Samsung Telefonun Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

0

Samsung Telefonun Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonların ücretleri bir hayli artış gösterdi. Amiral gemisi akıllı telefonlarda, 5 bin TL fiyatın standartlaşmaya başladığını gördük. Hal böyle olunca kullanıcılar, ikinci el akıllı telefon alımına yönelmeye başladı. Fakat burada da güvenlik sorunları karşımıza çıkıyor. İlk sorun ise telefonun orijinal olup olmadığı. Birçok kullanıcı, telefonun orijinal olduğunu zannederek sahte telefonları satın alabiliyor. Özellikle ikinci el Samsung modellerinde bu durum çok sık yaşanıyor. Peki, Samsung Telefonun Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır? Samsung’a özel işlemler var mı? Detaylı inceleyelim.

Samsung Telefonun Orijinal Olduğunu Anlama

Samsung telefonun orijinal olduğunu anlama konusunda ilk yapacağınız işlem, telefonun IMEI numarasını kontrol etmek olacaktır. Her telefonda mutlaka bulunması gereken IMEI numarası, anakart üzerinde yer alan benzersiz bir numara olduğu için bu konuda kullanıcılara en net bilginin verilmesini sağlar.
Sadece ikinci el akıllı telefonlarda değil, sıfır telefonlarda da IMEI koduna dikkat etmeniz gerekiyor. Telefonun orijinal olduğunu anlama konusunda ilk adım IMEI numarasını öğrenmek olacak. Hemen işlemlere geçelim.

• Telefondan IMEI kodunu öğrenmek için deneyeceğiniz yöntemler var. Telefonun belgeleri ya da faturası duruyorsa, numarayı bu belgeler üzerinde bulabilirsiniz. Ayrıca bazı modellerde hattınızı taktığınız minik parçanın üzerinde ve pili çıkartılan modellerin pillerinin hemen altında da numara yer alacaktır. Bu kısımlardan ulaşamıyorsanız, deneyebileceğiniz bir yöntem daha var.

• Telefonun arama ekranına *#06# kodunu yazarak, kodun ekranda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Kodu bir yere yazın ya da fotoğrafını çekin. Şimdi bir sonraki aşamaya geçeceğiz.

• Bu kez Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu IMEI sorgulama sayfasına gidiyoruz. 15 haneli numarayı gösterilen alana girip, ardından numarayı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Telefonun tüm bilgileri listelenecektir. Gösterilen bilgilerin doğru olup olmadığını, model numarasının eşlenip eşlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Samsung telefonun orijinal olduğunu anlama konusunda bir işlem daha var. Genelde Samsung modellerinde geçerli olan bu yöntem, arama bölümüne *#0*# kodunu yazmanızla çalışıyor. Kodu yazdığınız zaman, telefonun test ekranı açılacak ve özellikleri göreceksiniz.
Burada sensör kontrolleri yaptığınızda, telefonlarınızın sensörlerinin çalıştığını gösteren yeşil ışık uyarısını alıyorsanız, bu durumda telefonununuz orijinal demektir. Samsung modellerinde geçerli olan bu yöntemin, zaman zaman başka akıllı telefon modellerinde de çalıştığını ekleyelim.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.