Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi

0

Bu içeriğimizde Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi vereceğiz. Sağlıklı saçlar için ne yapılmalı? Ve ne yapılmamalı? Tüm sorularınızı bu içeriğimizde yanıtlayacağız. İyi okumalar.

Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi

Hepimiz saçlarımızın sağlıklı, güçlü ve parlak olmasını isteriz. Hayallerimizde ki sağlıklı parlak ve güçlü saçlara ulaşmak için dikkat edilmesi gereken 5 temel bilgi bulunmaktadır. Bu 5 temel bilgiyi sırayla sizlere vereceğiz. Ama şunu söylemek gerekirse sağlıklı saçlar dediğimiz zaman aklınıza saç bakım ürünleri gelmemelidir. Sağlıklı saçlarımızın olmasını etkileyen birçok dış etken bulunmaktadır. Kalitesiz ürünler kullanma, yanlış veya sık saç şekillendirme ve sağlıksız beslenme bu etkenler birkaçıdır. Hadi şimdi 5 Temel bilgiye yer verelim.

Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi
Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi

Kafa Derisi Bakımı

Kafa derisi bakımı birçoğumuz için atlansa veya önemsiz olarak görülse de aslında istediğimiz sağlıklı saçlara ulaşmamız içim dikkat etmemiz gereken ilk unsurlardır biridir. Yanlış ve kalitesiz bakım ürünleri saç derimize zarar vermektedir. Bundan dolayı saç derimiz de sık sık kuru, kaşıntı ve kepek sorunu yaratmaktadır.

Kafa derinizin bakımı için çok basit bir önerimiz var. Yapmanız gereken tek şey saçlarınızı yıkarken saçlarınıza masaj yapmanız. Bu şekilde saç kökleri uyarılıyor ve saç dökülmesi azalarak yeni saçların çıkması için kan akışı hızlanıyor. Saç diplerinizi aşırı sert bir şekilde yıkamadığınız için saç diplerinizi tahriş etmiyorsunuz ve kepek sorunu oluşamamış oluyor. Ama kepek sorununuz varsa bunun için özel olarak geliştirilmiş olan ürünleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Ama baktınız halen daha baş edemiyorsunuz mutlaka cildiyeye görünmelisiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi
Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi

Düzenli Saç Bakımı

Sağlıklı saçlara sahip olabilmemiz için gerekli olanlardan biri de düzenli bir şekilde saç bakımı yapmaktan geçmektedir. Saçlarınızda oluşan kırıkları temizletmek için düzenli aralıklarla saçlarınızı kestirmelisiniz. Saç kırıklarına neden olan etkenler ise havlu, ısı işlemleri ve yanlış tarak seçiminden geçmektedir. Saçlarınıza uyguladığınız ısı işlemlerini minimuma indirmelisiniz. Saçlarınızı yakmamalı ve saçlarınızın nemini kaybetmesine neden olmamalısınız.

Doğru ve Sağlıklı Saç Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Saçlarınızın istediğiniz gibi sağlıklı ve güçlü olmasını istiyorsanız eğer kullandığınız saç bakım ürünlerinin doğru ve sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Mevsimler olarak saçlarımızda kendini değiştirmektedir. Bu yüzden mevsimsel olarak saç bakım ürünlerinizi de değiştirmek gerekmektedir. Bu nedenden dolayı aslında saçlarınızı iyi tanımanız gerekmektedir. Mesela saçlarınıza boya sürdüyseniz ona göre saç bakım ürünleri kullanmalısınız. Hiç boya sürülmemiş saça uygulanan bakım ürünleriyle boyalı saça uygulanan bakım ürünleri aşırı farklıdır. Saçlarınıza şekillendirme işlemi uygulamadan önce saçlarınıza vereceği hasarı en az seviyeye indirecek bakım ürünlerini mutlaka kullanmalısınız. Yani özetlemek gerekirse saçlarınız için bir düzen oluşturmalısınız.

Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi
Sağlıklı Saçlar İçin 5 Temel Bilgi

Sağlıklı Saçlar İçin Doğru Ürünler

Saçlarınızı güçlendirecek ve onları onaracak ürünler seçmelisiniz. Bunu dediğimizde aklınıza şampuan, saç kremi, bakım yağları gelecektir. Ama bunları seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bunların en başında gelen ise Sülfat ve paraben içermeyen şampuanları seçmeniz den geçmektedir. Sülfat ve paraben saçlarınıza zarar verirken aynı zamanda boyalı saçların daha hızlı renk kaybetmesine neden olmaktadır.

Yazın cildimizi nasıl güneşten koruyorsak saçlarımızı da aynı şekilde güneşten korumalıyız. Bunun için saç bakım ürünlerini seçerken UV koruyucu içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü güneş saçlarınızı kurutabilir aynı zaman da boyalı saçlara daha çok zarar verebilir.

 

Daha fazla içerik için https://tr.pinterest.com/fikirguzel/_created/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sitemize daha ayrıntılı göz atarsanız eğer hoşunuza gidecek kategoriler ile karışabilirsiniz. İyi okumalar


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.