Tesla Nasıl Şarj Edilir ? Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?

0

Dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen markalarından birisi olan Tesla Motors’un teknoloji harikası araçları nasıl şarj ediliyor, Tesla şarj teknolojisi kısaca nedir?Elektrikli araba evde şarj edilir mi? Batarya konusunda çığır açan bir teknolojiye sahip olan Tesla araçları Supercharger teknolojileri sayesinde oldukça hızlı bir şekilde doldurulabiliyor.

Supercharger Nedir?

Tesla Supercharger, Tesla’nın çıkarmış olduğu 2. nesil şarj istasyonlarıdır. Tesla mühendisleri tarafından Tesla otomobillerini kullanan kişilerin menzil problemlerinin aşılabilmesi için tasarlanmış ileri seviye batarya şarj istasyonlarıdır.

Peki, Tesla Nasıl Şarj Ediliyor?

Öncelikle yanlış bilinen bir konunun aslından bahsederek konuya giriş yapmak istiyoruz. Tesla veyahut diğer markalara ait elektrikli araçlar eviniz veya herhangi bir yerde standart bir prize takılarak dahi şarj edilebilir. Özel olarak üretilmiş veya oluşturulmuş şarj istasyonları aracılığıyla şarj etme gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu farklılık yalnızca aracınızın şarj dolum hızını etkileyecek bir faktördür.Böylece Elektrikli araba evde şarj edilir mi? sorusuna da cevap vermiş olduk.

Tesla araçların bataryalarını şarj edebilmek için aracı bağlantı kablolarıyla güç şebekesine bağlamanızın ardından şebekeden gelecek olan alternatif akımı doğru akımı çevirebilmek adına araç içerisinde yer alan parçalar devreye girmektedir. Doğrultucu adı verilen bu parçalar aracınızı şarj ederken AC-DC olarak anılan bir dönüşümü gerçekleştirmektedir. Tesla’nın geliştirmiş olduğu özel bir sistem sayesinde bu dönüşümün ardından enerji maksimum seviyede bataryaya aktarılabilmektedir. Tesla’yı özel yapan teknolojilerin başında gelen bu şarj teknolojisi, aracın bataryasının çok daha hızlı dolması ve harekete hazır hale gelmesini sağlamaktadır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.