Bilgisayar Nasıl Temizlenir ? Bilgisayar İçi-Dışı Nasıl Temizlenir ?

Hafsa Koçak

Updated on:

Bilgisayar Nasıl Temizlenir

Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarlar çalışmalarına bağlı olarak zaman içerisinde yavaş yavaş kirlenemeye başlar. Bilgisayarların içerisinde yer alan fanların sürekli olarak hava devirdaim yaptığını düşünecek olursak zaman içerisinde özellikle fanların tozlanmasını beklenen bir durum olarak değerlendirebiliriz. Tabi bu durumun bilgisayarlara olumsuz etkisi de olduğunu söylemek gerekiyor. Bir süre sonra bu şekilde kirlenen bilgisayarlarda zamanla hız sorunu bile yaşandığını da söylemek gerekiyor. Hatta fanların toza bağlı olarak dönüş hızı düştüğü için bilgisayarın ısının arttığı bu nedenle de aşırı ısınmadan performans düşüklükleri yaşandığını biliyoruz. Hal böyle olunca bilgisayarların belli aralıklarla temizlenmesi de gerekiyor. Peki bilgisayar temizleme işleminde dikkat etmemiz gereken konular neler?

Bilgisayar Nasıl Temizlenir

Bilgisayar Temizleme Sırasında Yapılacak İşlemler

Dışının temizlenmesi: Öncelikle bilgisayarın dışının temizlenmesi gerekiyor. Özellikle bilgisayar kasasının üzerinde fan çıkışlarında yer alan deliklerin temizlendiğinden emin olmanız gerekiyor. Bu şekilde tozla kapanan havalandırma delikleri açılacak ve bilgisayar içerisinde hava sirkülasyonuyla fanın sıcak havayı dışarı atabilmesi sağlanacak.

Fanların temizlenmesi: Eğer ulaşabiliyorsanız bilgisayarın kasa parçalarını açıp doğrudan fanları temizleyebilirsiniz. En etkili yöntemlerden birisi budur. Fakat bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa ya da kayı sökme gibi bir bilginiz yoksa bir süpürge yardımıyla havalandırma deliklerinden fanın tozunun çekilmesi sağlanabilir. Tam tersi olarak yüksek hava üfleme potansiyelli cihazlarla da fanlar yine havalandırma deliklerinden ters döndürülerek temizlenebilir.

Ekranların Temizlenmesi: Bilgisayar temizleme noktasında en çok merak edilen noktalardan birisi de ekran temizliği. Bilgisayar ekranlarında yumuşak bezlerin kullanılması gerekir. Aksi halde bilgisayar temizleme sırasında ekranların çizilmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz. Ekran temizleme işleminde cam temizleme ürünleri de kullanabilirsiniz. Fakat bu ürünleri de doğrudan ekrana sıkmak yerine yumuşak bez üzerine sıkarak ekranı silmek daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:   İşlemci Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorum yapın