Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

0

Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

Cep telefonunuzda izlemekte olduğunuz film, dizi ya da videoları daha geniş ve büyük bir ekranda izlemek istiyorsanız cep telefonunuzu televizyonunuza bağlama vakti gelmiş demektir. Bu bağlantıyı sağlayabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunuyor, bunlar kablolu ve kablosuz olabileceği gibi bazı durumlarda ekstra cihazlar gerektirebilmektedir. Gelin cep telefonu televizyona nasıl bağlanır sorusunun cevabı olan her iki durumu ele alarak yazımıza devam edelim.Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma İşlemi :

Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

  • Kullanmakta Olduğunuz Televizyon Akıllı (Smart TV) Özelliğe Sahipse;

Halihazırda evinizde bulunan televizyonunuz bir akıllı televizyon olarak geçiyorsa işiniz bir hayli kolay. Muhtemelen herhangi bir ek parçaya ihtiyaç duymadan cep telefonunuzun ekranını doğrudan televizyonunuza aktarabilirsiniz. Bu durumda ilk olarak kontrol edilmesi gereken şey telefonunuzun işletim sistemidir. Android ya da iOS kullanıcısı olabilirsiniz.

Eğer bir Android cihaz kullanıcısı iseniz cep telefonunuzda Miracast ismi verilen bir teknoloji ya da DLNA teknolojisine yer verilmiş olması gerekmektedir. Muhtemelen uygulamanız gereken yöntem ise Miracast sistemidir. Miracast üzerinden bağlantı kurmak için hem televizyon hem cep telefonunuzdan bu özelliğin aktif edilmesi ve aralarında bağlantının sağlanması gerekmektedir. Cep telefonunuz üzerinden televizyonu seçerek işlemi yapabilirsiniz. Cep telefonunuz iPhone değilse çok yüksek bir ihtimalle Android işletim sistemine sahiptir.

Eğer bir iPhone kullanıcısı iseniz yani iOS işletim sistemine sahip bir cep telefonuna sahipseniz yapmanız gereken AppStore üzerinden yardımcı uygulamaları indirmek olacaktır. AppStore üzerinde DLNA aramasını gerçekleştirerek çıkan uygulamalar arasından popüler ve olumlu yorum alan üst sıralarda çıkan uygulamalardan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bu uygulama üzerinden telefon ekranını televizyona aynı yöntemle yansıtmayı başarabilirsiniz.

  • Kullanmakta Olduğunuz Televizyon Akıllı (Smart TV) Özelliğe Sahip Değilse;

Televizyonunuz yeni nesil Smart TV özelliklerine sahip değilse ekran yansıtma özelliğini kullanabilmek için harici cihazlara ihtiyacınız bulunuyor. Bu konuda yine Smart TV alanında anlattığımız yöntemler kullanılacak olup bağlantıyı televizyonunuz değil bu cihazlar ile kurmanız gerekecektir.

Android telefon kullanıcıları için tavsiye edeceğimiz cihaz Google tarafından geliştirilip sunulmakta olan Chromecast adı verilen üründür. Eğer bir iPhone kullanıcısı iseniz Apple tarafından geliştirilmekte olan Apple TV ürününü kullanarak ekran yansıtma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.