Sakarya Üniversitesi Nasıl

Sakarya Üniversitesi Nasıl ? Saü Nasıl ? Sakarya Üniversitesi Nasıl Bir Yer ? Öğrenci Gözünden Saü ve Sakarya

Sakarya Üniversitesi Nasıl?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Sakarya Üniversitesi öğrencisi Yeşim’e Saü’yü ve Sakarya’yı sorduk kendisine bize vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz.Bu soru-cevapta öğrenci gözünden Sakarya Üniversitesi Nasıl ? Saü Nasıl ve Sakarya Nasıl ? Sorularına cevap bulabilirsiniz.Umarız faydalı olur.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk dili ve edebiyatı III.sınıf öğrencisiyim. Aslen İstanbul Ben üniversite münasebetiyle 2014 yılında Sakarya’ya geldim. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yine Sakarya Üniversitesi’ne yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunacağım. Oldukça sevdiğim ve git gide daha da ilgi çekici olan, sanatsal ve estetik zevki uyandıran bir bölümde okuduğumu düşünüyorum. Kitap ve şiir okumayı, bunlar üzerine sohbet etmeyi, eleştirel düşünmeyi, dil ve üslup açısından incelemeler yapan, eski Türk yazı dillerine ve metinlerine ilgi duyan arkadaşlarımız için tavsiye edebileceğim bir bölümdür. FEDEK onaylı bir bölüm olduğu için de öğrencileri için faydalı lisans eğitimi vermektedir.

Saü Eğitim Olarak Nasıl?
Sakarya Üniversitesi 21 fakülte, 5 enstitü, 6 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu ile toplamda 89.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Yurtdışı bağlantıları oldukça kuvvetli olup Erasmus öğrenci değişim programıyla her yıl yurtdışına öğrenci göndermektedir. Ayrıca öğrenciler Mevlana ve Farabi değişim programından da faydalanmaktadırlar. Mühendislik bölümlerindeki akademik kadro önceleri teknik üniversitelerde eğitim vermiş öğretim görevlilerinden oluşmaktadır. Okulumuzun bir çok programa akreditasyonu vardır. EFQM MÜkemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesidir. Aynı zamanda diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptirler.

Saü Sosyal Faliyetler Açısından Nasıl?
Üniversite kapsamında sık sık katılabileceğimiz sosyal sorumluluk projeleri ve faaliyetler bulunmakta. Sporla ilgilenenler için bir mini futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 basketbol sahası da mevcut.  Kongre merkezinde film gösterimleri yapılmakta. Haricinde haftanın her günü katılabileceğiniz bir program, kongre ve konferanslar da var. Sık sık tiyatro, dans ve müzikal etkinliklerle de buluşabiliyoruz. Yıl boyu düzenlenen faaliyetlerle sosyal açıdan oldukça gelişen öğrenciler kariyer toplulukları sayesinde de mezun olmadan iş bulma fırsatı yakalamış oluyorlar.

Saü tek kampüsten mi oluşuyor?Hayır ise neredeler ve sen hangi kampüstesin?
Tek kampüsten oluşmuyor MYO’lar ilçelere yayılmış durumda.)Ben ana yerleşke olan Esentepe kampüsünde öğrenciyim. Sapanca gölü manzaralı oldukça yeşil ve doğayla iç içe bir kampüsümüz var. Rahat bir eğitim için her şey düşünülmüş diyebiliriz. Öğrencilerin için posta ve banka hizmetlerinden faydalanması için kampüs içerisinde şubeler mevcut. Beslenme için bir Merkez Kafeteryamız var. Haricinde yine yemek yemek yahut bir şeyler içmek için birçok kafe de kampüsün içinde bulunuyor. Şehirler arası ulaşım için kampüsün son durağında birçok otobüs firmasının şubesi bulunmakta servisle terminale ulaşım sağlamaktalar. Kampüs içi ulaşımımız için ücretsiz ringler var. Zaten yine som durakta da otobüs duraklarıyla karşılaşıyoruz. Bu bakımdan ulaşım için oldukça rahat ve öğrenci esaslı bir sistem görebiliriz. Üniversitenin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Kütüphane hizmetleri ise merkez ve fakülte kütüphanelerinden verilmektedir. Merkez kütüphanenin öğrenci kapasitesi oldukça büyüktür vize ve final haftalarında birçok öğrenci zamanını burada geçirmekte olup 7/24 hizmet verişiyle de ders çalışmaya oldukça müsaittir.
 
Saü için senin genel düşencelerin nedir?Sakarya Üniversitesi Nasıl ?
Sakarya Üniversitesi için birçok şey söyleyebilirim genel olarak eğitimini çok beğeniyorum. Kampüs içindeki imkanları ve ulaşımı çok rahat buluyorum. Öğrenci temelli hazırlanmış bir düzeni var ve siz bu düzen içerisinde hiçbir şey için sıkılmıyor zorlanmıyorsunuz. Kampüste bir akşam üzeri Sapanca gölüne bakınca bir gün bu şehri çok özleyecek olduğumuz fikri sık sık aklımı meşgul ediyor. Sessizliği ve sakinliğiyle şehir karmaşasından uzakta huzurlu bir eğitim fırsatı sunan bu üniversite de bu yüzden olsa gerek bir süre daha öğrenciliğime devam etmek istiyorum.

Şehir olarak düşünürsek Sakarya’da iklim,sosyal faaliyetler nasıl?
Şehir 99 yılı depreminde çok hasar görmüş bu nedenle sürekli bir yapılanmanın içinde olduğuna şahit oluyoruz. Şehir sürekli kendini yenilemeye ve düzenlemeye çalışmakta. Sosyal açıdan değerlendirirsek şehirde yaşayanların sıkça vakit geçirdiği yerler bulunmakta. Haftasonları Çark caddesi ve kafeler caddesi diye geçen biz öğrencilerin ise Mavi Durak olarak adlandırdığı cadde akın akın insan ağırlamaktadır. Kentpark, Maden deresi, Poyrazlar, Acarlar Langozu gibi yerler daha çok havanın ısındığı bahar ve yaz aylarında gidilip görülmesi gereken yerlerdir. Kışları şehrin genelinde yüksek kesimlerde sert geçmektedir. Kampüs şehir merkezinden epey yüksekte olduğundan yaz kış ayazı pek eksik olmasa da iiklimi Karadeniz ve Marmara iklimine benzerlik gösterir.

Sakarya’da ekonomi ve ulaşım nasıl ?
Sakarya bir öğrenci için oldukça idealdir.  Her bütçeye uygun her cep için düşük ve yüksek ayarda bir fiyat bulunabilir. Bir başka deyişle bir fincan kahveyi nerede içtiğiniz ödeyeceğiniz fiyatla orantılıdır. Kampüs yakınlarında alışveriş öğrenciler baz alındığından daha uygundur diyebilriz.Şehirler arası ulaşım için genellikle otobüs ve tren tercih edilir. Arifiye bölgesinde bulunan yeni terminalden ülkenin dört yanına seyahat etmek mümkündür. Yine Arifiye’den Ada-Ray adıyla hizmet veren trenle ulaşım gerçekleştirilebilir. Şuan şehir merkezindeki tadilatta olması nedeniyle tren seyahatleri bu bölgeden yapılmaktadır.

Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Esas ben teşekkür ederim öğrenci olarak olmasa dahi mutlaka bir gezi vasıtasıyla görülmesini istediğim bir şehirdir. Bahar mevsimi Sakarya’yı donatırken mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Eğitim için tercih edecek öğrenci arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyor haklarında hayırlı olmasını diliyorum. Teşekkür ederim.


Bu soru-cevap 2017 yılında yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here