Sosyal Hizmet Bölümü Kazanmak ve Sosyal Hizmet Bölüm İncelemesi

0

Sosyal Hizmet Bölümü

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Sosyal Hizmet bölümü öğrencisi ile Sosyal Hizmet bölümünü kazanmak için neler yapılabilir bölüm hakkında merak ettiğiniz soruları soracağız kendisine zaman ayırdığı için teşekkür ederiz.Umarız faydalı olur.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?
Merhaba ben Beyza. 18 yaşındayım. İstanbul Medipol Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü 1.sınıf öğrencisiyim.

Ygs-Lys çalışma sistemini bize bahseder misin?
Lisede düzenli çalışan bir öğrenciydim. 11. Sınıfın sonlarına doğru YGS’ye yönelik çalışmaya başladım. Yaz tatilinde konularımı düzenli olarak çalıştım. Okul başladığında LYS çalışmalarına başladım. Aralık ayında YGS konularımı bitirdim. Okulda her hafta deneme sınavlarına girmemin dışında evde deneme çözmeye başladım. YGS yaklaştıkça denemeleri arttırdım ve yanlış yaptığım soruların konularına dönüp tekrar yaptım. YGSden sonra en çok edebiyata ağırlık vererek aynı şekilde devam ettim.

Tercih yaptığın yıl ve başarı sıralamanı bizle paylaşır mısın ?
Üniversiteye 2016 yılında 397 puanla 58.000de yerleştim.

Sosyal Hizmet Bölümü ders olarak içeriği ve zorluk derecesi nedir?
1. sınıftayım derslerim daha çok mesleğe yönelik değil ancak bölüm derslerim sözel, ezbere dayalı ve biraz zorlayıcı. Şuan teorik dersler alıyoruz ancak ilerleyen senelerde uygulamaya dayalı derslerimizde olacak.

Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi mezun olunca hangi ünvana sahip olur ve çalışma alanları nelerdir?
Sosyal Hizmet bölümünden mezun olan insan, Sosyal Hizmet Uzmanı ünvanıyla çalışır. Sosyal hizmetler il ve ilçe müdürlükleri, çocuk yuvaları, kreş ve anaokulları, milli eğitim bakanlığı, yetiştirme yurtları, gençlik ve spor bakanlığı, üniversite mediko-sosyal tesisleri, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kuruluşları, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, adalet bakanlığı, cezaevleri, ıslahevleri, aile mahkemeleri, emniyet çocuk şube, adli tıp kurumu, hastaneler(tüm sağlık kurum ve kuruluşları), sosyal yardım kurum ve kuruluşları, toplum merkezleri, vakıflar, milli savunma bakanlığı ve bağlı birimler, içişleri bakanlığı ve bağlı birimler, fabrikalar, sendikalar, sosyal güvenlik kurumu çalışma dahilindedir.

Garanti bir meslek midir?
Çalışma alanları geniş olduğundan garanti bi meslek sayılabilir ancak atanma sayıları biraz düşük.

Mezun olan birinin ortalama maaş piyasası nedir?
2016 yılı Temmuz ayı itibarı ile sosyal hizmet uzmanının maaşları 2850 TL ile 4000 TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden net bir bilgi veremem bu birazda sizin niteliklerinize bağlı.

Sosyal Hizmet Bölümü okumak isteyen arkadaşlar nasıl niteliklere sahip olmalıdır ?
Sosyal Hizmet bölümünü okumak isteyen biri öncelikle insanlarla iyi iletişim kurabilmelidir. İnsan haklarını, sosyal adaleti önemsemelidir. İnsan haklarını savunabilmelidir. Çevresindeki farklılıkları saygıyla karşılayabilmelidir. Mücadeleci ve sabırlı olmalıdır. Yardımsever ve dayanışmacı olmalıdır.

Genel olarak bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin nedir?
Zor bir meslek olduğunu hatırlatmak isterim. Bu bölümü seçen insan öylesine değil gerçekten isteyerek seçmelidir.

Bize vakit ayırdığın için teşekkür eklemek istediğin başka bir şey var mı?
Yardımcı olabildiysem ben teşekkür ederim. Sınav döneminde başarılar dilerim..:)


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.