Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri 2021

0

Bu makalemizde siyah nokta nedir, siyah nokta neden oluşur, siyah nokta oluşumuna etken olan faktörler başta olmak üzere ev ortamında, kendi mutfağınızda ve tamamen doğal malzemeler kullanarak nasıl siyah nokta maskesi yapabileceğinizi anlatacağız. Öncelikle yanlış bilinen bilgilerin doğrusunu vermekle başlayalım ne dersiniz? İşte cilt bakımı önerileri ve siyah noktalar için maske tarifleri.

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri 2021

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri 2021
Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri 2021

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta cildin en üst katmanı olan ince derimizin hemen altında meydana gelir. Meydana gelmesinin asıl nedeni ise aşırı yağ üretimidir. Peki bu siyah nokta oluşması için yeterli bir sebep midir? Elbette hayır.

Bu aşırı yağın ölü deri hücreleri ve bir miktarda kir ile birleşmesi gerekmektedir. İşte bu birleşmeden oluşan soruna siyah nokta denmektedir. Yağ, kir ve ölü deri hücreler arttıkça gözeneklerimiz tıkanır ve minik minik siyah noktacıklar oluşur.

Erkek, kadın ve yaşınız ne olursa olsun (bebek ve çocuklar hariç tabi ki) siyah noktalara maruz kalabilirsiniz. Siyah noktası olmayan tek bir insan bile yoktur. Cildiniz ile ne kadar ilgili olursanız olun siyah noktalar her daim belirebilir.

Siyah Noktalar Neden Olur, Neler Tetikler?

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri
Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

Bu soruyu kısa kısa ve madde madde sıralamaya çalışalım;

 • Yanlış bakım ürünleri
 • Yetersiz – dengesiz beslenme
 • Eksik cilt temizliği
 • Genetik faktörler
 • Duman, toz, çevresel kirlilik, stres
 • Makyaj yapmak
 • Aşırı güneş ışığı
 • Deri hastalıkları – sorunları – enfeksiyonları
 • Karaciğer hasarı olasılıkları
 • Pigmentasyon etkileri ( cildin yer kararmaya meyilli olması )

Siyah Noktalar Temizlenmez ise Ne Olur?

Bu sorunun cevabı aslında hepimizde var. Yine de belirtelim. Siyah noktalarınız arttıkça elbette cildinizde bir görüntü kirliliği olacak. Bu gözle görülür ilk çirkin etken. Siyah noktaları temizlemezsek devamında ne mi olur?

 • Aşırı biriken siyah noktalar sivilceye dönüşebilir
 • Küçük çaplı enfeksiyon oluşumuna uygun zemin hazırlayabilir
 • Gözenekler siyah nokta ile aşırı derecede genişleyebilir ki bu da daha büyük bir siyah nokta görünümü demektir.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Yaz – kış demeden güneş koruyucu kullanmaya devam ediniz. Aman kış vakti ne gerek var demeyin. Kesinlikle şart. Hatta cilt tipinize en uygun, formülü en doğal güneş kremlerini seçmeniz yerinde olacaktır.

Eğer cildiniz hassas değil ise formülünde Çinko Oksit ve Titanyum Oksit içeren güneş koruyucuları tercih etmenizi öneririz. Bu maddeler siyah nokta – sivilce ile gerçekleştirdiğiniz mücadeleye katkı sunacaktır. Yeterli miktarda E ve C vitamini içeren besin maddeleri tükettiğinize emin olunuz.

Siyah noktalar hakkında bu kadar bilgi yeterli sanırım. Şimdi dilerseniz kendi evinizde, kendi mutfağınızda tamamen doğal malzemeler eşliğinde siyah nokta maskesi nasıl yapılır bu konuyu işleyelim. İşte siyah noktalara bitkisel çözümler..

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri 2021
Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri 2021

En popüler siyah nokta maske tariflerinden biri Yumurta Akı Maskesi olup bu maskenin tarif ve faydalarını vermekle başlayalım istedik. Bunun için bir adet yumurta ve kağıt havlu hazırlamanız yeterli olacaktır.

Temiz bir cam kase içerisine yumurtanın beyaz kısmını dökelim. Çatal yardımı ile akımızı çırpalım. Yumuşak kıllı bir saç boya fırçası yardımı ile göz ve çevremize yansıtmadan tüm yüzümüze narin hareketler eşliğinde sürelim. Son olarak kağıt havlularımızı uygun boyut veya boyutlara keserek ak sürdüğümüzü yüzümüze yerleştirelim.

Bu işlemin ardından bir kay daha yumurta akı sürerek maskemizi kuruyuncaya dek bekletelim. Kuruduktan sonra kağıdı çıkartalım ve yüzümüzü yıkayalım. Bu tarifi her on beş günde bir tekrarlayabilirsiniz. Biraz kötü bir kokusu olsa da 15 günde bir tekrarlamak çok zor olmasa gerek.

Süt – Jelatin Maskesi Tarifi

Siyah nokta maskelerinin içinde ikinci en popüler maske tarifi diyebiliriz. Çok uzatmadan tarifimize hemen başlayalım. Bir kahve fincanı süt ile bir yemek kaşığı jelatin tozunu ısıya dayanıklı cam bir kase içerisine dökerek karıştıralım ve mikrodalga fırınımıza yerleştirerek sadece 10 saniye ısıtalım.

Söz konusu tarif ısınır ısınmaz hafif kıvamlı bir macun haline dönüşecektir. İşte bu dönüşümü vakit kaybetmeden siyah noktaların savaş açtığı yerlere hızlıca sürelim. Hızlı olalım çünkü hızlı sertleşme gösterecektir. Kısa bir süre kurumasını bekleyiniz ve ardından çıkartarak yüzünüzü yıkayınız.

Bu maske siyah nokta bakımının yanı sıra cildinizin daha pürüzsüz görünmesine de yardımcı olabilir. Haftada bir defa düzenli olarak tekrarlamanızı öneririz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.