Telefonu Kablosuz Şarj Etme – Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır

0

Telefonları Kablosuz Olarak Şarj Etme Nasıl Yapılır? Telefona Kablosuz Şarj Özelliği Kazandırma

Akıllı telefonlarda nesil değişti. Yeni amiral gemisi akıllı telefon modellerinde, çok daha farklı standartlar görmeye başladık. Çift kamera, yüz tanıma sistemi, çerçevesiz ekran tasarımı, yeni biyometrik güvenlik sistemleri yavaş yavaş standart olmaya başladı. Bu teknolojiler içerisinde en yaygın kullanılan sistemlerden birisi de kablosuz şarj sistemi oldu. Sadece amiral gemisi modellerde değil, yavaş yavaş orta segment serilerde de yer alan kablosuz şarj özelliği önemli bir kriter haline geldi. Peki, Telefonları Kablosuz Olarak Şarj Etme işlemi nasıl yapılıyor?

Günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan yeni şarj teknolojisi hakkında neler biliyoruz? Kullanıcılar nelere dikkat etmeli? Telefon kablosuz şarj desteğine sahip olmasa da kablosuz şarj özelliği kullanılabilir mi? Şimdi bu sorulara cevap aramaya çalışalım.

Kablosuz Şarj Destekli Telefon Sahipleri için

Qi destekli bir telefonunuz varsa, Telefonları Kablosuz Olarak Şarj Etme kısmında işiniz oldukça basit. Sadece belirtilen yönergelere uymanız yeterli. Bu kısmı iki ayrı işlem var. İlk işlemimiz Qi pedler için hazırlıkların yapılması. Önce bu kısımdan söz edeceğiz.

  1. Qi Şarj Standı Hazırlama

Her kullanıcının dikkat etmesi gereken önemli kısımlardan söz edeceğiz. Şarj pedi genelde iki parçadan oluşur. İlk parça şarjın yapılacağı stant, ikinci parça ise cihaza bağlanacak ve tıpkı bir şarj aleti gibi olan adaptördür. Öncelikle bu iki parçanın bağlantısını gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bağlantıyı yaptıktan sonra, adaptörü fişe takmadan pedi kontrol etmeniz gerekiyor. Ped üzerinde bir koruma kılıfı varsa çıkarın. Modellere göre değişmekle beraber cihazı fişe taktığınız zaman, ya sürekli yanan bir ışık ya da bir kez yanıp sönen bir uyarı ışığı göreceksiniz. Bu cihaza elektrik geldiğini gösterir.

  1. Telefonun Şarj Edilmesi

Şimdi Telefonları Kablosuz Olarak Şarj Etme kısmına geçebiliriz. Bu kısımda da yapacağınız işlemler şöyle;

  • Qi şarj standını tamamen düz bir zemine yerleştirin.
  • Ardından telefonunuzu, ekranı yukarı bakacak şekilde stant üzerine yerleştirin.
  • Qi logosu ya da merkezin belirtildiği alana, telefonunuzun tam olarak ortalanmış bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.
  • Telefonun şarja başlamasının ardından, ekranda kablosuz şarj için bildirim göreceksiniz. İşlem bu kadar basit.

Hatırlatma: Mümkünse, telefonunuz ile uyumlu olan orijinal Qi cihazları kullanın. Bu kısımda şarj gücü değerleri gibi değerler, oldukça önemlidir. Ayrıca şarj sırasında hem şarj cihazında hem de telefonda bir ısınma gerçekleşebilir. Belli bir seviyeye kadar bunun normal olduğunu da hatırlatalım. Son olarak, genelde kablosuz şarjın normal şarja göre daha uzun sürdüğünü ekleyelim.

Qi Desteği Olmayan Telefonları Kablosuz Olarak Şarj Etme

Gelelim ikinci kısma. Telefonunuz kablosuz şarjı desteklemiyorsa, yine bir çözüm var. Bunun için ekstra bir ürüne ihtiyacınız olacak. Telefona takılan bir kablosuz şarj kılıfı sayesinde kablosuz şarj özelliğini kullanabilirsiniz.

Kılıf içerisinde yer alan kabloyu telefona takmanız, ardından yukarıda bahsettiğimiz şekilde kablosuz şarj işlemlerini uygulamanız yeterli. Burada dikkat etmeniz gereken kısım, telefonunuzla tamamen uyumlu olan kılıfı kullanmak olacaktır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.