Twitch Yayını Nasıl Yapılır ? Twitch Yayın Açma 2019

0

Twitch Yayını Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamaları, her geçen gün biraz daha yayılmaya ve daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu uygulamalardan birisi de Twitch. Fakat Twitch biraz daha farklı bir yapıya sahip. Genel olarak YouTube benzeri bir video paylaşım platformu olarak ele alabileceğimiz Twitch, oyuncuların canlı olarak oyunları yayınlamasını sağlamakta.Peki Twitch yayını nasıl yapılır ?

Oyuncular hem oynadıkları oyunları canlı yayın yaparak paylaşabiliyor hem de kendilerine has bir kitle oluşturabiliyor. Sadece oyun canlı yayınlarının paylaşılması değil, bunun yanında canlı yayın sırasında sohbet odalarının oluşturulması, yorumlara cevap sisteminin kullanılması da sağlanıyor. Böylelikle canlı yayını yapan kullanıcı, takipçileriyle iletişime de girebiliyor.

Ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başlayan Twitch, özellikle son bir yıldır profesyonel oyuncuların ilk adreslerinden biri olarak gösteriliyor. Yayıncıların para kazanma gibi bir ayrıcalığa ulaşmaları da yine ilgiyi bir hayli arttırıyor. Bu kısımda en çok merak edilen bölüm ise Twitch yayını nasıl yapılır? Sorusu.

Kullanıcılar, özellikle bilgisayar üzerinden yayını nasıl yapacaklarını bir hayli merak ediyor. Twitch yayınlarına başlamak isteyenler için Twitch yayını nasıl yapılır? sorusunun tüm cevaplarından söz edelim.

Twitch Yayını Nasıl Yapılır ?

Twitch Hesabını Açma

Twitch yayını nasıl yapılır ? Sorusunu soran biri yayına başlamadan önce ilk yapılacak işlem, sisteme üye olmaktır. Bunu YouTube kanalı açmak gibi düşünebilirsiniz. Öncelikle hesabınızı açmanız lazım.

 • Bunun için resmi site adresi olarak bilinen Twitch.tv adresine giriyoruz. Resmi siteye girdikten sonra ise kayıt bölümüne geçmeniz lazım.
 • Üst sağ köşede bulunan kayıt bölümüne girip, karşınıza gelen üyelik formunu doldurmanız gerekiyor.
 • E-posta, şifre gibi bilgilerin istendiği bu kısmı eksiksiz bir şekilde doldurmanız oldukça önemli. İsterseniz Facebook ile direk bağlantı da kurabiliyorsunuz. Bu tamamen size kalmış durumda.
 • Sosyal medya hesaplarınızla üye olmanızın tek avantajı, yayınları direk olarak sosyal medya hesaplarından da paylaşma.

Üyelik işlemini tamamlamanız, canlı yayın için yapacağınız işlemlerin ilki olacak. Diğer adımlara üyelik işlemini oluşturduktan sonra geçmeniz gerekiyor.

Twitch Yayını Açma Twitch Yayını Nasıl Yapılır ?

Canlı Yayın Uygulaması Kullanma (OBS)

Twitch yayınını PS4 konsollarınız üzerinden yapacaksanız işlem oldukça basit. PS4 menüsü üzerinden oyuna girmeniz ve ardından kontrol cihazınızın üzerinde yer alan paylaş butonunu kullanıp, Twitch oturumu açmanız yeterli. Bu kısımda “Broadcast Gameplay” seçeneğini seçip hesabınıza girmeniz yeterli oluyor ancak PC kullanıcıları için Twitch yayını nasıl yapılır? Sorusunun cevabı biraz daha farklı. PC kullanıcılarının ekstra bazı yazılımlara ihtiyacı var. Ekran kayıt uygulamaları ise ilk gereksinim.

Oyunun kayıt etmeniz için mutlaka kayıt uygulamaları kullanmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz sisteme göre birçok alternatif uygulama var. Fakat bu alanda en çok kullanılan uygulama, Open Broadcoster Software uygulaması. Hem biraz daha hafif hem de daha kullanışlı olan uygulama, genelde ilk tercih oluyor. Bizde anlatımızı OBS uygulaması üzerinden yapacağız.

Üstelik uygulama ücretsiz olarak sunuluyor hatırlatalım. Tabii ki ücretli olan ve çok daha profesyonel olan uygulamalarda var. Fakat yeni başlayan kullanıcılar için her zaman ücretsiz bir uygulama ve arayüzü kolay bir uygulama kullanmak daha kolay sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

 • İlk olarak OBS uygulamasını indirmeniz gerekecek. Ücretsiz olduğu için resmi sitesi üzerinden uygulamayı indirmeniz yeterli.
 • Uygulamayı indirmenizin ardından, yükleme dosyasını çalıştırmanız ve yükleme adımlarını izlemeniz gerek. Uygulamayı yüklemenizin ardından uygulama penceresi karşımıza çıkacaktır.
 • Ekranda bir uyarı mesajı göreceksiniz. Bu uyarı mesajında “şu an canlı yayın yapılmıyor” gibi bir ifade karşınıza çıkacak. İlk aşamada ana ekranla bir işimiz yok.
 • Siz buradan ayarlamaları yapmaya geçeceksiniz.

Yayın Ayarlarının Yapılması

OBS programını kurduktan sonra, ilk ayarları yapmanız gerekiyor. Yapacağınız düzenlemeler basit.

 • Üst menüde yer alan “Ayarlar” sekmesine giriyoruz. Burada çıkış bölümü veya kodlama bölümü altında yer alan Bitrate değerini göreceksiniz. Görüntü kalitesi için kullanılan bu değer sizin internet kalitesine göre değişmekte.İnternet hızına göre bitrate seçenekleri internetten araştırıp ekleyebilirsiniz.Yoksa verim alamazsınız.
 • Diğer kısımda ise yayın ayarları başlığı var. Şimdilik bu kısımdaki ayarları değiştirmemek daha iyi olacaktır.

OBS Ekran Kaydı

Ayarlar ve kurulumdan sonraki kısım, OBS ile ekran kaydı yapmak. Ekran kaydı için öncelikle yayınlamak istediğiniz oyunu açmanız gerekiyor. Yapacağınız işlemlere geçelim.

 • Programı kapatmadan, kayıt etmek istediğiniz oyuna giriş yapın.
 • Oyun tamamen açıldıktan sonra, “ALT+TAB” tuş kombinasyonunu yaparak oyunun ekranını alta alıyoruz.
 • Bu durumda OBS uygulama ekranı karşınıza gelecek.
 • Şimdi ise “Kaynaklar” sekmesine sağ tıklayıp, buradan ise “Oyun Yayını” sekmesini seçmeniz gerekiyor.
 • Oyun yayını seçiminde dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer oyun yayını seçimi yaparsanız, sadece oyun yayını kayda alınıyor. Web kameranızla kendi görüntünüz ve Windows pencere görüntüleri alınmıyor. Dilerseniz bunlar içinde seçim ekranında ayarlar yapabilirsiniz. Ama sadece oyunun yayınını yapmak istiyorsanız, “oyun yayını” sekmesini seçmeniz yeterli.

Web Kamera Görüntüsü Nasıl Eklerim?

Twitch yayını nasıl yapılır? Sorusunun buraya kadar olan kısımda, oyun yayınının nasıl yapılacağından söz ettik. Şimdi ise web kamerasının nasıl yayına ekleneceğinden söz edeceğiz. Kayıt edilen görüntü üzerinde kendi görüntünüzün yer almasını sağlayacak olan web kamerası kaydını eklemek kısmında yapılacak ayarlara geçelim.

 • Yine oyununuzun açık olması gerekecek. Oyununuz açık konumdayken bir kez daha “Kaynaklar” kısmına geliyoruz.
 • Sağ tıklayıp “Ekle” sekmesini kullanıyoruz ve ardından da “Video yakalama aygıtı” seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra kameranızı seçmeniz istenecek.
 • Kamerayı belirlemenizin hemen ardından FPS ayarlarını yapmanız gerekiyor.
 • Görüntüyü kayıt edilen oyunun sayfasına eklemek için ise yine “Ekle” menüsünü kullanmanız gerekli. Burada “Görüntü” seçeneğini seçip, istediğiniz düzenlemeleri yapmanız mümkün.

Yayın Aşamalarına Geçiş Yapmak

Buraya kadar olan kısımda genel ayarlar ve düzenlemelerden söz ettik. Artık OBS uygulamasıyla beraber nasıl görüntü kaydı alacağımızı da biliyoruz. Şimdi ise Twitch üzerinden yayını nasıl yapacağımız kısmına geçelim.

 • Twitch hesabının nasıl açılacağından söz etmiştik.
 • Üyeliğini aldığımız hesabımıza giriş yapıyoruz.
 • Sağ üst bölümde, diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi isminizin bulunduğu bir bölüm göreceksiniz. Burada ismimize tıklamamız gerekecek.
 • Karşınıza ayarlarında bulunduğu bir menü gelecek. “Gösterge Paneli” sekmesine geçiş yapıyoruz.
 • Gösterge paneli sayfasında “Akış anahtarı” göreceksiniz. Bölüme tıkladığınız zaman size bir şifre gösterilecek. Şifre yayın şifresi olduğu için mutlaka şifreyi kayıt etmeniz gerekiyor.
 • Tekrar OBS uygulamamıza dönüş yapalım.
 • OBS’nin ayarlar kısmından “Yayın Ayarları” sekmesine giriş yapalım.
 • Yayın servisinizin seçilmesi istenecek. Diğer platformlarda destekleniyor. Buradan Twitch seçimi yapıyoruz.
 • Hemen sonrasında ise “Kod/yayın anahtarı Oynat” seçeneğini seçmeniz gerekecek.
 • Aldığımız kod tam da bu bölümde işimize yarayacak. Twitch hesabımızdan aldığımız kodu, istenen şifre alanına giriyoruz.
 • Şifrenin doğruluğuna emin olduktan sonra “Tamam” butonunu kullanarak, yayının Twitch’e bağlanmasını sağlıyoruz.

Tamam sekmesine bastığınız zaman bağlantı kurulmuş olacak ancak yayın başlamayacak. Habersiz bir şekilde yayının başlamaması adına bir kontrol daha sunuluyor. Canlı yayınınızı başlatmanız için yine OBS uygulamasının ana menüsüne geçmeniz gerekiyor.

OBS menüsünden “Yayını Başlat” demeniz durumunda, canlı yayın başlamış olacak. Bir hatırlatma daha yapalım. Aldığınız kod tek kullanımlık değil. Diğer canlı yayınlarınız için de aynı kodu kullanabiliyorsunuz. Fakat öneri, yayın kodunun sürekli olarak değiştirilmesi.  Twitch yayını nasıl yapılır ? Sorusunun cevabını vermeye çalıştık umarız faydalı olur.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.