Türksat 4A Uydu Ayarları Nasıl Yapılır?

0

Türksat 4A Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji hemen her alanda kendisini göstermeye başladı. Teknolojinin doğrudan geliştirdiği alanlardan birisi de uydu teknolojileri. Ülkemizde de hızlı bir gelişim gösteren bu alanda son olarak Türksat 4A hayatımıza girmişti. Özellikler televizyon kanallarının yüksek çözünürlüklü yayına geçmesini sağlayan yeni nesil uydu kullanımına geçmek için ise yapmanız gereken bazı küçük ayarlamalar var. İlk yapmanız gereken Türksat 4A Frekans Ayarlarını düzenlemek ve kanalların frekanslarını bulmak. Peki Türksat 4A Frekans Ayarları için hangi adımları izlemek gerekiyor? Kullanıcıların kendilerinin yapabilecekleri ayarlar neler? Kademe kademe ele alalım.

Türksat 4A Frekans Ayarları

• Bunun için öncelikle kumandanızdan alıcınızın ayarlarına girmeniz gerekiyor. Alıcı markasına göre değişmekle genel olarak kumanda üzerinde yer alan “menü” tuşuna basmanız ayarlar kısmına girmek için yeterli oluyor.
• Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra ise “uydu ayarları/uydu düzenleme” kısmına giriş yapmanız gerekecek. Şimdi burada birkaç ayar yapmanız gerekiyor.
• İlk olarak “Uydu” menüsü üzerinden uydu seçimi yapacağız ki bu seçim Türksat 4A olacak. Ardından ise Frekans bölümüne gelip buradan “TP ekle” seçeneğini kullanarak doğrudan frekans eklemesi yapabiliyorsunuz.

• Frekans olarak “11844” bilgisini giriyoruz. Dikey V- polarizasyon için “2222” sembol oranını giriyoruz. Ardından kanal arama kısmına kumandanız ile giriş yapmanız gerekiyor. Son olarak ise genel kanal arama ekranı içerisinden “şebeke arama” kısmını açık hale getiriyoruz.
• Arama işlemi bittikten sonra kanal aramayı onaylayarak işlemi sonlandırıyorsunuz. Alıcınız girdiğiniz uydu bilgileriyle beraber otomatik olarak Türksat 4A Frekans Ayarlarını düzenlemiş oluyor ve kanala arama işlemini gerçekleştiriyor.
Not: Eğer kullandığınız alıcınız Türksat kanal güncelleme sistemini destekleyen bir alıcıysa bu durumda otomatik olarak uydu güncellemelerini almaktasınız. Genelde dijital yayınlarda kullanılan alıcılar da bu özelliğe sahip. Dijital yayın kullanıyorsanız Türksat 4A Frekans Ayarları otomatik yapılıyor.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.