemi yok. Önemli olan niteliği (lütfen bu bölümde anlattıklarımın sadece YGS için olduğunu unutmayın). Bu yüzden ben özellikle matematik test kitaplarında konuların son iki testini falan açıp çözerdim. Tüm soruları çözmek hem sıkıcı geliyordu hem de gereksiz. Bildiğim kolay soruların bana bir fayda sağlamayacağını düşünerek böyle yapardım. Tabiki bu düzeye bağlı , ilk çalıştığımda ilk testler de zor geliyordu. Seviyem arttıkça test seçmeye başladım. Bu taktiği ben biraz da tembelliğime bağlıyorum ama benden daha çok soru çözen ve denemeler de arkasında olduğum çoğu insanı geçtim. Bunu da biraz taktiğime bağlıyorum. Birazı benim taktiğim büyük çoğunluğu Allah’ın takdiri.
 • LYS: Bu sınav puan hissesinin en fazla olduğu bölümdür. Lise puanınız ve Ygs puanınız bunu yanında hafif kalabilir. Joker gibidir , geriye düştüğünüz maçı kazandırabilir. Ygs konularını hızlıca öğrenip yavaş yavaş Lys konularına geçin. Ygs için garanti veremem ama bu sınav için çalıştığınız her dakikanın ve öğrendiğiniz her bilginin emeğini alacaksınız. Edebiyat bizim alanımızın en kuvvetli bölümü . Edebiyat için çalışma taktiği olarak ben eser ezberinde hikaye yöntemini tavsiye ederim ama hikaye size ait olmalı. Günlük hayatınızdaki olaylara veya kişilere bağlayarak oluşturursanız çok akılda kalıcı olur. Bu alanda bir koç ararsanızda twitter’da Onur Soğuk hocayı ve onun radyo yayınlarını dinlemenizi şiddetle öneririm. Kendisi ücretsiz ve eğlenceli eğitimi savunan çok nadide bir insandır. Matematiğe gelecek olursak bu sefer her kaliteli soruyu çözmeye çalışın. Çözümler genelde yöntemlere bağlı olduğundan unutulmaması gerekiyor. Bu konuda da gördüğüm en iyi espri yeteneğine sahip olan insanlardan biri olan Matematikçi Bob’u öneririm. O da twitter’da ve kendisi esprili üslubuyla oluşturduğu notlarını paylaşıyor. İki sınav içinde ortak önerim : Denemelerdeki yanlışlarınızı işaretleyin ve sorun . Ben öyle yapar ve arada tekrar ederim. Net tabloma da yanlış sorularımı öğrenmeme bağlı olarak tekrar yazardım. Örneğin: Bir sınavdan ilk netim 75 ve ben 14 yanlış sorumu sordum, öğrendim. Yani artık çıkarsa yapabileceğim. Bir nevi bu artık yanlış soru olmaktan çıktı . Bu yüzden şöyle yazardım 75  ——-> 89 . Bu yanlış soruları öğrenme taktiği sayesinde net tablom yavaş yavaş artmaya başladı. Size de tavsiye ederim.

Peki biraz bölümden bahseder misin içerik , mezun oluca ve zorluk derecesi gibi ?

Bölümüm 4 yıllık lisans eğitiminden oluşuyor . Bazı üniversitelerde ekstra zorunlu hazırlık var ve bölümde %30 ingilizce diye geçiyor. Ben zorunlu hazırlık okumuştum. Herkesin de okumasını tavsiye ederim ama boşlamamak şartıyla. Biz boşladık ve baya ecel terleri döktük. 

4 yıllık eğitimin ardından KPSS ile psikolog olarak Hastanelere, Rehabilitasyon Merkezlerine , Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı birimlerine , Adalet Saraylarına v.b. kurumlara atanabiliyoruz. Çalışma olanağı gerçekten geniş. Ama lisans eğitiminden sonra eğer kendi büromuzu açmak ve özel kurumlarda yüksek yerlere gelebilmek istiyorsak 2 yıllık yüksek lisans gerekli . Yüksek lisanslarda Üniversitelere başvuruyoruz ve yönelmek istediğimiz alanı seçiyoruz . Üniversitelere öğrenci kabulünde not ortalaması da önemli . Bu yüzden sınav notları önem teşkil ediyor. Diğer aranan nitelikler ise yeterli ALES puanı ve YDS puanı. 
    Kazanç durumu olarakta her meslekte olduğu gibi burada da kendinizi geliştirmeniz gerekli diye klişe bir cümle kurayım. Ama klişeler doğru olduğu için klişe değil mi zaten ? Benim araştırmalarım psikoloji bölümünde beni tatmin edecek kazançları elde edebileceğimi gösteriyor. Herkesin yaşam standartları kendine göre farklı olduğu için arzu ettiği para da farklıdır. Bu yüzden daha sağlıklı bilgi için Devlet Hastanelerindeki bir Psikoloğa sormanızı tavsiye ederim.
    Bölüm zorluk açısından normal. Yani sizi sosyal ortamlardan uzak tutacak kadar çalışma gerektirmiyor. Derslerde türüne göre zevkli olabiliyor. Tabiki bölüm dersleri daha zevkli ve bölüm derslerinin kitapları da ilgi çekici. Psikoloji okumayan biri bile açıp okusa kitabı ilgisini çeker ve zorlanmadan yeni birşeyler öğrenebilir.

Vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin bir şey var mı ?

Ben teşekkür ederim. Elimden geldiği şekilde anlatmaya çalıştım. Biraz uzun olmuş olabilir ama bildiklerimi aktarmak ve başkalarınında başarılarında yardımım olsun istiyorum. Yazı yazma konusunda pek iyi sayılmam . Üslubumda yanlışlıklar olmuş olabilir. Tekrar kusura bakmayın. Kendinizi yansıtan, okurken ve çalışırken mutlu olacağınız bölümü seçin. Gerekirse mezun kalın. Ben mezun kalıp kazanan bir öğrenciyim. İlk yılımda Ygs: 150.000 Lys: 70.000 yaptım ama istemediğim bir bölüme gitmektense tekrar hazırlandım. Mezunken ders çalışmak daha kolay. Tüm konular hakkında bilgi sahibisiniz. Mezun yılı hayatımın en güzel yıllarından biriydi. Gitmeden son bir klişe daha yazayım. Seçeceğiniz bölümü ne arkadaşlarınız ne aileniz ne de akrabalarınız okuyacak. Bir hayatımız var lütfen onu da başkası için harcamayalım. Herkese hayatında başarılar diliyorum.


Bu soru cevap 2016 yılında yapılmıştır.


13 YORUMLAR

 1. Sen gerçekten çok iyi bir insansın bu yazında daha çok psikoloji okumak isteyenlere ve azıcıkta olsa diğer bölümleri tercih edenlere yeterinden fazla ışık tuttun ve ben ders çalışmayı cok iyi bilmem yani nerden başliyacamı cok iyi bilmem bu konudada cok iyi ışık tuttun cok teşekkür ederim inşallah başarılarının devamı gelir

 2. Öncelikle gerçekten çok bilgilendirici bir metin olmuş. Bunun için çok sağ olun. ben 12. sınıftayım bu sene mezuna kalmadan psikoloji bölümünü kazanmak istiyorum fakat bu sene stajım var ve nasıl bir çalışma düzeni uygulayacağımı bilmiyorum. Çalışmaya yeni başladım ve yapabildiğimce hızlı ilerlemeye çalışıyorum tabi yeterli oluyor mu emin değilim. benim için tavsiyeniz ne olur yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum.

  • Bu konularda daha çok rehberlik öğretmenleriyle staj saatini günlerini onlara anlatıp beraber bir plan yaparsanızsizin için daha iyi olur.Tavsiyemiz iyi bir plan ve azimli olmak.

 3. Merhaba. Ben Türk dili ve edebiyatı 2011 mezunuyum. Atanamadım. Ama icimdeki psikoloji okuma isteği hic gitmedi. icten içe de büyüyor. kazanabilme ihtimalim, oncelik vermem konular hakkında bana yardimci olabilir misiniz… Psikolojiye yetenegim oldukca fazla mutlu oldugum işi yapmak istiyorum. Teşekkürler

  • Sistem biraz değişti yeni sistemi mutlaka takip edin edebiyat mezunu olmanız çok çok artı bir durum matematiği de hallederseniz istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz.

 4. merhaba.12. sınıf sayısal bölümündeyim fakat psikoloji bölümü istiyorum . eşit ağırlık seçmem gerekiyodu ama o zaman farklı bölüm istiyordum . şimdi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum . bana yardımcı olabilirmisiniz.

  • rehberlik öğretmenlerinle danış , onlarla beraber notlarını incele eğer eşit ağrılık bölümünde ki derslerin daha iyi durumda ise ona göre karar verin.

 5. Merhaba ben sayısal öğrencisiyim.Küçüklüğümden beri hep psikoloji istiyordum ama TM seçsem önü fazla açık değil kazanamam diye sayısal seçtim önü daha açık diye ama hala aklımda psikoloji var onu istiyorum kazanamamaktan korkum var.11.sınıf öğrencisiyim.Yeni gelen sisteme göre sayısaldan psikolojiye gidemiyorum.Bölüm değiştirmeyi düşünüyorum ama yanlış yapmaktan korkuyorum.Bana yardımcı olur musunuz ?

  • Bu konuda kendini bilip bilmemen çok önemli bunu da rehberlik öğretmenine danışarak daha iyi kavrayabilirsin yani şöyle tm’ye ne kadar hakimsin hangi konuların çok iyi bunlar çok önemli seni iyi tanıyan öğretmenlerin ve mutlaka rehberlik öğretmenlerine danışmanı tercih ederiz.Umarım istediğim gibi olur.

 6. Merhaba ben Kocaeli Üniverstesi’nde Endüstri Mühendisliği 1. sınıfım.Her zaman psikolojiye büyük bir ilgim olmuştur.Ama çevre ve aile durumları yüzünden sayısaldan hazırlandım.Bölümümü aslında seviyorum ama psikoloji okursam kendimi daha iyi hissedeceğimi ve daha iyi yerlere geleceğimi düşünüyorum.Sizce sınava 4 ay kalmışken hazırlanmak ne kadar mantıklı? Okulumu dondurmadan,4 ayda çalışsam yapabilir miyim? Temelim var sadece edebiyata çok bakmam gerekiyor.Görüşlerinizi merak ediyorum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.