Tıp Öğrencisinden Tıp Kazanmak İçin Tavsiyeler

10

Tıp Öğrencisinden Tıp Kazanmak İçin Tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar tıp kazanmak isteyen arkadaşlar için tıp öğrencisi Hansa’yı bulduk Hansa’dan bize tıp okumak zor mu ? Tıp kazanmak için nasıl çalışılmalı ? Tıp kazanmak için tavsiyeler , tıp kazanmak için kaç net gerekir ? Tıp kazanmak için tavsiyeler gibi belli başlara soruları cevap vermesini istedik.Bizi kırmadığı için teşekkür ediyor soru-cevap kısmına geçiyoruz.

Tıp Kazanmak İçin Tavsiyeler Röportaj

Bize biraz kendinden bahseder misin ?

Öncelikle merhaba ben Hansa ismimin anlamı güzel gözlü ceylan siz sormadan ben söyleyim dedim 🙂 İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’nde eğitim görüyorum.Özgürlüğüme düşkün biriyim lise boyunca çalışkan olduğum söylenemez hatta ilk iki yıl dersleri bile pek dinlemiyordum (ama siz dinleyin) 🙂 Hayatımı istediğim gibi yaşamalıyım kafasındaydım tabi ygs yaklaşınca bu fikirden dönmek zor olmadı 🙂

Tıp okumayı kendin mi tercih ettin ?

Tıp okumayi çevrem cok istiyordu.Derslerim de iyi olunca herkesin beklediği bir şeydi yani.Puanim heba olmasın tarzi bir şey oldu ama şuan memnunum.Baska bir şeyde bu kadar kendimi bulamazdım diye düşünüyorum.

Tıp kazanmak isteyenler ve merak edenler için sıralamanı ve gereken sıralamayı bize iletir misin?

Benim Ygs sıralamam 900. , Lys sıralamam 1600. Onun dışında Ygs’de 10 binde olup Lys’de kendini 2 binlere çeken çok arkadaşım var.Biraz klişe olacak ama önemli olan Lys.Herhangi bir yerde tıp okumak istiyorsanız en düşük 15 bine girmeniz gerekiyor ama iyi bir üniversite olsun istiyorsanız en az 6 bin.

Ygs ve Lys çalışma sistemini anlatır mısın ?

Benim çalışma planım herkese örnek olabilecek bir sistem değildi açıkçası ama sona bırakanlar için ümit olabilir 🙂 Öncelikle şunu söylemeliyim ben kendime hep güvendim bu stresinizi minimuma indirecektir. Ygs’ye çalışmaya 11.sınıfta başladım pek sıkı çalışma değildi malesef fen derslerinin konu anlatımlarını çözmekten ibaretti.12.sınıf matematik çalışmakla geçti ( matematiğim iyi olduğu söylenemez netim hiç zirvelere ulaşmadı )

Ygs’ye 2 ay kala gaza full yüklendim diyebilirim 120 olan netlerim 150’ye çıktı.Son 2 ay kala tüm konu eksiklerimi bitirdim ve sadece deneme çözmeye başladım.Benim çalışma sistemim konuyu iyi anlamaya dayanıyor ve çözemediğim hiç bir soruyu geçemezdim.

Sonuçlar açıkladığında Ygs netlerim diğer arkadaşlarıma göre iyi geldi , çünkü ben rahattım bu çok önemli.Bildiğin konuyla alakalı yüzlerce soru çözmek yerine bilmediğin konunun üstüne gidip öğrenmek işin sırrı bence böyle olunca tek bir tekrar bile bu sonuca getirebiliyor.

Ygs sonucum iyi gelince Lys’ye Ygs kadar çalışmadım açıkcası ki hiç önermiyorum.Ygs’si kötü gelip salanlar oldu bu çok yanlış Ygs’de 10 binden 2 bine çeken arkadaşlarım çok oldu.Lys’nin etkisi çok daha fazla ve Lys’de çalışmanızın karşılığınızı direk alıyorsunuz yorum pek yok.

Peki bize tercihlerinden bahseder misin ?

Tercih dönemim biraz sıkıntılıydı.Tıp seçmeye son anda karar verdim , yoğun bir baskı oluyor tabi ama sonunda benimde yapmak istediğim mesleğin bu olduğuna inandım.

-Tıp Kazandıktan sonra neler yaşadın peki ?

Kazandıktan sonra pek bir şey hissetmedim açıkçası zaten sonuçlarımı biliyordum ama çevrem çok mutlu oldu.El üstünde tutuluyorsunuz bir süre ” Doktor hanım bize bakarsın artık” şakaları çok oluyor.,

-Tıp Kazanmak isteyen arkadaşlara verebileceğin öneriler neler ?

Kazanmak isteyen arkadaşlarıma önerim sakin olsunlar ve kendilerine güvensinler.Hiç  bir konuyu anlamadan geçmesinler.Bu konular hakkında bol bol soru çözsünler.Son 1-2 ay her gün1-2 tane deneme yapsınlar yanlışlarını mutlaka görüp gidersinler.

Vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Benim söyleyeceklerim bu kadar , ben teşekkür ederim umarım faydalı olmuştur.


Bu soru cevap 2016 yılında yapılmıştır.


10 YORUMLAR

  1. Slm benim adım berat anadolu lisesi öğrencisiyim.bu sene 11. Sınıfa geçtim sizce bu yaz neler yapmalıyım.Tıp kazanmayı çok istiyorum.Sadece o kadar konuyu nasıl yetiştiricem bu edicem var.Yardım edin

  2. Abla bende bu yil sinava girecegim hedefim ilk bes bin fakat daha konulari bitirmedim ygs ye 186 gun yani 6 ay var millet konulari bitirmis ben kendime bakinca o kadar moralim bozuluyor ki sadece kimya ve biyoloji bitmis bende ama fizik ve matematik daha bitmedi onlardan da pek iyi degilim ama yapmaha calisiyirum gercekten calisinca oluyor ama sanki yapamayacak misim gibi onumdeki fen lisesindeki mezunlari dusunmekten o kadar stres oluyorum ki yakinlarim da bana moral vermek yerine dusuruyor senin yazini okuyunca birazda olsun moralim yerine geldi ama sanki cok az zamanim varmis kazanamayackmisim gibi geliyor .Abla sen ilk denemende kac net yaptin bana soylemek istedigin seyler varmi mesajima cevap verirsen gercekten cok sevinirim

  3. Öerhaba hensa abla ben berat şu an 11. Sınıftayım ve bu zamana kadar derslerimde çok iyi değişim. Ilk dönem ortalamam 84 tü ben tıp kazanmak istiyorum bu uaz ve 12. Sınıfta neler yapmalıyım lütfen bana yardımcı ol lütfen abla

  4. bn 12. sınıfa gectım bu zamana kadr hıc ders calısmadım sınıfı gececek kadar not alım kafasındaydım ama sımdı tıp kazanmak ıstıyorum sızce calıssam tıpı kazanabılırmıyım

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.