Şarjda Telefon Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Şarjda Telefon Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Telefonu Şarjda Kullanmak Zararlı Mı?

Akıllı telefon teknolojilerinde hızlı bir gelişim söz konusu. Yeni işlemciler, yenilenmiş RAM bellek teknolojileri, maksimum hız teknolojilerine ulaşan modemler derken akıllı telefon teknolojileri bambaşka bir seviyeye gelmeye başladı. Bu noktada akıllı telefonların yenilenen teknolojilerinden birisi de pil sistemleri. Artık çok daha yüksek kapasiteli pillerin kullanıldığı akıllı telefonlarda, her ne kadar pil teknolojileri gelişmiş olsa da hala yanlış kullanımlar akıllı telefonların pillerinde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu noktada pillerin doğru kullanılması adına dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Pil konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise doğru şarj. Özellikle şarjda telefon kullanmak konusunda yanlış bilinen birçok bilgi de bulunuyor.

Şarjda Telefon Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Doğru şarj konusunda kullanıcıların ilk olarak dikkat etmesi gereken nokta ise telefonların şarj sırasında kullanılmaması. Genel bir hata olarak değerlendirebileceğimiz şarjda telefon kullanmak telefonların pil ömrünün olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor. Bu şekilde bir kullanım yapılması durumunda ilk etapta bir sorun yaşamasanız da pillerin sürekli olarak doldur boşalt sistemine maruz kalması akıllı telefonların pil ömrünü ciddi oranda düşürüyor.

Uzun kullanımlarda bir süre sonra pillerin çok daha kısa sürede bitmesinin nedenlerinden birisi de bu. Bunun dışında telefonların hem şarj sırasında ısınması hem de şarjda telefon kullanmak ile telefonların ekstra olarak kullanımdan dolayı ısınması da cihazlarda ciddi sorunlara neden olabiliyor. Aşırı ısınma zaten telefonların batarya ömürlerini yarı yarıya düşüren bir olumsuzluk olarak değerlendirilmekte. Bunun dışında benzer durumlarda çok daha ciddi sorunlarda yaşanabilir. Son dönemde sıkça gündeme gelen telefonların alev alması sorunlarıyla karşı karşıya kalmak mümkün. Tüm bu nedenlerden dolayı şarjda telefon kullanmak genel olarak önerilmeyen bir kullanım şekli olarak dikkat çekmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here