Yaz Sonrası Cilt Bakım Önerileri ve Uygulamalar

0

Yaz sonrası cildin her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyacı vardır. Bu dönemlere dikkat ederek cilt hasarını en aza indirmeye başlayabilirsiniz. Yaz sonrası cilt bakımı için bunları denediğinizde, cildinizi özlediğiniz yapısına kavuşturmanız kolay olacaktır. Peki yaz sonrası cilt bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Yazımızın devamında soğuk havalar yaklaşırken mutlaka uygulamanız gereken yaz sonrası cilt bakım önerileri sizleri bekliyor.

Yaz Sonrası Cilt Bakım Önerileri

Yaz sonrası cilt bakım önerileri 2021
Yaz sonrası cilt bakım önerileri 2021

Yaz Sonrası Peeling

Güneş, havuz veya deniz gibi etkenler cildinizi her zamankinden daha fazla yıpratabilir. Bu durumu ortadan kaldırabilmek adına iyi bir peeling yapmak şarttır. Böylelikle cildin kaybolan görüntüsünü birkaç adımda yerine getirebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Peeling Nedir ve Peeling Nasıl Yapılır?

Evde yapacağınız peeling sayesinde, sonbahara daha iyi şekilde hazırlanmış olursunuz. Sadece haftada bir kez uygulayacağınız yüz bakım maskesi, cildinizin daha sağlıklı ve zinde gözükmesini sağlayacaktır.

Cilt bakım önerileri
Cilt bakım önerileri

Olmazsa Olmaz: Nem

Yaz sonrası cildinizin nemlenmesine de dikkat etmeniz gerekir. Bu ihtiyacı giderebilmek adına kendinize etkileyici bir nemlendirici seçerek, düzenli olarak bunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bol Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Cildinizi eski sağlığını geri getirmek adına, bol su içmekten vazgeçmemek gerekir. Bu sayede cildin kaybolan parlaklığı ve tazeliği de geri getirilmiş olacaktır. Bu yüzden düzenli olarak su içmeyi sürdürürken, cildinizi bu şekilde sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Doğru Beslenme Şart

Güneşin alıp götürdüğü şeyleri geri kazanmak adına iyi bir beslenmeye yönelmek gerekir. Cildin dokusunu yenileyecek ve ona parlaklık kazandıracak pek çok şeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle E vitamini cilt güzelliğini kısa yoldan kazanmanızı sağlarken, özlediğiniz günlere de erişmenizi sağlayacaktır.

Bu nedenle beslenmede e vitamini içeren gıdalara ağırlık vermeniz iyi olacaktır. Öte yandan koyu yeşil yapraklı sebzelerde bu konuda iyi sonuçları ortaya çıkarır. Cildi güzelleştiren şeyler arasında yeşil çay, narenciye ve tahıl ürünleri de vardır.

Yaz sonrası cilt bakım önerileri ve uygulamalar
Yaz sonrası cilt bakım önerileri ve uygulamalar

Gece Kremi Kullanın

Yaz sonrası bakımı için önerilen diğer şeyler arasında gece kremleri de vardır. Cildiniz güneşin zararlı etkenlerinden sonra bir hayli zarar görmüş olabilir. Bu durumun ortadan kaldırabilmesi için gündüz ve gece sürekli olarak bakıma ihtiyacı vardı. Gündüz bu bakımı bir şekilde sağlayan kişiler, geceyi ihmal edebilirler.

İşte gece kremleri tam olarak burada devreye giriyor. Geceleri de cildinizi onarmanıza olanak sağlarken, güneşin etkilerinin geçmesini hızlandırmış oluyor. Bu yüzden kendi cilt tipinize uygun olacak bir gece kremini de alarak bunu düzenli olarak kullanmanızda fayda var.

Deniz Sonrası Bakımı İhmal Ederseniz Neler Olur?

Deniz sonrası cilt bakımı nasıl yapılır
Deniz sonrası cilt bakımı nasıl yapılır

Cildin en çok bakıma muhtaç olduğu zamanlardan biri de deniz sonrasıdır. Deniz sonrası bakımını ihmal eden kişiler sonradan çok pişman olacağı konularla karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle baştan bu konunun önemini kabul ederek, hemen çalışmalara başlamak en iyisi olacaktır. Eğer deniz sonrası cilt bakımını ihmal ederseniz, cildiniz önlenemez şekilde kurumaya başlayacaktır.

Bu kurumadan sonra pul pul cilt dökülmeleri görülür. Aynı zamanda cilt soyulması da devam ettiği için, cilt güzelliğinin büyük ölçüde bozulmasına neden olursunuz. Ayrıca sivilce gibi sorunların da ortaya çıkması mümkündür. Cilt yüzeyinde pek çok sivilce meydana gelirken, bunlarla uğraşmakta epey yorucu olacaktır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.