Uçak Teknisyeni Olmak ve Uçak Teknolojisi Bölümü İncemelesi

1

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Uçak Teknisyeni olmak isteyen arkadaşların merak ettiği soruları Uçak Teknolojisi bölümü öğrencisi Umut’a sorduk , kendisine bize vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.Umarız Faydalı Olur.

1.Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

Merhaba, ismim Umut  20 yaşındayım . İstanbul Aydın Üniversitesi Uçak Teknolojisi Bölümünde okumaktayım.Aynı zamanda Bağcılar Anadolu Teknik Lisesi Uçak Bakım (Gövde-Motor) bölümü mezunuyum.

2.Uçağa merakın ne zaman ve nasıl başladı ?

Uçağa merakım orta okul yıllarında başlamıştı.Havadan geçen uçakların nasıl uçtuğunu merak ediyordum ve araştırmaya başlamıştım.Bir akrabamın uçak teknisyeni olması sebebiylede lisede uçak bakım bölümüne yerleştim.

3.Uçak Bakım Teknolojileri kazanmak isteyen arkadaşlar nasıl çalışmalı hangi puan türüne ağırlık vermeli ?

Uçak teknolojisi okumak isteyen öğrencilerin tercih seçenekleri ygs-1 puanlandırma türüdür. Aynı zamanda üniversiteler teknik lise çıkışlı öğrenciler içinde direk geçiş hakkı kontenjanı açıyorlar.

4.Uçak Bakım Teknolojileri bölümünün içeriği ver zorluğu hakkında bilgi verir misin ?

Uçak teknolojisi bölümü uçak elektrik ve mekanik olarak iki tür eğitimide veriyor ve mezun olan öğrencileri uçak elektrik ve mekanik teknisyeni olarak çalışma imkanı bulabiliyorlar.Zorluğuna gelirsek bir uçağın ortalama 2 milyon birleştirme elemanından oluştuğunu göz önünde bulundurarak konuların ağır olduğunu söyleyebilirim.

5.Mezun olduğunda alınan ünvan nedir ve iş imkanları nelerdir ?

Mezun bir öğrencinin aldığı ünvan yardımcı teknisyenliktir.Yetkili tekniksen olmak için ise 5 yıl çalışma deneyimi ve SHGM lisansına sahip olmak gerekir.İş imkanı ise Thy Teknik ,OnurAir Teknik,My Teknik gibi şirketlerde teknisyen olarak veya diğer havacılık şirketlerinde hat bakım teknisyeni olarak çalışabilirler.Fakat kendilerini Türkiye ile kısıtlamayıp yurt dışı çalışma imkanıda bulabilirler.

6.Genel olarak bu mesleği yapmak isteyenlere tavsiyelerin nelerdir ?

Bu bölümü seçicek kişilere tavsiye  olarak ileri derecede iyi ingilizce bilmeleri gerektiğini söyleyebilirim. Sebebi ise tüm şirketler iş alım sürecinde teknisyen adaylarını ingilizce seviyesine göre seçim yapıyor.

7.Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Bende size çok teşekkür ediyorum.Ek olarak arkadaşlara bu mesleği yapıcak kişilerin iletişim kabiliyetin yüksek, grup çalışmasına uygun, el aletleriyle arasının iyi  ve vardiya sistemini kaldırabilecek kişiler olması gerektiğini söyleyebilirim.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


1 YORUM

  1. Bende uçak teknolojisi bölümü istiyorum ama kararsız kaldım kızların bu bölümü tercih oranı nasıl sınıfta ki tek kız olmak istemem açıkçası 😅

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.