Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske

0

Bu makalemizde Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske tarifi vereceğiz. Yağlı cilt tipine sahip insanlar bunu sorun olarak görmektedir. Aslında doğru bakım teknikleri ile bunu kontrol altına alabilirsiniz. Nasıl mı? Evde hazırlayacağınız doğal karışımlar sayesinde hem cildinizi kontrol altına alabilirsiniz hem de cildinizi daha sağlıklı ve parlak bir görünüm hale getirebilirsiniz. Hadi şimdi bu karışımlara göz atalım.

 1. Karbonat Maskesi

Karbonat ve limon ciltte oluşan fazla yağın emilmesinde yardımcı olan iki etmendir. Bu maskeyi uyguladıktan sonra ev yapımı yoğurttu cildinize uygulayarak, cildinize nem vererek nem dengesini korursunuz. Hangi maskeyi uygularsanız uygulayın daha sonrasında cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Karbonat Maskesi Malzemeleri

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı Yoğurt
 • Birkaç damla limon

Nasıl Uygulanır?

Tüm malzemeleri bir kase ya da kapta güzelce karıştırın. Daha sonrasında cildinizi makyaj ve kirden güzelce arındırın. Arındırma işlemi bittikten sonra hazırladığınız karışımı göz ve dudak çevresine değdirmeden güzel sürün. Maske kuruduktan hemen sonra (10-15 dakika sonra) soğuk su ile cildinizi güzelce yıkayıp, kurulayın. Kurulama işlemi bittikten sonra cildinize uygun nemlendiricileri sürmeyi unutmayın. Bu maskeyi haftada bir cildinize uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
 1. Zerdeçal Maskesi

Bu maske özellikle yağlı ciltlerdeki sivilcelere karşı birebir etkili bir maskedir. Cildinizde oluşan sivilcelerin hızlı bir şekilde kuruyup yok olduklarına şahit olacaksınız. İçine eklediğimiz bal ve süt cilde nem vererek, cildin nem dengesini korumaya yardımcı olmak içindir.

Zerdeçal Maskesi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı süt
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı bal

Nasıl Uygulanır?

Bu saydığımız tüm malzemeleri kapta bir güzel karıştırdıktan sonra cildimizi makyaj ve kirlerden güzelce arındırmak için yıkayıp, kuruluyoruz. Cildimizin temiz olduğuna emin olduktan sonra karışımı cildimize, göz ve dudak çevremize dikkat ederek güzelce sürelim. 15-20 dakika kadar bekletip karışımı cildimizden soğuk suyu ile yıkayarak arındıralım. Daha sonrasında cildimize uygun cilt nemlendiricilerimizle cildimizi nemlendirelim. Bu maskeyi hafta 2-3 defa cildimize uygulayabiliriz.

Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
 1. Yumurta Maskesi

Yumurta geniş gözeneklere sahip ciltler için birebir olan bir maskemizdir. İçine eklediğimiz salatalık suyu da cildimize parlaklık vermesi için kullanılmıştır.

Yumurta Maskesi Malzemeleri

 • 1 adet yumurta beyazı
 • 1 yemek kaşığı salatalık suyu
 • 3 damla limon suyu

Nasıl Uygulanır?

Saydığımız bu tüm malzemeleri sürülebilir bir kıvama gelene kadar güzelce karıştıralım. Daha sonrasında cildimizi makyaj ve kirlerden güzelce temizlemek için yıkayıp, kurulayalım. Temizlediğimiz cildimize hazırladığımız maskeyi sürüp 15 dakika bekleyelim. Daha sonra maskenin kuruduğundan emin olduktan sonra ılık su ile cildimizi yıkayıp, güzelce kurulayalım. Cildimizi kurulama işlemi bittikten sonra cilt tipimize uygun nemlendiriciler ile cildimizi nemlendirmeyi unutmayalım. Bu maskeyi hafta bir olmak üzere düzenli olarak kullandığımızda, cildimizde oluşan farklılığı gözlemleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
 1. Muz Maskesi

Cildimizin için yağ ve nemin farklı ihtiyaçlar olduğunu unutmayın. Bu maskemizde muz ve bal nem dengesini korurken elma sirkesi de ciltte oluşabilecek sivilcelerin önüne geçer.

Muz Maskesi Malzemeleri

 • 3 yemek kaşığı ezilmiş muz
 • ½ yemek kaşığı elma sirkesi
 • ½ çay kaşığı bal

Nasıl Uygulanır?

Bu saydığımız tüm malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştıralım. Karıştırma işlemi bittikten sonra cildimizi kir ve makyaj kalıntılarından temizlemek için güzelce yıkayıp, kurulayalım. Kurulama işlemi bittikten sonra temiz cildimize hazırladığımız maskeyi sürerek 20 dakika bekletip ılık su ile güzel durulayalım. Durulama işlemi bittikten sonra cilt tipinize uygun nemlendiricileri sürerek uygulamayı bitirebilirsiniz. Bu maskeyi hafta birkaç kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske
Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Maske

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.