Salon dekorasyonu nasıl yapılır / www.guzelfikir.com

Salonlar, evlerimizin ilk izlenim yaratan alanları ve ilk geçiş bölgeleridir. Eve giriş için kullanılan dış kapılar genellikle salon bölgesine açıldığı için, eve girişlerde ilk göze çarpan yerdir. Dekorasyon, başlı başına göreceli bir kavramdır. Bu konuda hemfikiriz ancak özellikle salon dekorasyonunun işlevsel olması gerektiği için, bazen özel zevklerimizin dışına çıkmak zorunda kalabiliyoruz. Evini dekora etmek isteyen kişilerin ilk sordukları sorulardan biri, Salon dekorasyonu nasıl yapılır sorusudur. Evet, bu göreceli bir işlem olabilir ancak bazı gereksinimleri ve zorunlulukları da hiçe saymamak gerekir. Örneğin “ bu benim zevkim “ deyip, salonu saçma sapan dekorasyon fikirlerine boğmak ve bir sürü gereksiz dekor objesi ile doldurmak anlamsız olur.  Salonlar, evlerin en çok zaman geçirilen bölümleri olduğu için, kullanım açısından işlevsel ve pratik olmalıdır. Renkler, mobilyalar, dekorasyon objeleri ve hatta tablolar bile salonunuz ile uyumu olmalıdır. Salonda kullanacağınız perdeler bile, psikolojinizi olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Salon dekorasyonu nasıl yapılır konusunda size birkaç pratik tasarım ve dekorasyon tavsiyelerinde bulanacağız. Bu fikirleri salonlarınıza uygulayabilirsiniz.  Ayrıca yazımızda salon dekorasyonu yaparken, yapılan bazı hatalara da değineceğiz. Unutmayın, salonlar evin en hassas bölgesidir. Yapılacak olan en ufak hata bile, evi boğmanıza neden olabilir.

Salon Dekorasyonu Hakkında

Salonlar, genelde yaşam alanlarımızdır. Televizyon seyretme, misafir ağırlama, gün geçirme ve hatta yemek yeme gibi günlük sosyal aktivitelerimizi salonda yaparız. Böyle önemli bir yaşam alanını, kendi zevkimize göre dekore etmemiz tabi ki çok doğal. Ancak zevkten ziyade, kullanılabilirlik ve işlevsellik önemlidir. Örneğin salonda kocaman mobilyalar, dolaplar ve koltuklar kullanmanız, hareket alanınızı kısıtlar. Salon ferah olmalı. Hareket alanı geniş olmalı. Kullanılan eşyaların renkleri huzur veren, açık renkler olmalıdır. Salon dekorasyonu nasıl yapılırsorusunun cevabı için, uzman olmanıza gerek yok. Keyifli bir ev hayatı için gereksinimlerinizi karşılıyorsa, salonunuzun dekorasyonu uygun demektir.

Salon dekorasyonu tavsiyeleri

  • Salonunuzu dekoratif objeler, biblolar ile doldurmaktan vazgeçin. Her gittiğiniz şehirden veya ülkeden satın aldığınız süs eşyalarını, salon dolaplarının, sehpaların üzerlerinde sergilemeyin. Bu karmaşa, gözü yorar. Bunun yerine, şık ve küçük bir vitrin içerisinde bunları sergileyebilir ve muhafaza edebilirsiniz.
  • Televizyonu salonun ortasına koymayınız. Televizyon duvara yaslı şekilde kurulmalıdır. Salonun ortasında dev gibi televizyonun durması, tüm salonun görselliğini bozar.
  • Salonda kullanacağınız parkelerin çizilmesinden endişe ediyorsanız, parkelerinizi laminat parke yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi laminat parkeler çizilmeye karşı oldukça dayanaklı parkelerdir. Salonda çok sık vakit geçirdiğimizi düşünürsek, bu değişimi mutlaka yapmamız gerekiyor. Ayrıca mobilyaların altına keçe koyarak, alternatif önlemler alabilirsiniz.
  • Yemek masalı salonlarda, masanın işlevsel ve fonksiyonel olması çok önemlidir. Rahat oturup yemek yiyebilmeniz için, masanın etrafında başka mobilya tutmamaya özen gösteriniz.
  • Salonlar için kullanılan aydınlatma, mutlaka sarı ampul olmalıdır. Beyaz ampuller salona boğuk bir hava katar. Kullanılan ampullerin enerji tasarruflu olmasına dikkat etmelisiniz. Salon aydınlatması için gizli aydınlatma yöntemi de yapabilirsiniz. Böylece salonlarınıza daha farklı bir hava katabilirsiniz.

Salon dekorasyonu hataları

Salon dekorasyonu konusunda yapılan en büyük hatalardan biri de perdelerdir. Perde seçimi, salona hayat veren en ince detaylardan biridir. Bazı evlerin salonlarında kullanılan büyük sarı saçaklı perdeler, yüz yıllık tarihi evleri anımsatmaktadır. Oturma grubu mobilyalarında iri, görkemli ve abartılı mobilyalar kullanmak çok yanlış bir tercihtir. Salonun güzelliği, büyük mobilya kullanarak oluşmaz. Pratik, hafif ve kullanışlı mobilyalar seçmelisiniz. Bir diğer yanlış ise, renk uyumudur. Salon duvarlarında kullanılan renkler, mobilyalarınız ile mutlaka uyumu olmalıdır. İç açan, ferahlatan ve gözleri yormayan renkleri kullanmalısınız. Salonda simetriyi sağlamak istiyorsanız, salon tipinize göre mobilya seçmelisiniz. Duvar boşluklarını doldurmak için, çok fazla duvar aksesuarı veya tablo kullanmanız, salonu tamamen içine kapatır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Salon dekorasyonunda her yapılan işlemin dengeli olması gerekmektedir.

Salon dekorasyonu ipuçları

Salonunuz için dekoratif raflar kullanmanız, size geniş bir yer açar ve gereksiz süs eşyaları ve biblo gibi objelerden kurtulmuş olursunuz. Her şey derli toplu olur ve alan genişliğine sahip olursunuz. Salon duvarlarınızın boyasında her zaman açık renk tercih etmelisiniz. Lila rengi, okyanus mavisi veya açık pembe favori renklerdendir. Salonunuzda katlanabilir mobilyalar kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece kendinize daha geniş bir alan yaratmış olursunuz. Salon halısı seçerken, salonu boydan boya kaplayan halılar yerine, daha küçük halı veya dekoratif kilimler kullanmanız görsel açıdan daha iyi olacaktır. Salon kanepeleri uzun ve yumuşak kenarlı olmalıdır. Uzanarak keyif yapmanıza ve televizyon izlemenize olanak sağlamalıdır. Salonunuza koyacağınız oturma koltuklarının küçük ve konforlu olmasına özen gösteriniz. Isıtıcı peteklerinin önünü mobilya ile kapatmayınız. Aksi takdirde oda sıcaklığından iyi performans alamazsınız. Kalorifer peteklerinin önü her zaman açık olmalıdır. Salon perdelerinin boyutu ve rengini kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Mobilyanız ile uyumlu olmasına dikkat ediniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here