Soğuk Algınlığından Korunma Yolları ve Öneriler

0

Soğuk algınlığından korunma yolları, soğuk havaların kendisini göstermesiyle birlikte hapşıran, burnu akan, öksüren birçok kişiyle karşılaşıyoruz. Bu belirtiler genelde nezle, grip diye de bilinen soğuk algınlıklarının belirtileridir. Peki soğuk algınlığından korunma yolları neler, bu kışı hasta olmadan, sağlıklı bir şekilde atlatmak için ne gibi önlemler alabiliriz? İşte soğuk algınlığından korunmak için doğal çözümler.

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Bir anda mevsim geçişi yaşandığı için çoğu zaman giyecek kıyafetlerimizi bile doğru seçemez oluruz. Bu yüzden havanın soğuması ve ısınması durumunda ya terletir ya da üşütür kıyafetlerimiz. Etrafta kol gezen hastalıklar da tam vücudumuzun direncinin düştüğü noktalarda bizi bulur.

Eğer güçlü bir bağışıklık sisteminizin varsa hasta olma riskiniz çok düşüktür. Ancak hem bağışıklık sisteminiz güçlü değil hem de korunmak için takviye almıyorsanız soğuk algınlığı kapmanız mümkündür. Biz de sizler için korunma yollarını ve belki de hızlıca tedavi yöntemlerinizi hazırladık. Gelin birlikte soğuk algınlığından korunma yollarına bakalım.

Soğuk Algınlığından Korunmak İçin Doğal Çözümler

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Soğuk algınlığından korunma yolu olarak ilk akla gelen çözüm doğal çözümler olur ve de öyle olması tavsiye edilir. Doğada var olan vitaminler, antibiyotiklerden daha güçlü olan besinler ilk aşamada etki etmiyorsa bile eğer bu besinlerle düzgün bir şekilde kendinize bakabiliyorsanız hasta olma olasılığınız çok düşük seviyede seyreder. Birkaç tarifle doğal korunma yollarını kolayca hayatınıza sokabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil kanser hastalıklarından tutun da diyabete kadar tüm hastalıklara şifa olan bu bitki bize Hint mutfağından gelmiştir. Çayından macununa birçok şifalı karışım ile hayatımıza kesinlikle sokmamız gereken zencefil soğuk algınlığının da bir numaralı ilacıdır. Vücudu terleterek hastalığın daha hızlı vücuttan atılmasını sağlayan zencefili eğer evinizden eksik etmiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirerek daha dirençli olabilirsiniz.

Zencefilli çay:

Hem taze zencefille hem de toz zencefille hazırlayabileceğiniz bu şifalı çayı dilerseniz limon veya bal ile aromasını biraz farklılaştırarak hazırlayabilirsiniz. Ilık tüketilmesi tavsiye edilen zencefil çayı öksürük veya soğuk algınlığı durumlarında hastalığı hafifleştirebilir.

Zencefilli ballı öksürük macunu:

Soğuk algınlığından korunmanın en güzel yollarından biri de zencefil bal ve limonla hazırlanan öksürük macunudur. Bu macunla hem boğazınızın kuruluğu giderilir hem de boğazınızı yumuşatarak öksürüğünüzü hafifletir.

Toz zencefil:

Kaynatılan suyun içerisine atarak veya balla karıştırarak kullanabileceğiniz toz zencefili dilerseniz yoğurtla birlikte de tüketebilirsiniz. En yakın dostu bal ile birlikte kullanıldığında hem acılığını alan hem de aromasını farklılaştıran zencefil toz haliyle istediğiniz karışımı yapabilirsiniz.

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
Soğuk Algınlığından Korunmak için doğal çözümler

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak ile yapılan kür ve karışımlar ilaç kullanımınızı tamamen ortadan kaldıracaktır. Sarımsak ile yaptığınız karışımı hastalığınız geçene kadar kullandığınızda hızlıca iyileşeceğinizi göreceksiniz. Sarımsağı ezerek içerisine evinizde var olan bal, biber, limon ve diğer baharatları karıştırarak elde edebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın, baharat olarak da soğuk algınlığından korunmak için de sıklıkla tercih ettiğimiz bir baharat olarak bilinir. Hazırladığınız çayların aromasını değiştirmek için ve boğazınızdaki kurumayı ortadan kaldırmak için kullanılan tarçın ister çubuk halinde isterseniz de toz halinde tüketmeniz mümkündür.

Zerdeçal

Zerdeçal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda kullanımı artan yine Hint mutfağından gelen baharatlardan olan zerdeçalın her türlüsü vücuda çok iyi gelmektedir. İster yaş ister kuru olarak tüketebilirsiniz. Çayını yapabilir veya macununu kullanarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Hatta zerdeçallı su içerek aynı zamanda zayıflayarak bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilirsiniz. Süt ile de oldukça sık kullanılan zerdeçal özellikle sıcak süt ile pişirildiğinde hem lezzetli hem de etkili bir besin olabiliyor.

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
Soğuk Algınlığından Korunmak için öneriler

Vitamin Takviyeleri

Doğal yöntemlerle soğuk algınlığından korunmak için çaba sarf etmek istemeyenlerdenseniz size vitamin takviyeleri önerebiliriz. C Vitamini, D Vitamini ve Omega takviyeleriyle günlük ihtiyacınızı alarak dinç olabilirsiniz. Vitamin eksikliği de vücut direncini güçsüzleştiren etmenlerden biri olduğu için doğal yollardan alamadığınız vitaminleri kapsüller ve takviyelerle alabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam

Kendinizi soğuk algınlıklarından ve grip gibi hastalıklardan korumak istiyorsanız beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Özellikle düzenli beslenen ve düzenli spor yapan insanların daha az hastalandığından bahsetmek gerekir.

Kendinizi her zaman güçlü ve doygun hissetmek vücuda mikropların girmesini engeller. Girdiğinde ise spor yaparken terleyerek vücuttan çabucak atabilirsiniz. Bu etmenleri de göz önünde bulundurarak soğuk algınlığından korunmak için hem yeme düzeninize hem de düzenli spor yapmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.