Wifi Kapsama Alanı Nasıl Arttırılır ?

0

Wifi Kapsama Alanı Nasıl Arttırılır ?

Yaşadığımız dönemde artık hemen her evde internet bulunmaya başladı. Giderek yaygınlaşan internet kullanımında en çok tercih edilen yöntem ise kablosuz internet bağlantısı. WİFİ olarak bildiğimiz kablosuz internet bağlantısı bir hayli çok kullanıyor olsa da bu sistemlerde de çok sık sorunlar yaşanmıyor değil. WİFİ bağlantılarında en çok yaşanan sorunlardan birisi de bağlantı kopma sorunları ve dar kapsama alanları. Bu iki sorun içerisinde en çok öne çıkan sorun ise kapsama alanı sıkıntısı. Hatta bağlantı kopmalarının da ana nedenlerinden bir bu. WİFİ kapsama alanı arttırma işlemi içinse denenebilecek bazı çözümler var. Bunlara daha detaylı bakalım.

Wifi Kapsama Alanı Nasıl Arttırılır ? Yöntemleri Nelerdir ?

WİFİ kapsama alanı arttırma işlemi için ilk olarak modeminizin konumuna dikkat etmeniz gerekiyor. Evinizde yer alan duvarlar doğrudan WİFİ kapsama alanını etkilemektedir. Bu nedenle modem yerleşimlerinde en ideal seçimleri yapmanız gerekiyor. Özellikle yüksek noktalara ve genelde tam evin ortasına konumlandırılan modemlerden gelen sinyaller daha az kesintiye uğradığı için WİFİ kapsama alanı arttırma işlemi de doğrudan gerçekleştirilmiş olacak.

Bunun dışında deneyebileceğiniz ikinci yöntem N protokolüne geçmiş olan modemleri kullanmak. Zaten son dönemde bunu kullanmayan modem yok ama yine de modem alırken özelliğe dikkat etmeniz gerekiyor. Eski bağlantı türlerinde kapsama alanı çok dar.

Başka bir yöntem ise modem sinyal antenlerinde Dbi gücü yüksek olan antenlerin kullanılması. Bu madde de modemlerin sinyal gücünün kapsamını doğrudan etkilemekte. WİFİ kapsama alanı arttırma işlemi için yapabileceğiniz işlemler bunlarla da sınırlı değil.

Son olarak en etkili yöntemi yani WİFİ kapsama alanı arttırma için kullanılan sinyal genişleticilerini ekleyelim. Özellikle çok geniş alanlarda sinyal genişletme cihazlarının epey etkili olduğunu söylemek gerekiyor.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.