Zerdeçal Nedir? Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

0

Zerdeçal son zamanların vazgeçilmez bitkisi olarak günlük hayatta yerini almış bulunmakta. Faydalarının sadece sağlık yönüyle kalmaması da bu popülerliğini desteklemekte. Hindistan ana vatanı olan bu bitkiyi çoğunlukla şifa bitkisi olarak kullanıldığına şahit olabilirsiniz ancak aynı zamanda Hint safranı olarak da tanındığı için kendi kültüründe yemeklerde de sıklıkla karşıla bilinecek bir baharattır. Peki zerdeçal faydaları nelerdir, zerdeçal nasıl kullanılır? İşte zerdeçal hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar..

Zerdeçal Nedir? Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir Zerdeçal Faydaları Nelerdir
Zerdeçal Nedir Zerdeçal Faydaları Nelerdir

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez olan zerdeçal bitkisini bir de bizden dinleyin istedik. Bu sebeple sizlerle zerdeçal faydaları nelerdir ve zerdeçal hakkında bilinmesi gerekenleri elimizden geldiğince sıraladık.

Şifa Bitkisi Olarak Zerdeçal

Zerdeçal Nedir Zerdeçal Faydaları Nelerdir
Zerdeçal Nedir Zerdeçal Faydaları Nelerdir

Dünyada en çok klinik çalışması yapılan ve bu araştırmalar sonucu birçok ilaç içerisinde kullanılan bir bitki türüdür zerdeçal. Bu yüzden şifalı olması kimseyi şaşırtmamaktadır. Birçok vitaminin içerisinde bulunan bitkinin içerisinde çokça E ve C vitaminine rastlamak mümkün. Daha doğal yollardan vücudunuzda bulunmasını istiyorsanız eğer ister kuru ister taze zerdeçalı kullanarak bir takım şifalı karışımlar hazırlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

Zerdeçal Çayı

zerdeçal çayı nedir
zerdeçal çayı nedir

Zerdeçal hakkında bilmeniz gereken bu önemli bilgiyle birlikte bir de lezzetinin harika olduğunu fark ettiğinizde kesinlikle kendisinden vazgeçemez olacaksınız!

Zerdeçalın çayını ister kuru zerdeçal kökünü bütün olarak kaynar suyla birleştirerek isterseniz de tozunu kaynar suya atarak ve demlenmesini bekleyerek elde edebilirsiniz. Bal ve limon bu tür baharatların vazgeçilmez dostu olduğu için kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Aksine soğuk kış aylarında çok güzel gelecektir.

Zerdeçal Sütü

Kimileri altın süt diyor kimileri de zerdeçal sütü diyor. Hangisini beğenirseniz onu kullanabilirsiniz, biz zerdeçal sütünü kullanmayı tercih edenlerdeniz. Bu süt ile birlikte cildinize gelecek güzellik sizi zerdeçal sütüne karşı çok fazla bağımlı yapabilir. Aman dikkat edin!

Zerdeçal sütü nedir
Zerdeçal sütü nedir

Hem hastalıkları iyileştiren, hem bağışıklığınızı güçlendiren hem de cildinize iyi gelen zerdeçal bitkisi bin bir faydasıyla gözleri üzerine çekmiş bulunmakta. Son zamanlarda gerçekten mucize sonuçlarıyla herkesi etkileyen zerdeçal sütünü istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz.

İsterseniz sadece sütün içerisine zerdeçal tozu ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Eğer farklı aromalar isterseniz karabiber, bal veya karanfil de ekleyerek tüketebilirsiniz. Geceleri uyku probleminize iyi gelecek zerdeçal sütünü belirlediğiniz doğru miktarlarda 7’den 70’e herkese içirebilirsiniz.

Yemeklerin Aromasını Zenginleştiren Zerdeçal

Zerdeçal hakkında bilinmesi gerekenlerden biri de yemeklere kattığı eşsiz tadıdır. Şifa bitkisi olarak meşhurluğuna meşhur katıldığının farkındayız ancak yemeklerdeki performansını göz ardı etmemek gerekir. Tüm öğünlerle birlikte rahatlıkla tüketebileceğiniz zerdeçalın özellikle çorbalardaki kullanımını söylemek gerek.

Zerdeçal Nedir Zerdeçal Faydaları Nelerdir
Zerdeçal Nedir Zerdeçal Faydaları Nelerdir

Her çeşit çorbaya katabileceğiniz zerdeçalı kullanarak yemeklerinizde fark yaratabilirsiniz. Kahvaltılarınızda yumurta ile birlikte tüketebileceğimiz gibi sebze yemeklerinde de oldukça lezzetli sonuçlar elde edeceksinizdir.

Mutfağınıza bir kez girdiğinde vazgeçilmezi zor olacak olan zerdeçalın faydaları da göz önüne alındığında elinizde düşürmeyeceğiniz bir yardımcı olacaktır. Et kullanımınız var ise marine ederken de kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Aynı zamanda baharat olarak da tercih edilen zerdeçalın etli yemeklere de çok yakıştığını belirtmekte fayda var.

Zerdeçalın başka faydaları var mı?

Zerdeçalın birçok faydasından ve kullanım yönteminden bahsettik, bahsettiklerimizin yanında zerdeçal hakkında bilinmesi gereken birkaç husus daha bulunuyor. Özellikle şifa yeteneklerinden biri olan iltihap önleme özelliği ile hem vücutta oluşan iltihabı hızla yok edebilmekte hem de iltihap oluşumuna izin vermediği için yaşam ömrümüzü artırmaktadır. Bu özelliği ile kesinlikle hayatımızda yer edinmesi gereken zerdeçalın tadını keşfedince kolay kendinize uygun tarifler oluşturacağınıza eminiz.

Tüm bu kullanım alanlarını denemeden önce kronik rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmanızı şiddetle öneririz. Zerdeçal ile ilgili edindiğiniz bilgiler doğrultusunda istediğiniz yaşam kalitesine sahip olacağınıza eminiz..


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.