Sosyal Medya Arama Motorları – Sosyal Ağ Kişi Arama

0

Sosyal Medya Arama Motorları – Sosyal Ağ Kişi Arama

Sosyal Medya Arama Motorları

Sosyal medya üzerinden bir kişiyi veya merak ettiğimiz bir konuyu arama yaparken sadece tek bir sosyal ağ üzerinden kısıtlı bir şekilde arama yapabiliriz. Buda kısıtlı sayıda bilgiye ulaşılmasını sağlar. Fakat bazı arama motorları sayesinde bütün sosyal ağlar geniş çaplı bir biçimde aranır ve önümüze sunulur. Sizler için hazırlanan birkaç adet sosyal medya arama motoru listesi araştırmasına bir göz atalım.Göz attığımız içerikte “Sosyal medya arama motorları listesi”,”Sosyal Ağlarda Kişi Arama”, “Pipl benzeri siteler” gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Sosyal Medya Arama Motorları

1) Pipl

Pipl uygulaması yaklaşık olarak 3 milyarlık en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından oluşmaktadır. Bu sosyal medya arama motoru listesi sayesinde kişiler, ister kurumsal bilgilere isterlerse de kişisel bilgilere rahatlık ile ulaşabilmektedirler. ( Mahkeme kaydından, mail listesine ve web arşivine kadar her şeye bu arama motoru üzerinden ulaşmak mümkündür) Bu sitede, aradığınız kişinin e mail adresi ve yanında sosyal medya da kullanmış olduğu ismini arama butonuna yazarak kişinin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu arama butonu sayesinde kişinin bütün veri tabanlarına ait bilgileri karşınıza çıkacaktır.

2-)TinEye

Görsel arama motoru da diyebiliriz.TinEye sosyal ağ arama motoru sayesinde bir görselin hangi sayfalar tarafından kullanıldığını görebilirsiniz.Özellikle fake profilleri belirlemek için çok kullanışlı bir sosyal ağ arama motoru olarak geçiyor.

3) Social Mention

Yaklaşık olarak 80-90 adet sosyal medya ağlarını destekleyen bu arama motoru, sınırlı sayede bilgileri vermektedir. Bunlar arasında paylaşılan sözler ve hikayeler yer almaktadır. Fakat birisini bireysel olarak aramaya izin veren bir uygulama değildir. Burada arama yaptığınız kelime ile ilgili bütün veriler karşınıza çıkacaktır.

4) Snitch.name

Kullanılması en basit olan sosyal medya arama motoru listesi arasında yer almaktadır. Tıpkı Google’de yapıldığı gibi bu uygulamada da aynı şekilde arama yapılabilmektedir. Fakat ikisi arasındaki en büyük fark bu uygulamanın sizin tam olarak aramış olduğu kriteri karşınıza çıkarmasıdır. Google ise, en çok tıklanma gören ve beğenilen gönderiyi ilk olarak karşınıza çıkarmaktadır. Bazı sosyal medya kullanıcıları kendilerine ait olan hesapları gizlemektedir. Sizler bu arama motorunda ilk olarak kendi hesabınıza giriş yaptığınızda, gizli hesaplar dahil bütün hesaplara rahatlıkla erişebilirsiniz. Arama butonuna bastıktan sonra arama yapmak istediğiniz ağı seçin ve ara tuşuna basarak bilgilere ulaşın.

5) Social- Searcher

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Google Plus, Tumblr, Vimeo, Reddit, Dailmotion ve Flick gibi sosyal medya ağlarını bünyesinde barındıran bu aram motoru, kişilerin herhangi bir kullanıcı adı ile hesap açmadan bütün aramalarını oluşturmasını sağlamaktadır. Bu uygulamanın en güzel özelliklerden bir tanesi, aranılan kullanıcıların istenilirse tüm bilgilerinin kaydedilmesini sağlaması ve hatta mail adresine gönderilmesini dahi sağlamaktadır. Bunlarla birlikte kişilerin herhangi bir aktif durumunda bildiri amaçlı mail gönderilmesi de vardır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.