telefon arama yapmıyor

Telefon Arama Yapmıyor Sorunu

Günümüz dünyasında akıllı telefonların egemenliği ile birlikte telefon arama yapmıyor sorunu gibi sorunlar sıkça baş göstermektedir. Telefonunuzun arama yapmaması kimi zaman marka ve modele göre değişim gösterse de bazı durumlarda da teknik arızaların habercisi olabilir. Hatta bazı durumlarda kullandığınız servis sağlayıcıların teknik problemleri de sizin telefonunuz ile arama yapamamanıza sebep olabilmektedir. Bu yazıda da bu soruna yönelik bazı bilgilendirici detayları bulabilirsiniz.

Telefon Arama Yapmıyor Sorunu

Şebeke Ya Da Servis Yok Sorunu

Şebeke ya da servis yok sorunlarından dolayı telefon arama yapmıyor sorunu yaşıyorsanız ilk etapta SIM kartınızın manyetiğini kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer sorun SIM kart kaynaklı değilse geriye bazı yazılımsal problemler kalmaktadır. Bunun için de telefonunuzun ayarlar kısmına girerek telefonunuzun şebekesini 3G ya da 4/4.5G şeklinde değiştirmeniz gereklidir. Tek bir şebeke sağlayıcıyı seçmeniz telefonunuzun diğerleri arasında gidip gelmesine engel olacağından sorununuzu çözecektir.

VolTe ve Veri Dolaşımı Özellikleri Kaynaklı Sorunlar

Telefonunuzdan arama yapamıyor ya da SMS atamıyorsanız bunun sebebi her zaman şebeke ya da servis sağlayıcı kaynaklı olmayabilir. Eğer yukarıdaki çözümü denediyseniz ve telefonunuz hala arama yapamıyorsa yine ayarlar menüsünden hücresel veri kısmına girerek VolTE özelliğini kullanım dışı bırakabilirsiniz. Bu da işe yaramadıysa Diğer menüsünden Hücresel Ağlara girip Veri Dolaşımını kapatarak farklı bir yoldan çözüme ulaşabilirsiniz. Bu gibi kendinizin kontrol edebileceği çözümler sayesinde telefon arama yapmıyor sorunu çözüm bulmuş olacaktır.

Uçak Modundan Ya Da Tarih ve Saatten Kaynaklanan Sorunlar

Eğer bir akıllı telefon kullanıcısı iseniz telefonunuz ile arama yapabilmenize engel olan birkaç sorun olabilir. Bunlardan biri de dokunmatik ekrana sahip telefonlarda sıkça başa gelen uçak modunun kendiliğinden ya da yanlışlıkla aktif olması durumudur. Bu yüzden ister IOS ister Android işlemcili telefon kullanın ilk olarak yapmanız gereken uçak modunun aktif olup olmadığına bakmak olmalıdır. Uçak modunuz aktif değilse de 10 saniye gibi bir süre bu modu aktif edip tekrardan kapatarak da bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra tarih ve saat ayarlarınız eğer başka bir dilimde ise bu durum da arama yapmanıza engel teşkil edebilmektedir. Bu yüzden tarih ve saat ayarlarınızı da böyle bir sorun ile karşılaşınca kontrol etmelisiniz.

Telefon Modeliniz Eski Mi?

Eğer akıllı telefonlar dışında daha eski bir model kullanıyorsanız bu telefonlar sizin çeşitli şebeke ve servis sorunları yaşamanıza sebep olacaklardır. Telefonunuzun arama yapmaması sorunu bu gibi telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here