Telefonda Diyafram Açıklığı Nedir? Diyafram Açıklığı Ne İşe Yarar?

0

Telefonda Kamera Diyafram Açıklığı Nedir? Diyafram Açıklığı Ne İşe Yarar?

Telefonda Diyafram Açıklığı Nedir?

Akıllı telefonların olmazsa olmaz özelliklerinden biri de kameralardır. Özellikle kameraya düşkün biriyseniz bir fotoğraf makinası veya telefon kamerasında diyafram açıklığına da önem vermeniz gerekir. Peki telefonda diyafram açıklığı nedir?

Diyafram açıklığı fotoğraf çekerken nesneye yansıyan ışınların lensinize hangi yoğunlukta düştüğü olarak bilinmektedir. Diyafram açıklığı ‘’f’’ ile sembol edilip yanındaki sayı büyüdükçe yüzeye uygulanan ışın da azalmaktadır.

Diyafram Açıklığı Nasıl Sembolize Edilir?

Diyafram açıklığı her zaman ‘’ f ‘’ ile sembolize edilmekte olup yanındaki sayılar değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse f/1 veya f/2.6, f/8 gibi değerlerden oluşmaktadır. Diyafram açıklığı f/1 den başlayıp da f/32’ye kadar uzanmaktadır. Her değer farklı fotoğraf çekimlerinde önemlidir.

Mesela portre fotoğraflarda arka plan flu yapılmak istenirse açık diyafram kullanılır. Manzara fotoğraflarından her yerin net olması gerektiği için genellikle kısık diyafram tercih edilir.

Telefonda Diyaframın Fotoğrafa Olan Etkisi Nedir?

Diyaframa sadece ışık miktarı gözüyle bakmak yanlıştır. Telefonda diyafram açıklığı oluşan görüntüyü de doğrudan bir şekilde etkilemektedir. Bunun yanında ayrıca diyafram açıklığı;

* Arka planda yer alan flu efekti daha iyi verilebilir.

* Bizlere karanlık ortamlarda daha iyi bir çekim avantajı sağlamaktadır.

* Nesne odaklı çekimlerde çok önemli bir özelliktir.

* Daha net daha canlı bir fotoğraf çekmek istediğinizde diyafram açıklığı da önemli bir unsurdur.

Akıllı telefon satın alırken diyafram açıklığı çok önemli bir unsurdur. Neye yaradığı ve neyi sağladığı gibi detayları sizle paylaştık bu yüzden telefon satın alırken özellikle de fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi seve bir kişiyseniz diyafram açıklığı özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Kamera da önemli bir detay olan diyafram açıklığı, fotoğraf kalitesini de doğrudan doğruya etkileyen bir unsur olarak bilinmektedir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.