Şarj Kablosu Nasıl Korunur? Şarj Kablosunun Kopmaması İçin Yapılması Gerekenler

0

Şarj Kablosu Nasıl Korunur? Şarj Kablosunun Kopmaması İçin Yapılması Gerekenler

Şarj Kablosunu Nasıl Korunur ?

Akıllı telefonunu şarj etmek artık herkesin gündelik işlerinin arasında; akıllı telefonu olan herkes neredeyse her gün iletişim ihtiyaçlarını karşılamak adına telefonunu şarj etmek zorunluluğu içerisinde hissediyor kendini ve bu eylemi düzenli olarak tekrarlıyor. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu eylemi, şarj kablosunun bozulması nedeniyle yapamamak da akıllı telefon kullanan herkesin kabusu haline geldi dolayısıyla.

Bu yazımızda, böyle kötü bir durumla karşılaşmamanız ve telefonunuzun olmazsa olmaz parçası olan şarj kablosunun ömrünün mümkün olduğunca uzatılması için alabileceğiniz koruma önlemlerinden bahsedeceğiz.

Şarj Kablosunu Nasıl Koruyabilirim ?

Şarj kablonuzu korumak ve en ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için aşağıda yer verilen bazı tedbirleri alabilirsiniz;

Şarj Kablosu Nasıl Korunur

  • Şarj kablolarının gereğinden fazla bükülmesi, ömürlerinin daha kısa olması durumunu da beraberinde getirmektedir. Kablolar içerisinde kopmalar ve temassızlıklar olmasını önlemek için şarj kablolarının özellikle giriş kısımlarını bükmemeli, germemelisiniz.
  • Şarj kablosu girişlerinin, esnek ve şeffaf bir bant ile sarılması, kablo ömrünün uzatılmasına yardımcı olacaktır.
  • Şarj kablosunu kullandıktan sonra telefondan çıkarırken hassas ve özenli davranmanız şarj kablosu girişlerindeki kopmaları önleyecek, kablo ömrünün uzamasını sağlayacaktır.
  • Şarj kablosunun korunması için alabileceğiniz bir diğer tedbir, herhangi bir tükenmez kalemin içerisindeki yayı(veya o boyularda) çıkararak kabloya takmak olabilir. Bu yöntemi uygulamak için, tükenmez bir kalemi açarak içinde bulunan yayı çıkarın ve yayın bir ucunu genişletip, kablonuzun bilgisayar çıkış kısmına uzanan tarafına geçirin ve  yayı kabloya sarın. Gerekirse pense gibi bir alet yardımıyla yayın bitim noktasını sıkarak, yayı mümkün olduğunca sabitleyin. Aynı uygulamayı kablonuzun diğer kısmına da uygulamanız daha faydalı olacaktır.
  • Tüm bu yöntemler dışında, şarj kablonuzu orjinal adaptörü ile birlikte kullanmanız da kablo ömrünün daha uzun olmasına yardım edecektir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.