Sarımsak İle Saç Bakımı İpuçları ve Öneriler 2021

0

Saçlarda meydana gelebilen dökülme, güçsüzlük, kırılma ve cansızlık zaman zaman bakım yapılması gerektiğinin işaretidir. Saçınıza yeterince iyi bakmadığınızda bir süre sonra istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma engel olabilmek için doğal bakım kürlerini uygulamak son derece önemlidir. Kozmetik dünyasının kimyasal içerikli ürünlerini kullanmaktansa bitkisel alternatifleri denemek çok daha sağlıklıdır. Bu alternatiflerden biri de sarımsaktır. İşte sarımsak ile saç bakımı ipuçları ve öneriler..

Sarımsak İle Saç Bakımı İpuçları ve Öneriler

Sarımsak İle Saç Bakımı İpuçları
Sarımsak İle Saç Bakımı İpuçları

Sarımsak uzun yıllardır saç bakımı için kullanılan güçlendirici bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak sarımsak bakımı yapıldığında saçlar üzerinde çok yönlü etkisinin olduğunu görmek mümkündür. Her ne kadar kokusu nedeniyle pek çok kişi tereddüt etse de sarımsağın kendine özgü içeriği, saçlara kokudan daha olumlu etkiler sunmaktadır.

Sarımsak Saç Bakımı İçin Faydalı mıdır?

Sarımsak İle Saç Bakımı İpuçları
Sarımsak İle Saç Bakımı

Sarımsak içerisinde sülfür, selenyum, C vitamini ve bakır bulunduran özel bir bitkidir. Asidik bir yapısı olduğu için kullanıldığı canlı alanda hafif bir yanma hissi oluşturmaktadır. İçeriği sayesinde sürüldüğü bölgede hücre uyanması sağlayarak olumlu yönde etki etmektedir. Bu etki, saçlar için de geçerlidir.

Saçlarının hızlı şekilde büyümesini isteyen kişiler, bunun için sarımsaktan yardım alabilirler. Yalnızca uzama değil saçın güçlenmesi, kökten daha sağlam ve gür çıkması gibi konularla da saçı güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle saç beyazlaması konusunda olumlu etkisi bulunan sarımsağın ayrıca saç dökülmesine de faydaları olduğu görülmektedir.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

sarımsak saç çıkarır mı
sarımsak saç çıkarır mı

Saçlarınızda olması gerekenden fazla dökülme varsa zaman içerisinde saç miktarında azalma meydana gelecektir. Azalmanın sonucunda bölgesel kelliğe kadar giden büyük sorunlar oluşabilmektedir. Bu duruma engel olmak için sarımsak tercih edilebilir.

Sarımsak, saçların döküldüğü noktalara uygulandığında canlanma sağlamaktadır. Bu noktalarda ilk sürdüğünüzde yanma hissi oluşturabilmektedir ancak bir sonrakilerde aynı etki oluşmaz ve saç diplerini güçlendirir. Yeni çıkan saçlar çok daha güçlü doğarlar.

Saçlara olumlu yönde etkisi olan sarımsağın özellikle saç çıkarma konusunda çokça kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle pek çok şampuan ve saç bakım kreminin içerisinde sarımsak özü yer almaktadır.

Sarımsak Saç Dökülmesine Engel Olur mu?

Sarımsak Saç Dökülmesine Engel Olur mu
Sarımsak Saç Dökülmesine Engel Olur mu

Sarımsakta bulunan selenyum yoğunluğu, saç dökülmelerine karşı etkili olmaktadır. Saçlarda oluşan yıpranmalara karşı selenyum, E vitamini emilimini güçlendirir. E vitamini onarma işlevli bir vitamindir ve selenyumun yoğun olduğu sarımsakla beraber saçların onarılmasına yardımcı olur.

Bu noktada eksiklik olduğunda saçların gereğinden fazla döküldüğü, tararken sık sık kırıldığı ve kopmaların yaşandığı bilinmektedir. Düzenli olarak sarımsak kullandığınızda saç dökülmelerinizde azalma olduğunu fark edebilirsiniz.

Sarımsak Saçı Gürleştirir mi?

Sarımsak İle Saç Bakımı İpuçları
Sarımsak İle Saç Bakımı

Sarımsak, içerisinde bulunan sülfür sayesinde hücrelerde yenileme yapabilmektedir. Hücrelerin canlanması, saç diplerinde güçlenmeye saç üretiminde artışa yardımcı olmaktadır.

Bununla beraber saçların daha güçlü şekilde çoğalmasını sağlamaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan C vitamini ise saçların gür şekilde doğmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle ince telli saç yapısına sahip olan kişilerin, sarımsak sürdüklerinde yeni çıkan saçları çok daha kalın ve güçlü çıkmaktadır.

Sarımsakta yer alan kalsiyum ve demir, saçların zayıf şekilde büyümesine engel olmaktadır. Zayıf telli saçların güçlendirilmesi ve çıkanların daha kalın telli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca saç çıkmayan noktalarda da sarımsak sayesinde gür şekilde saçlar çıkmaktadır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.