Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti Çalışmıyor Çözümü

0

Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti Çalışmıyor Çözüm

Genelde, Windows kullanılan cihazlarda karşımıza çıksa da diğer işletim sistemlerinde de zaman zaman karşımıza çıkan ve yazdırma sorunu olarak bilinen “Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti çalışmıyor” sorununu görmüşsünüzdür.

Özellikle yazıcılarda, toplu yazdırma işlemi yaptırılmak istendiği zaman karşımıza çıkabilen Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti çalışmıyor sorunu, bir hayli can sıkıcı olabiliyor. Yazıcıların pasif duruma geçmesine neden olan sorun için bazı çözüm yolları da yok değil. Şimdi bu çözüm yollarından söz edeceğiz.

Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti Çalışmıyor Sorunu için Çözüm Önerileri

Bu sorunu çözmediğiniz durumda, bilgisayarınıza bağladığınızda yazıcılar pasif durumda gözükecektir. Cihazlar pasif durumda gözükmese bile, yazı yazdırma komutu gönderdiğiniz zaman bir süre sonra yine hata alacaksınız. Bu sorunu çözmek adına deneyebileceğiniz birkaç farklı çözüm önerisi var. Bu çözüm önerilerinden adım adım söz edeceğiz.

Bilgisayarım Üzerinden Çözüm

Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti çalışmıyor sorunu için ilk çözüm yolumuz, bilgisayarım üzerinden sistem dosyalarına girmek.

  • İlk olarak Bilgisayarıma girin. Sisteminizin yüklü olduğu disk bölümünden “Windows” sekmesine girin.
  • Windows > System 32 > Spool > Printers” yolunu izliyoruz.
  • Açtığınız klasör altında yer alan dosyaları silmeniz gerektiriyor.(Yedek almayı unutmayın)
  • Yazıcının bağlantısını tekrar gerçekleştirmeniz durumunda sorun çözülecektir.

Denetim Masası Üzerinden Çözüm

Eğer ilk yöntemimiz Yerel Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti çalışmıyor sorununuza çözüm olmadıysa, bu durumda ikinci bir yöntem daha deneyebilirsiniz. Yapacağınız işlemlerden daha detaylı olarak söz edelim.

  • Bu kez denetim masasına girmeniz gerekecek.
  • Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > İşlem Merkezi” bölümüne giriyorsunuz.
  • Buradan ise “Sorun Gider ya da sorun giderme” sekmesine girmeniz gerekiyor.
  • Açılan pencereden, “Donanım ve Ses” kısmını seçip ilerleyin.
  • Bu kısımda donanımlar içerisinde bir tarama yapılacak. Önce hata tespit edilecek ve ardından ise sorunların düzenlenmesi için Windows işlemler yapacaktır. Bu işlemlerin ardından, yazıcınızı yeniden bağlamayı deneyin.
  • Bilgisayarınızı da yeniden başlatın.

Tüm bu işlemlerin yapılmasının ardından sorunun çözülmesi gerekiyor. Sorununuz çözülmediyse, yazıcınızın yazılımını kontrol etmelisiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here