Rustik Mutfak Dekorasyonu ve İpuçları

0

Nostaljik detayları ile insanı geçmişe götüren, sıcak ve samimi tarzıyla davetkar bir görünüme sahip Rustik mutfak dekorasyonu ve ilham alabileceğiniz dekorasyon ipuçları yazımızda sizleri bekliyor.

Günümüzde keskin hatları, parlak yüzeyleri ve gelişmiş teknolojik ekipmanlara sahip modern mutfaklar popüler olsa da, geçmişin izlerini taşıyan, sıcak samimi tarzları ile nostalji kokan rustik tarzı mutfak dekorasyonları hala bir çok insan için ilham kaynağı olmayı başarıyor. Rustik mutfakları bir çok insan için vazgeçilmez kılan en büyük etken hiç şüphe yok ki mekanda öne çıkan doğallık ve sıcak atmosfer.

Rustik Mutfak Dekorasyonu ve İpuçları

Rustik tarzı mutfaklar
Rustik tarzı mutfaklar

Mutfağınızda doğallığı ve sıcaklığı hissetmek istiyorsanız Rustik tarzı mutlaka denemiz gereken bir iç mekan stilidir. Ham ahşabın sıcaklığını ve doğallığını yansıtan rustik mutfaklar, vintage esintilerini de hissedebileceğiniz bir atmosfere sahiptir.

Rustik tarzı mutfaklar
Rustik tarzı mutfaklar

Bu tarz mutfaklarda parlak detaylardan uzak, göz yormayan sade bir tema öne çıkar. Amaç her zaman sıcak ve samimi bir mutfak ortamı yaratmak olduğu için ahşap ve taş gibi doğal malzemeler mekanda bir çok farklı şekilde vurgulanmalıdır. Yazımızın devamında Rustik mutfak dekorasyonu hakkında size yol gösterecek detayları ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Rustik Tarzı mutfaklar

Rustik mutfak örnekleri
Rustik mutfak örnekleri

Mutfağınızda rustik bir tarz oluşturmak için mutfağınızda bir takım değişiklikleri göz almanız gerekir. Bu işi sandığınızdan daha maliyetli olabilir, çünkü rustik bir mutfakta en küçük detaylar dahi büyük önem taşır.

Küçük detaylardan konu açılmışken örnek olarak küçük mutfak aletlerinden başlayabilirsiniz. Fakat bu noktada her mağazada kolayca erişebileceğiniz aletlerden bahsetmiyoruz. Bu tarz, dağ esintisini yaşatacak bir mutfakta daha çok vintage tarzı araç gereçlere ihtiyacınız olacak.

Modern Rustik mutfak dekorasyonu
Modern Rustik mutfak dekorasyonu

Mutfakta yer alan standart beyaz eşyalarınız klasik bir Rustik tarzı ile uyum sağlamayacaktır. Bu noktada iki seçeneğiniz bulunuyor, tüm bu beyaz eşyaları vintage tarzı eşyalarla değiştirmek ( yüksek maliyet gerektirecektir), yada modern bir rustik tarzı mutfak dekorasyonu için kolları sıvamanız gerekecek.

Klasik rustik mutfak modelleri 2021
Klasik rustik mutfak modelleri 2021

Klasik rustik tarzı bir mutfak dekorasyonu için parlak ve modern hatlardan uzaklaşmanız gerekir. Bunun yerine doğallığı vurgulayan taş ve ahşap kullanımını öne çıkarmanız gerekir. Ne kadar çok ahşap, o kadar doğal bir mutfak demek. Bu nedenle tavandan, zemine ve mobilyalara kadar ahşap sıcaklığını vurgulamanız gerekiyor. Bu noktada seçeceğiniz mutfak dolabı modeli büyük önem taşıyor.

İlham kaynağı rustik mutfak modelleri
İlham kaynağı rustik mutfak modelleri

Bu tarz bir mutfakta, eskitilmiş bir mutfak dolabı kullanarak mekanda bir vintage etkisi yaratmanız gerekir. Eskitilmiş ahşap tasarımlar aynı zamanda mutfakta yaşanmışlık hissini vurgular.

Rustik Mutfak Dekorasyonu

Mutfakta en göze çarpan tasarımlar arasında mutfak dolapları ve mutfak masası yer alır. Eğer mutfağa doğal bir hava katmak isteniyorsa öncelikle dolap, masa ve sandalye gibi öne çıkan parçalarda eskitilmiş ahşap tercih edilmelidir.

Doğal ve samimi rustik mutfaklar
Doğal ve samimi rustik mutfaklar

Tabi ki eski mutfak dolapları bulmak bu noktada oldukça zor ve düşük bir ihtimaldir. Fakat bir çok alanında uzman üretici marka, hazır olarak eskitme görünümlü tasarımlar üretiyor, yada eskitme işlemi yapabiliyor. Yani yeni bir mutfak dolabı satın almak zorunda değilsiniz.

Mutfak aksesuar seçimleri Rustik bir tarz için son derece önem taşır. Şık şamdanlar, zarif avizeler yada sabuntaşından yapılmış bir eviye ile mutfağınızda rustik bir etkiyi kolayca elde edebilirsiniz. Aynı zamanda mevcut kullanmakta olduğunuz parlak metal yada krom mutfak bataryaları yerine, daha çok bronz renklerde vintage tasarım bataryalar ile değiştirebilirsiniz. Bu detaylar küçük gibi görünse de mutfakta büyük farklılık yaratacak öneme sahiplerdir.

Açık renklerde zarif rustik mutfak
Açık renklerde zarif rustik mutfak

Söz konusu rustik bir mutfak olunca renk şeması dolayısı ile çok zengin olmaz. Ahşap ve taş temalı bir mutfağa renk ve desen katmak için masa örtüsü, perde yada halı gibi tekstil ürünlerinde zarif desenleri öne çıkarmayı düşünebilirsiniz. Kuş, kelebek, ekose yada çiçek desenleri rustik bir mutfak için çok uygundur.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.