Saçların Elektriklenmesi Nasıl Önlenir? Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer?

0

Saçların elektriklenmesi nasıl önlenir, günümüzün en büyük problemlerinden biri. Saç elektriklenmesi nasıl geçer sorusunu, elektriklenen saçlar için şampuan önerileri ile çözebileceksiniz.

Saçların elektriklenmesini önlemeden saçların neden elektriklendiğine açıklık getirelim. Şimdi saçlarınız elektriklenmiş veya sonrasında saçlarınızın elektriklenmesini istemiyorsanız öncelikle saçların neden elektriklendiğini öğrenmenizde yarar var.

Saçlar Neden Elektriklenir?

Saçlar neden elektriklenir, özellikle duştan sonra akıllara takılan en büyük soru. Saçların elektriklenmesinin sebebi duşta kullanılan şampuan, bakım kremleri, saç tipiniz, saçlarınızın yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak saçların elektriklenmesi duştan sonraki kuruma aşamasında gerçekleşir.

Saçlar kuruma esnasındayken arasında doluşan hava ve saç tipi, kullanılan şampuan ve bakım kremine bağlı olarak statik elektrik almaya müsait duruma gelir. Bunu önlemek öncesinde ve sonrasında yapacağınız işlemlerle mümkün olabilir.

Saçların elektriklenmesi genel olarak aşağıdaki sebeplerden kaynaklanmaktadır;

 1. Yanlış şampuan ve bakım kremi kullanılması.
 2. Saçların düzenli olarak yıkanmaması.
 3. Saçları sıklıkla taramak.
 4. Yastık örtüsü, kapşonlu giysi gibi sentetik ürünler ile saçların çok sık temas etmesi.
 5. Bulunduğunuz ortamda veya ilde oluşan nem eksikliği.
 6. Fazla kimyasal ürün uygulayarak saçın doğallığına zarar vermek.
 7. Saçları ani hava şoklarına maruz bırakmak. (Çok sıcak ve çok soğuk gibi)
 8. Duştan sonra plastik terlik gibi statik elektrik yapacak ürünlere temas etmek.

Saçların Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Saçların elektriklenmesi nasıl önlenir, saçlara uygun bakım kremleri ve şampuanları kullanarak ve saçları yıkadıktan sonra düzgün kurulama işlemleri ile birlikte önlenebilir. Saçlarınızın elektriklenmesini önlemek için aşağıdaki uygulamaları yapın:

saclarin-elektriklenmesi
Saçların elektriklenmesi nasıl önlenir
 • Saç tipinize uygun şampuan seçin.
 • Duştan sonra mutlaka elektriklenme önleyici ve onarım sağlayan bakım kremleri kullanın.
 • Saçları yıkadıktan sonra kurulama esnasında fön makinesi ile tamamen kurutmayın. Saçınızı havluya sarın ve uzun süreli kuruma yapın.

Bu işlemler sonrasında saçların elektriklenmesinin büyük ölçüde önüne geçmiş olacaksınız. Bu işlemleri kendim de uygulamaktayım. Özellikle duş sonrasında fön makinesi ile hemen kurutulmak istenen saçlar, statik elektrik dahil saçların elektriklenmesine sebebiyet veren bileşenleri tetikler ve saçlar bundan etkilenerek elektriklenip kabarabilir.

Bu kabarmalar taranması zor, görünüş açısından estetik durmayan ve bakımsız gibi görünen saçlara sahip olmanızı ağlar. Uygulayacağınız bu yöntemler ile birlikte saçlarınızın elektriklenmesini büyük ölçüde azalttığınızı fark edeceksinizdir.

Daha fazla saç bakım önerileri için kategorimize göz atabilirsiniz: https://guzelfikir.com/guzellik/sac-bakimi/

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer?

Saç elektriklenmesi nasıl geçer, özellikle duştan sonra saçlarınız elektriklendiyse saçlarınızı tekrardan aşırı ıslatmadan hafifçe su ile nemlendirin. Saç diplerinden saçların ucuna kadar hafif su veya içerisine su konulmuş sprey kutularını saçınıza sıkın. Sonrasında saçlarınızı fön makinesi kullanmadan sadece havlu sararak kurutun. Bu işlemler sonrasında saç elektriklenmesinin geçtiğini göreceksiniz.

sac-elektriklenmesi-nasil-gecer
Saçların elektriklenmesi nasıl geçer

Elektriklenen Saçlar İçin Şampuan Önerileri

Elektriklenen saçlar için şampuan seçmek, saçlarınızın elektriklenmesini büyük ölçüde azaltır. Kadınlarda pembe kutuya sahip elidor ve elidorun saç bakım kremi saçların elektriklenmesini önler. Erkeklerde clear man mavi kutu şampuan ile kendi saç tipinize uygun bakım kremleri ile saçlarınızın elektriklenmesini büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Elektriklenen saçlar için şampuan arıyorsanız öncelikle kendi saç tipinizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Çabuk yağlanan, kolay kepek kapan saçlarınız varsa duş esnasında 2 adet şampuan uygulaması dahi yapabilmeniz gerekebilir. Ancak genel olarak saçları saç tipine uygun şampuan ile yıkadıktan sonra elektriklenme önleyici şampuanlar ile saçların elektriklenmesini rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

elektriklenen-saclar-icin-sampuan
Elektriklenen saçlar için şampuan önerileri

Yağlı ve Elektriklenen Saçlar

Yağlı ve elektriklenen saçlar, saç problemleri yaşayanların en büyük sorunlarındandır. Hem yağ hem de saçların elektriklenmesi ile uğraşmak saç bakımını oldukça zora sokar. Yağlı saç yapısına sahipseniz saçlarınıza uyguladığınız bakım kremlerini uygulamasını minimal düzeyde tutmaya çalışın. Genellikle elektriklenmeleri önlemek için kullanılan bakım kremlerinin sonrasında saçta kolay yağlanma yaptığı bilinmektedir.

Elektriklenen Saçlar İçin Maske Önerileri

Elektriklenen saçlar için doğal maske yapabilmek mümkün. Birkaç basit malzeme ile sizlerde evinizde hiç bir kimyasal kullanmadan saçlarınızın elektriklenmesinin önüne geçebileceksiniz.

Elektriklenen Saçlar İçin Maske Malzemeleri

 • Muz
 • Bal
 • Argan yağı
 • Gliserin

Elektriklenen Saçlar İçin Maske Kullanımı

Ufak kase içerisinde yarım muz koyun, 1 tatlı kaşığı kadar bal, 1 tatlı kaşığı kadar argan yağı ve gliserin koyun.

Bunları güzelce karıştırın. Sonrasında elektirklenen saçlar için yaptığınız maske karışımını saçlarınız hafif nemli iken diplerinden uca elinizle uygulayın. Yaklaşık olarak yarım saat bir saat kadar bekletin. Sonrasında yumuşak bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Bu videoyu izleyerek elektriklenen saçlar için maske fikri edinebilirsiniz. Sizler için yazdığımız bu içerikte saçların elektriklenmesi nasıl önlenir, saç elektriklenmesi nasıl geçer, elektriklenen saçlar için şampuan hakkında sorularınız veya eklemek istedikleriniz varsa bizlere yorum olarak iletin.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.