Sosyoloji Bölümü

Sosyoloji Bölümü Nedir ? Sosyoloji Bölümü İncelemesi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Aleyna ile bölüm hakkında sizin adınıza merak ettiğiniz “Sosyoloji Bölümü Nedir ? gibi Sosyoloji bölümü hakkında sorular sorduk kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederiz umarız faydalı olur.

Sosyoloji Bölümü Röportajı

  • Öncelikle biraz bize kendinden bahseder misin ?

Merhaba arkadaşlar ben Aleyna, İstanbul Üniversitesinde sosyoloji okuyorum.

  • Her şeyden önce Sosyoloji nedir ?

Sosyoloji toplum bilimidir. Birden fazla kişiden oluşan toplumların(aile,grup,kurum vb.) yaşayışlarını ele alır.

  • Bölümün içeriğinden ve zorluğundan bahseder misin ?

Bölümün dersleri sizden bilginin yanında yorum gücü ister salt bilgi yeterli değildir. Bölümün zorluğu da dersi iyi dinleyip yorum yapabilme kabiliyetinize göre değişiklik gösterir.

  • Sosyoloji mezunu ne gibi ünvanlara sahip olur , iş imkanları nelerdir ?

Sosyoloji mezunu sosyolog unvanını alır. Toplumu ilgilendiren her alanda çalışabilir ve yelpazesi geniştir denir ama bununla ilgili şimdiden yorum yapamıyorum kendi adıma malesef 🙂

  • Sosyolog olmak için ne gibi niteliklere sahip olmak gerekir ?

Sosyolog olmak için gerekli olan özellikler aslında  herkeste olması gereken özelliklerdir. İnsanda insandan başka bir özellik aramaz. Yani duyarlı olmak ,empati kurmak, kibirden ve kendini beğenmişlikten uzak kalmak ki toplumla özdeşebilsin, toplumun sorunlarına ses ve çare olabilsin.

  • Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara genel olarak tavsiyen nedir ?

Tavsiyem yine sosyolog olmanın özellikleri gibi çok genel olucak çünkü yine herkeste olması gereken bir özellik. Her duyduğuna inanmayan ve bir bilgiyi bir kaynaktan okuyunca kendini “ben öğrendim böylemiş”cilikten uzak tutan kişiler olmalarını tavsiye ederim hem kendime hem okuyucalara. Bunun yanında fikrimce empati yeteneği gelişmiş ve durumun zihniyete göre düşünen at gözlüklerini çıkarmış bireyler olmalıdır sosyologlar ve aslında tüm insanlar.

  • Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Cevaplarımdan da anlaşılcağı üzere söylemek istediğim sözlük anlamı toplum bilimi olan sosyolojinin aslında insanı insanca yaşamaya davet ettiğidir.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here