Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler

0

Soğuk hava, insan cildi üzerinde pek çok olumsuzluğa neden olmaktadır. Yeterince korunamayan cilt bir süre sonra çatlamaya, kanamaya ve kurumaya başlamaktadır. Kış mevsiminde başta rüzgar olmak üzere soğuk havanın hâkim olduğu kar, yağmur gibi her türlü doğa koşulu cildi olumsuz yönde etkilemektedir. Yazımızda soğuk havalarda cilt bakımı için öneriler bulabilirsiniz.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler
Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler

Cildinizi soğuk havadan koruyabilmek için düzenli olarak bakım yapmanız gerekmektedir. Kendi cilt türünüzü öğrendikten sonra size en uygun cilt bakım uygulamalarını yapmaya özen göstermelisiniz.

Soğuk Havalarda Cildi Temiz Tutmak

Soğuk havalarda, cildin olumsuz şekilde etkilenmemesi için sürekli temizlenmesi gerekmektedir. Cildinizi ne kadar temiz tutarsanız havanın olumsuz etkisi de o kadar az olacaktır.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler
Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler

Cilt gözenekleri sürekli kir biriktirmektedir. Gözeneklerde biriken kirler yalnızca yazın değil kışın da siyah nokta oluşumuna neden olabilmektedir. Bu sebeple kışın cilt bakımı yaparken hem soğuk havadan korunabilmek hem de temiz kalabilmek önemlidir.

Yapmanız gereken cildinize uygun olan temizleyici sabunu tercih etmektir. Pek çok kişi, sabunun cildi kuruttuğunu dile getirse de cildi kurutan yanlış sabun kullanımıdır. Cilt türünüze uygun sağlıklı bir sabunla gün içinde bir kez temizlemek yeterli olacaktır.

Soğuk Havalarda Cildi Nemlendirmek

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler
Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Öneriler

Soğuk havalarda özellikle dışarıya çıkmadan önce cildinizi nemlendirmeniz son derece önemlidir. Sağlıklı bir nemlendirici krem, cildin hava almasını sağlarken korunmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle rüzgârlı soğuk havalarda cildin nemlendirici ile çok daha rahat korunduğu dikkat çekmektedir.

Cildinizin kuru bir yapısı varsa en yoğun nemlendirici kremleri tercih etmelisiniz. Yağlı bir yapısı varsa daha hafif, ciltte ağırlık yapmayacak olan nemlendirici kremleri uygulayabilirsiniz. Dışarıya her çıkıştan önce muhakkak nemlendirici krem uygulaması yapmanız gerekmektedir.

Soğuk Havalarda Güneşten Korunmak

Soğuk Havalarda Güneşten Korunmak
Soğuk Havalarda Güneşten Korunmak

Güneş kremleriyle ilgili bilinen en yanlış ifade yalnızca yaz aylarında kullanıldıkları yönündedir. Sıcak havalarda cildi nemlendirmek ve güneş ışınlarından korumak için tercih edilen güneş koruyucular vardır. Bununla beraber soğuk havalarda da cildi güneşten korumak gerekmektedir. Özellikle kar yağdığı zaman, güneş ışınlarının ciltte leke bıraktığı ispatlanmıştır.

Cildinizde meydana gelebilecek güneş lekelerine önlem olarak, yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler tercih etmeniz gerekmektedir. Kar yağdığında gündüzleri dışarıya çıkarken kreminizi sürmeniz önemlidir.

Soğuk Havalarda Peeling Bakımı

Soğuk Havalarda Peeling Bakımı
Soğuk Havalarda Peeling Bakımı

Peeling, yaz kış fark etmeksizin devamlı uygulanması gereken önemli bakım uygulamasıdır. Yazın cildin hava almasına yardımcı olan peelingler, kışın da koruyucu olarak tercih edilmektedir. Soğuk havanın vermiş olduğu etkiyi kırmak için düzenli olarak peeling yapmak gerekmektedir.

Kış mevsiminde ciltte fark edilmeyen lekelenmeler oluşabilmektedir. Bu lekelenmelere önlem olarak peeling önerilmektedir. Her hafta yalnızca 1 kez peeling yapmanız, kış lekelerine son verecektir. Aynı zamanda cildi arındıracak ve daha temiz bir görüntü sağlayacaktır.

Soğuk havalarda cildinize peeling uyguladıktan sonra cilt kusurlarınızın örtülmeye başladığını fark edebilirsiniz. Eski ve ölü derinin temizlenmesi, cildin taze deri ile daha rahat korunmasını sağlamaktadır.

Soğuk Havalarda Sıcak Su İle Duş

Soğuk havalarda cilt bakımı, tüm vücudunuz için geçerlidir. Bu nedenle tüm vücudunuza dengeli şekilde bakım uygulamanız gerekmektedir. Bunun için kullandığınız su sıcaklığına dikkat etmelisiniz.

Soğuk havanın vermiş olduğu üşüme hissi, sıcak suyla duş alma isteği doğuracaktır fakat çok sıcak suyla duş almak, cildinizin kurumasına neden olmaktadır. Üstelik derinin pul pul dökülmesi de sık görülen durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kışın cilt bakımınız için çok sıcak suyla duş almamaya özen göstermelisiniz. Hem cildinizin nemlenmesi hem de dışarıdaki soğuk havaya ayak uydurabilmesi için bu detay önemlidir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.