Samsung Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır ?

0

Samsung Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda onlarca uygulama kullanıyoruz. Zaten akıllı telefonların “akıllı” sıfatını almasındaki en büyük nedenlerden birisi de uygulama yükleme ve kullanma ayrıcalığı. Fakat her ne kadar uygulamaları bu kadar sık kullanıyor olsak da kimi zaman kullandığımız uygulamaların herkes tarafından gözükmesini istemeyiz. Özellikle arkadaşlarımızdan ve meraklı gözlerden saklamak istediğiniz uygulamalar olabiliyor. İşte bu durumda, uygulamaları gizleme özelliği devreye giriyor. Telefonunuz meraklı bakışlar altında ya da arkadaşlarınızın elinde olsa bile, bu yöntem sayesinde gözükmesini istemediğiniz uygulamaları rahatça saklayabiliyorsunuz. Peki, bunun için hangi yöntem kullanılmalı? Android için lider konumda olan Samsung modelleri için Samsung Uygulama Gizleme özelliğinin nasıl kullanıldığından söz edelim.

Belirteceğimiz ayarlar sadece Samsung değil, birçok Android akıllı telefonunda da geçerli olabiliyor. Bunu da hatırlatalım ve hemen yöntemlere geçelim.

Samsung Uygulama Gizleme Adımları

Birçok Android akıllı telefonda da geçerli olan yöntemlerle Samsung Uygulama Gizleme işlemini, istediğiniz zaman geri alabileceğinizi de belirterek işlemlere geçelim.

  • İşlemleri iki başlık altında ele alacağız. İlk başlıkta sadece uygulamaları gizlemeniz için gerekli olan adımlardan söz edeceğiz.
  • Telefonunuzun ana ekranına geçin. Parmağınızı bir süre ekrana basılı tutun. Açılan menüden “Ana Ekran Ayarları” kısmına girin.
  • Ana ekran ayarları içerisinde yer alan “uygulamaları gizle” sekmesini kullanmanız gerekecek.
  • Gizlemek istediğini uygulama hangisiyse, açılan uygulama penceresi üzerinden bu uygulamaları seçmeniz gerekiyor. Bu yöntem ilk yöntem ve Samsung Uygulama Gizleme yöntemi olarak kullanılsa da diğer Android akıllı telefonlarda da geçerli oluyor.

Ek: Eğer yukarıda söz ettiğimiz yöntemlerle beraber ana ekran ayarlarına girmeyi başaramadıysanız, bu durumda ayarlar menüsünü de kullanabilirsiniz. Kısaca belirtelim, “Ayarlar > Ekran > Ana Ekran ayarları > Uygulamaları Gizle” kısmına girin.

İkinci ve Daha Güvenli Yöntem

Şimdiye kadar olan kısımda standart olarak Samsung Uygulama Gizleme işleminin nasıl yapılacağından söz ettik. Şimdi ise Güvenli klasör özelliğinden söz edeceğiz. Bu özellik Samsung akıllı telefonlarında karşımıza çıkan bir özellik.

Samsung’un ayrıcalıklarından bir tanesi demek yanlış olmayacaktır. Güvenli klasör içerisine yerleştirdiğiniz uygulamalarda gizli hale getiriliyor. Bu şekilde de gizlediğiniz uygulamalara yine güvenli klasör üzerinden ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Fakat yine de dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var.

Daha doğrusu dikkat çeken bir ayrıcalık daha var. Güvenli klasöre eklenen uygulamalar, size bile kopya uygulama üzerinden gösteriliyor. Böyle bir koruma sunulması, diğer uygulamaların ve birçok casus yazılımın uygulamalarınıza ve uygulamalar içerisindeki verilerinize erişmesini engelliyor. Yani sadece meraklı bakışlardan kurtulmuyorsunuz. Bunun yanında ekstra bir güvenlik de elde etmiş oluyorsunuz. Seçenek tamamen size kalmış fakat güvenli klasör her zaman için daha çok önerilen yöntem olarak öne çıkıyor.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.