Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

0

Bu makalemizde Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi yer vereceğiz. Tarihin izlerini taşıyan bu muhteşem ilimizi merak edenler, bu makalemiz tam da sizlere göre. İyi okumalar

Sivas Gezi Rehberi

Sivas, Anadolu’daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış olması ve ünlü Kral Yolu’nun da geçtiği Türkiye’nin yüzölçümü açısından Konya’dan sonraki en büyük şehirdir. Sivas tarihi güzelliklerinin dışında doğa güzellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Tarih boyunca Anadolu’nun en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Bu nedenle kentin merkezinde bulunan tarihi eserleri görmek gerekir. Geçmişten günümüze tarihin izlerini taşıyan Sivas, Selçuklular dönemine ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Sivas Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze gelen tarihi ve doğasıyla bir araya geleceğiniz Sivas’ta gezip görebileceğiniz birçok yer vardır. Bu gezip görmeniz gereken yerlerin birbirinden uzak olmamasının verdiği avantajla Sivas’ı kolayca gezmenize yardımcı olmaktadır.

Sivas Görülmesi Gereken Yerler

 • Divriği Ulu Cami
 • Şifaiye Medresesi
 • Buruciye Medresesi
 • Çifte Minareli Medrese
 • Gök Medrese
 • Taşhan
 • Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi
 • Sivas Eğri Köprü
 • Gürün Gökpınar Gölü
 • Kangal Balıklı Kaplıca
 • Zara Tödürge Gölü
 • Hafik Gölü

 

Divriği Ulu Camii

Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiştir. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. İnşasına 1228 yılında başlanıp 1243 yılında tamamlanmıştır.

Tarihçiler tarafından “Divriği mucizesi” ve “ Anadolu’nun Elhamrası” gibi benzetmeler yapılmıştır. Taş işçiliğinin muazzam bir örneğidir. Bu işçilik Ahlatlı ve Tiflisli ustaların eserleridir. Taşların üzerindeki asimetrik binlerce motifin hiçbiri kendini tekrar etmemektedir.

Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi
Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

Şifaiye Medresesi

Selçuklu döneminde I. İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yaptırılmıştır. Şifahane olarak yaptırılan Şifaiye Medresesi, Osmanlı devrinde de yine aynı amaçla kullanılmıştır. Geçmişten günümüze kadar kendini koruyabilen en eski hastanedir. 3.400 metrekarelik alanıyla Selçuklu dönemi hastanelerin en büyüğüdür.

Tuğla işçiliği, kitabeleri, süsleme ve kabartma figürleriyle mimari alanında sergilediği yenilikler medreseyi Anadolu Selçuklu eserleri arasında önemli bir yere koymuştur. Binada taş ve tuğla malzemeler bir arada kullanılmıştır. Şifahane, 1768 yılında çıkarılan fermanla medrese olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi
Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

Çifte Minareli Medrese

Sivas’ta önemli tarihi yapılar arasına giren Çifte Minareli Medrese, İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılmıştır. Süslemeli taç kapısı, tuğla ve çininin birlikte kullanıldığı ünlü iki minaresi ile dikkat çeken Medresenin büyük bir kısmı yıkılmıştır.

Günümüze kadar ulaşan tek şeyi özgün yapısı ile Anadolu’nun en yüksek Taç kapısına sahip olmasıdır. Çift Minareli Medrese Şifaiye Medresesi’nin tam karşısında yer almaktadır. Şifaiye Medresesini gezdikten sonra Çift Minareli Medreseyi gezmeyi unutmayın.

Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi
Sivas Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

Gök Medrese

Gerçek adı Sahibiye Medresesi olan Gök Medrese Anadolu Selçuklu Devleti’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. Yapı 1271 yılında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından yaptırılmıştır. Türk mimarisinin ve süslenme sanatının birlikte görülebildiği en önemli eserlerden biridir.

Dini ilimlerin öğretildiği bir medrese olarak hizmet veren bu yapıt 1926 yılında müzeye dönüştürmüştür. Evliya Çelebi’nin “ Bir benzeri daha yapılmaz” dediği yapıttır. Bir üzücü haber ise restorasyon sırasında asitle silindiği için rengini kaybeden çinilerin tekrar boyandığına dair tespitlerin olmasıdır.

Gok Medrese

Gürün Gökpınar Gölü

Sivas’ın doğal güzellikleri arasında ilk başı alan Gürün Gökpınar Gölü, ülkemizde ender olarak tabiat harikalarından biri olarak kabul edilmektedir. Derinliği 20 metreyi bulan göl, dibinin görülmesini sağlayacak kadar temiz ve berrak bir görünümü ve güneşin konumuna göre renk değiştirmesi nedeniyle ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır.

Göl iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Küçük Göl olarak adlandırılır. Bu bölümde alabalık üretimi yapılır. Büyük Göl alanı ise ziyaretçilerin dolaşımına açık olan bölümdür. Bu bölümde mesire alanları bulunmaktadır. 3000 metrekarelik alana sahip olan göl oldukça temiz ve berraktır. Dalış sporları ile ilgilenenler için muhteşem bir unutulmaz gün yaşatmaktadır. Bu alanda dalış eğitimi almak için en uygun yerdir.

gokpinar golu


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.