Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?

0

Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir? içeriğine yer vereceğiz. Bu içeriğimizde tansiyon hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, atardamarların içinde kan basıncına denmektedir. Kalp kasları kasıldığı zaman atardamarlara kan pompalanır. Bu durumda ölçülen tansiyona sistolik basınç denir. Sistolik basınç, büyük tansiyon demektir.

Kalp kası gevşediği zaman kan damarlarda durulur ve bu esnada ölçülen basınca diyastolik basınç denir. Diyastolik basınca, küçük tansiyon denmektedir.

İdeal tansiyon ise kişiden kişiye ve yaş gruplarına göre değişmektedir. Ortalama olarak söylemek gerekirse büyük tansiyonun 120 ve 130 arasında olması ve küçük tansiyonun 70 ve 90 arasında olması normal olarak kabul edilmektedir. Genç ve çocuklarda ise tansiyonun küçük değerlerde olması normal kabul edilmektedir.

Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?
Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?

Hipotansiyon (Düşük Tansiyon) Nedir?

Hipotansiyon aşırı bir belli olmadığı için hastada belirti göstermemektedir ve sakıncalı değildir. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinde azalmaya neden olduğu için olumlu kabul edilmektedir. Ani bir şekilde tansiyonun düşmesi şu belirtileri göstermektedir; baş dönmesi, halsizlik ve baygınlık.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?

Tansiyon değerlerinin 140/90 mmHg’nin üzerine çıkması hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bebeklik döneminde başlayarak her yaş grubunda görülebilmektedir.

Hipertansiyon Nedenleri

Hipertansiyona sebep olan bazı unsurlardır. Aşağıda vereceklerimiz Hipertansiyonun en belirgin nedenlerindendir. Eğer aşağıda vereceğimiz şeylere dikkat edersiniz tansiyonunuz çıkmaz.

 • Şeker Hastalığı
 • Tiroid Hastalıkları
 • Böbrek üstü bezlerinin hastalıkların
 • Böbrek Hastalıkları
 • Genetik Faktörler
 • Aşırı Tuz Tüketimi
 • Kalp Damar Hastalıkları
 • Obezite
 • Stres

  Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?
  Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon yıllar boyunca kendini gizleyebilir. Kendini belli etmeye başladığı zaman ise baş ağrısı, burun kanaması, kulaklarda çınlama, halsizlik, sık sık idrara çıkma ve bacaklarda şişlik gibi kendini gösterebilir. Bu belirtiler ile karşılaşırsanız eğer doktorunuza görünmelisiniz.

Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konur?

Tansiyon değerleri 140/90 üzerinde olan hastalara EKG uygulanır. EKG ve 24 saatlik tansiyon halter, kan ve idrar tetkikleri ve doktorun detaylı bir muayenesi ile tanı konur.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipertansiyona sahip olan hastalara ilaçlardan daha çok yaşam tarzında değişikliğe gidilmesi önerilmektedir. Bu hastalara ideal bir kolay sahip olmaları, az tuz tüketmeleri ve düzenli egzersiz yapmaları önerilmektedir ve gerekmektedir. Piyasa da çok sayıda tansiyon ilaçları bulunmaktadır. Ama hangi ilacı kullanacağını doktorunuzun söylemesi gerekmektedir. Doktorunuzdan habersiz kullanacağınız tansiyon ilaçları sağlığınızı daha kötü yönde etkileyebilmektedir. Bazı hipertansiyona sahip olan hastalar ilaçlara yanıt vermemektedir. Bu hastalara dirençli hipertansiyon denir. Bu hastaların şah damarlarına, şah damarı pili takılabilmektedir.

Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?
Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon Vücuda Zararlı mı?

Kontrolsüz bir şekilde yükselen kan basıncı başta böbrekler ve kalp olmak üzere birçok organa zarar vermektedir. Böbrek yetmezliğinden, kalp yetmezliğine ve kalp krizine kadar kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Ani ataklar sonucu hastanın beyin kanaması geçirme ve inme riski gelişebilmektedir.

Yalancı Tansiyon Nedir?

Bir kişiye yüksek tansiyon olduğunu söyleyebilmek için en az üç ölçüm yapmak gerekmektedir. Tek ölçüm ile eğer bu karara varılıyorsa bu yanlış bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Tek seferde ölçülen hastanın tansiyona göre karar vermek yalancı tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Normal insanın tansiyonu gün için farklılıklar gösterebilmektedir.

Göz Tansiyonu

Halk Arasında göz tansiyonu olarak adlandırılan tansiyonun gerçek adı glokomdur. Glokom, göz basıncının artarak göz sinirlerine hasar vermesidir. Buna bağlı olarak hastanın görmesi gittikçe azalmaktadır. Bu hastalık 40 yaş ve üstünde daha sık görülmektedir. Ve bu hastalık genetik olabilmektedir. Miyop olanlarda bu risk daha fazla artmaktadır. Şeker hastalığı ve uzun süreli kortizon kullanan hastalarda ve ayrıca göz yararlanmaları yaşayanlarda bu hastalık riski daha çoktur.

Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?
Tansiyon Nedir? Ve Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Bireylerin tansiyonları yükseldiği zaman doktora görünmesi gerekmektedir. Tansiyon yüksekliği varsa eğer sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakmalısınız, tuz tüketimi günlük 6 gr geçmemeli, düzenli egzersiz yapılmalı, taze meyve sebze tüketilmeli ve sebzeler alınan potasyum tansiyon yükselmelerine son derece iyi gelmektedir. Tüm bunları yanı sıra sayacaklarımızı da kullanmanız da fayda vardır.

 • Tuzsuz ayran
 • nar suyu
 • greyfurt
 • sarımsak
 • kekik
 • limon suyu

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Yetersiz beslenmeye bağlı olarak gözlemlenen düşük tansiyona şu besinler iyi gelmektedir. Tuzlu ayran, havuç suyu, zeytin, üzüm, zencefil, fesleğen ve su tüketiminin arttırılması düşük tansiyona iyi gelmektedir.

Daha fazla içerik ve bilgi için https://tr.pinterest.com/fikirguzel/_created/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.