Fidye Virüsünden Korunma

WanaCryptr Fidye Virüsünden Nasıl Korunuruz?

Dünya genelinde siber saldıra neden olan ve birçok sistemin çökerten WanaCryptr virüsü, 500 binden fazla bilgisayarı ve 150 ülkeyi etkileyerek bu alanda en tehlikeli virüsler arasındaki yerini aldı. Kullanıcıların bilgisayarlarına girip Root yetkisi alan virüs, ardından bilgisayara ve dosyalara erişim için kullanıcılardan fidye istemesiyle ünlenmiş bir fidye virüsü olarak ortaya çıktı. En az 200 bin dolar fidye ödenmesine neden olan WanaCryptr virüsü dünya genelinde bu denli bir etkiye yol açınca virüse karşı nasıl koruma sağlanacağı en çok merak edilen konu olmaya başladı. Hala etkisi devam eden fidye virüsüne karşı koruma sağlamak için ise bu alanda uzman kişilerden uyarılar gelmeye başladı. Peki virüse karşı nasıl bir koruma sağlanabilir? WanaCryptr Fidye Virüsünden Nasıl Korunuruz ?

WanaCryptr Virüsünden Korunma Yolları

Yeni virüsün neden olduğu sorunlardan korunmak için öncelikle virüsün bulaşma şeklini bilmeniz gerekiyor. WanaCryptr virüsü e-posta yoluyla yayılıyor. Kullanıcılara gönderilen e-postaların içerisinde soruna neden olacak casus yazılım ek olarak gönderiliyor. Ek kısmını görüntülemek için açtığınızdaysa sistem açığından yararlanan virüs doğrudan bilgisayarda Root yetkisi alıyor. Bu şekilde bilgisayar kilitleniyor ve erişiminiz engelleniyor. Virüsü engellemek için öncelikle gelen maillerde bilmediğiniz hiçbir eki açmamanız gerektiğini belirtelim. Özellikle ürün kazandığınızı belirten ve bilgilerin ek içerisinde olduğunu belirten maillere itibar etmeyin.

Bunun dışında WanaCryptr virüsü Windows üzerinde bir açık sisteminden yayılmaya başladı. Microsoft hemen bu açıklar için Windows XP serisi de dahil olmak üzere yeni güncellemeler yayınladı. Bu nedenle öncelikle tüm sistem güncellemelerini yapmanız gerekiyor. Bunun dışında Bitdefender gibi üst seviye anti virüs programları içinde yeni fidye virüsü güncellemeleri yayınlanmış durumda. Bu güncellemeleri yükleyip web kalkanı özelliklerini açık konuma getirmeniz oldukça yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here