Telefonun Daha İyi Fotoğraf Çekmesi İçin İpuçları

0

Telefonun Daha Iyi Fotoğraf Çekmesi İçin İpuçları

Akıllı telefonların kamera yetenekleri bir hayli arttı. Kullanılan sensörlerin gelişmesi, çift kamera sistemine geçiş yapılması, derinlik algılama teknolojilerinin gelmesi gibi birçok gelişim gördük. Fakat her ne kadar akıllı telefonların kamerası gelişse de iyi fotoğraf çekmek için hala bazı ipuçlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda İyi Fotoğraf Çekme İpuçları konusunda bilgiler vereceğiz. Hem eski telefonlar hem de yeni kamera sistemleriyle gelen yeni akıllı telefonlar için geçerli olacak İyi Fotoğraf Çekme İpuçları ve iyi fotoğraf çekme detaylarından söz edeceğiz.

Telefonun Daha İyi Fotoğraf Çekmesi İçin İpuçları

Önerilere geçmeden önce, önerilerimizin genel öneriler olacağını da ekleyelim. Yani her modelde deneyebileceğini önerilerden söz ediyoruz.

Yakınlaştırma için Siz Yaklaşın

Telefonun Daha İyi Fotoğraf Çekmesi İçin İpuçları  için ilk önerimiz, fiziksel olarak yaklaşmak. Çekeceğiniz hedef uzaktaysa ve yakınlaştırma özelliğini kullanıyorsanız, fotoğraf kalitesinden ödün vermişsiniz demektir. Her ne kadar optik zoom özellikleri geliştirilmiş olsa da çekeceğiniz hedefe fiziksel olarak yaklaşmanız, her zaman daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Telefonu Titretmeden Çekin

Kaliteli çekim için en önemli nokta, görüntüyü çekerken telefonun titrememesidir. Telefon titrediği zaman, görüntü de bulanıklaşma görülecektir. Telefonu sabit tutmanız ya da bunun için destekleyici bir ayak kullanmanız oldukça önemli.

Lens Camını Temizleyin

Telefonun Daha İyi Fotoğraf Çekmesi İçin İpuçları içerisinde her zaman göz ardı edilen bir nokta olan lens camlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Lens camları mutlaka temiz olmalı. Özellikle arka kısımda parmak izi sensörlerine yer veren akıllı telefonlarda, lensler üzerinde parmak izi bulunabiliyor. Bu durumda da fotoğraflarınız bulanıklaşıyor.

Yardımcı Uygulamalar Kullanmak

Telefonun Daha İyi Fotoğraf Çekmesi İçin İpuçları içerisinde önerebileceğimiz bir başka sistem ise yardımcı uygulamalar. Akıllı telefonlarda yer alan stok kamera uygulamaları her zaman yeterli gelmeyebiliyor. Bunun için çok daha fazla ayar seçeneği bulunan 3.parti uygulamalar var.

Özellikle efekt ve ışık ayarlarında çok daha özgür olmanızı sağlayan 3.parti uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Kameranın tüm özelliklerine erişmenizi sağlayan, manuel kontrollere izin veren 3.parti uygulamaları denemek, daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.