Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Nasıl? Öğrenci Gözünden BEÜ ve Zonguldak

0

Öğrenci gözünden Bülent Ecevit Üniversitesi nasıl? Zonguldak nasıl bir şehir? Beü sosyal faaliyetleri nasıl? Beü nasıl bir okul?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Bülent Ecevit Üniversitesi’ni ve Zonguldak‘ı merak edenler için BEÜ öğrencisi Öznur ile soru-cevap yaptık. Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederiz. Umarız faydalı olur.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Nasıl?

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

Öncelikle ismim Öznur. 22 yaşında aslen Sinoplu olup okumak için Zonguldak’da bulunuyorum. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3. Sınıf öğrencisiyim.

Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitimi Nasıl?

BEÜ, ezberci eğitimin pençesi altına girmemek için, başta akademik kadrosu ile öğrenciye en iyisini katmak için uğraşan, bulunduğu şehrin koşullarına karşın sürekli ilerleme hedefli olan, konferanslar, sempozyumlar, kariyer zirveleri gibi etkinliklerle sürekli öğrencisi ile buluşan ve öğrencisinin görüşlerine önem veren bir üniversitedir. Bir çok bölümde yüksek lisans programları vardır. Öğrencinin kendini geliştirebilmesi için hizmet sunan -merkez kampüste- 7/24 açık 1 adet kütüphane ve 2 adet çalışma salonu bulunmaktadır. Saat 03.00 ve 07.00 de sıcak çorba ikramı da en büyük artısı 🙂

zonguldak-bulent-ecevit-universitesi-nasil
zonguldak-bulent-ecevit-universitesi-nasil

Sosyal Faaliyetler açısından BEÜ Nasıldır?

BEÜ bir çok sosyal kulübü bünyesinde bulunduran bir üniversitedir. Fakülteler arası düzenlenen spor turnuvaları, merkez kampüste bulunan tenis, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, paten alanları, bünyesinde bulunan devlet konservatuvarı etkinlikleri ve her yıl düzenlenen bahar şenlikleri kapsamında açılan farklı etkinliklere sahiplik yapan stantlar ve tabi ki konserleri ile sosyal faaliyetlerini sürdürmektedir.

BEÜ tek kampüsten mi oluşuyor? Hayır ise neredeler ve sen hangi kampüstesin?

Beü 2 kampüsten oluşuyor. Biri Zonguldak merkezde Farabi kampüsü. Diğeri ilçesinde İbni Sina(Tıp) kampüsü. Ben merkez yani Farabi kampüsündeyim.

BEÜ için senin genel düşüncelerin nelerdir? Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Nasıl?

BEÜ, birçok kişi için olduğu gibi benim için de ilk olarak en güzel arkadaşlıkların kurulduğu, saygı çerçevesi içerisinde belli bir hiyerarşi gözetmeksizin hocalarımızla bile arkadaş gibi olabildiğimiz küçük, sıcak kampüsüyle daima yardımlaşmanın olduğu samimi bir aile ortamından farksızdır. Aynı zamanda her türlü eğitimi almamız için her türlü imkanı sağlayan ve sağlamaya hazır bir üniversitedir.

Şehir olarak Zonguldak’ta İklim ve Sosyal Faaliyetler için ne söyleyebilirsin?

Zonguldak’ta iklim olarak insanları en çok zorlayan şey şu an hava günlük güneşlikken iki dakika sonra şakır şakır yağmur yağıyor olmasıdır, şüphesiz. Bu sebepledir ki Zonguldak halkı da öğrencisi ve yanında her zaman şemsiyesi ile gezer 🙂

Zonguldak’ta sosyal faaliyet yok denecek kadar azdır. Deniz kıyısı olan bir şehir olması sebebiyle deniz kenarlarına konumlanmış birkaç kafeterya ve parktan fazlası yoktur. Bu yüzden öğrenci olarak Zonguldak’a gelen bir kişi genellikle ya kampüste ya da üst kapı olarak tabir edilen öğrenciler için açılmış 3-5 kafe’nin olduğu yerde vakit geçirmektedir.

Zonguldak’ta Ekonomi ve Ulaşım Nasıldır?

Zonguldak yani emeğin başkenti, madenciliğin en büyük geçim kaynağı olduğu şehir. Tüketimin fazla olmasına karşın pahalı bir yer. Esnafının hala daha öğrencilerin yaşadığı bir şehir olduğuna alışamadığı kimi yerlerde fahiş fiyatların gözünüze çarptığı ve bunun önüne geçilmesi için hiçbir şey yapılmaması da cabası. Bunun en önemli sebeplerinden biri de ulaşım sanırım. Ulaşım bana göre kötü.

Çaycuma ilçesinde bulunan havaalanında sadece yurtdışına -haftada bir kez Almanya- seferleri olan bir Havaalanı.
Demiryolu sadece Karadeniz istikametinde kullanılan bir tercih ama karayoluna göre daha uzun sürüyor yolculuk.
Şehir çi ulaşımda belediye otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmakta. Belediye otobüslerinde akbil sistemi uygulanırken, dolmuşlarda sivil 2tl , öğrenci 2tl 🙂

Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı?

Okuduğunuz için ben sizlere teşekkür ederim 🙂


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.