Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Hafsa Koçak

Updated on:

web sitesi içeriği nasıl hazırlanır

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Bir şirket sahibi iseniz ya da çalıştığınız sektörle ilgili kişisel web sitesine ihtiyacınız olacaktır. İyi bir içerikle hazırlanmış olan web siteleri şirketlerin kurumsal kimliği olacaktır. Web sitesine sahip olduğunuzda işiniz bitmemekte, tam tersine işiniz o zaman başlamaktadır. Sahip olduğunuz web sitesinin içeriğini oluşturmak, içeriği sürekli güncel tutmak büyük uğraş istemektedir. Sitenizin içeriğini bulunduğunuz sektöre uygun olarak hazırladığınızda, tanınırlığınız ve sektörünüzdeki etkinliğiniz daha fazla olacaktır.Hazırsak Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? Web Sitesi İçeriği Nasıl Olmalı? Dijital İçerik Hazırlama gibi başlıklara cevap vermek için yazımıza geçelim.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Web sitesi tasarımları ile uğraşanlar ve yeni web sitesi sahibi olanlar, web sitesi içeriği nasıl hazırlanır sorusunu kendi kendilerine sorarlar. Web sitesi içeriğini oluşturmak için yazmanız gereken yazıları, normal bir yazı yazma işinden ayrı tutmalısınız. Web sitesi için yapılacak bir yazı hazırlama işinde, uzun yazılardan daha ziyade, daha az kelime ile daha çok şeyi anlatmaya çalışmalısınız(Detaylı rehber anlatımları haricinde). Çünkü internet sitelerine erişim yapan kişilerin büyük çoğunluğu uzun yazıları okumak istemeyecektir. Birçok internet kullanıcısı daha çok web sayfaları üzerinde göz atma yöntemini kullanmaktadır. Bu nedenle kısa yazıları okumayı tercih edeceklerdir. Bu aşamada ziyaretçinin dikkatini çekebilmiş ve birkaç kelime ile hafızasında kalıcı etki oluşturabilirseniz başarılı olmuşsunuz demektir.

Dikkat Çekici Başlık ve İçerik Uyumu

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? Konusunda İyi bir web sitesinde yayınlanan haber sayfalarında kullanılan başlıklar ile başlıklar altındaki içerik uyumlu olmalıdır.Başlığınızı dikkat çekici seçmelisiniz ki kullanıcı o yazıyı okumak istesin. İnternet üzerinde arama motorlarına insanlar aradıkları konu ve ürün ile ilgili bazı kelimeleri yazarak arama yaparlar. Uygun bir başlık belirlemesi yaptığınızda sizin sayfanız yapılan aramada ilk sıralarda gelmeye başlayacaktır. İlk sıralarda gelmek, arama yapan kişilerin sitenizi tıklamasını sağlayacak ve tıklanma sayısının artmasıyla birlikte web sitenizi üst sıralara daha kolay taşıyacaktır. Başlık ve içerik uyumu web sitesinin kalitesini artıracak ve firmanızın büyümesine katkısı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:   Sitemi Nasıl Tanıtabilirim Diyenlere Tavsiyeler

Kısa ve Uzun İçeriklerin Kullanılması

Web sitesi içeriği nasıl hazırlanır bu konu web sitesi tasarımında bilinmesi gereken en önemli konudur. İnternet kullanıcıları aradıkları konu ile ilgili sitenize ulaştığında, sitenizi hızlı bir şekilde gezinmek isteyecektir. Gezinme esnasında konu ve ürünlerle ilgili uzun açıklamaların bulunması, internet kullanıcısının dikkatini çekmeyecek ve okumadan sayfadan çıkacaktır. Ancak içeriklerin kısa olarak hazırlanması, ziyaretçinin kısa yazıları okumasını sağlayacaktır.Bu demek değildir ki uzun yazılar okunmaz.Burada anlatılmak istenen gereksiz cümle tekrarlarından kurtulmaktır. Sizlerde vermek istediğiniz mesajı birkaç kelime ile özet olarak vermelisiniz. İçeriklerde kısa ve öz cümleleri kullanarak hazırlanan paragrafları da mümkün olduğu kadar kısa tutmaya özen göstermelisiniz. İnternet ziyaretçileri genellikle maddeler halinde hazırlanmış olan içeriklere daha çok ilgi göstermekte ve bu içerikleri okumaktadır.

Görsel İçerikler

Web sitesinin içeriğinin hazırlanması sadece yazı yazmak değildir. Yazı ile birlikte içeriği çeşitli resim, video görüntü dosyaları ile destekleyebilirsiniz. Web sitelerinde oluşturulan, hakkımızda, haberler, ürünler, sık sorulan sorular, iletişim gibi bölümlerin her biri içeriktir. Web sitenizde firmanız ya da ürünleriniz ile ilgili fotoğraf ve video çekimlerini yaparak yükleme yapabilirsiniz. İçeriğe uygun resim ve videolar ziyaretçinin ilgisini çekecek ve ürünlerinizi inceleyecektir. Bu inceleme web sitenizin hareketliliğini artırarak bulunduğunuz sektördeki etkinliğinizi artıracaktır. Kullanacağınız resimlerin çeşitli sitelerden kopya değil kendiniz tarafından çekilmiş orijinal resimler olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Görsel veya medya dosyalarınızın isimlerini yazınızın başlığıyla aynı olmasıyla dikkat edin.Örneğin bu yazı için, web-sitesi-nasil-hazirlanir.jpg şeklinde olmalıdır.

Yazım Hataları

Web sitesinin içeriğini oluşturmak için hazırlayacağınız yazı metinlerinde, yazım hatalarına dikkat etmeli, dil bilgisi kurallarına uygun yazılar yazmanız sitenizin kalitesini artıracaktır. Ayrıca dil bilgisi kurallarına göre yazılmış olan yazılar, verilmek istenen mesajın daha iyi verilmesini sağlayacaktır. Yazınızı yazdıktan ve sitenizde yayınlamadan önce birkaç defa gözden geçirmeniz iyi olacaktır. Mümkünse yazdığınız yazıları üçüncü bir göze kontrol ettirmeniz yapılan hataların daha iyi görülmesini sağlayacaktır. Yazım hatalarıyla dolu bir web sitesi içeriğini kimse okumayacak ve bu sitenizin kalitesini düşürecektir.

İlginizi Çekebilir:   İyi Bir Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Web Site İçeriği Nasıl OlmalıSEO Kurallarına Uygun İçeriklerin Hazırlanması

Web sitesi içeriği nasıl hazırlanır en çok SEO uzmanlarının çalışma alanını oluşturmaktadır. Web sitelerinin trafiğini artırmak için mutlaka SEO çalışmalarının yapılması gereklidir. SEO çalışmalarına uygun içerikleri hazırlarken, kullanacağınız anahtar kelimeleri uygun yerlerde ve yeterli sayıda kullanmalısınız.

Anlamsız anahtar kelimeler faydadan çok zarar verecektir. SEO çalışmalarına uygun olmayan anahtar kelimelerin kullanılması, siteye erişim yapan ziyaretçiyi sıkacak ve siteden kısa sürede çıkmasına neden olacaktır. Kullanılacak olan anahtar kelimelerin, cümlenin akışını ve anlamını bozmayacak şekilde kullanılması gerekir. Tüm web sitesi içeriği hazırlanırken SEO kurallarına göre hazırlanması her zaman önemlidir.

Aslında yukarıda verdiğimiz başlıklardan bazıları da SEO’ya katkı sağlar.SEO için bir kaç alt başlık aşağıda örnek olarak vereceğiz.

İçerik Bağlantıları

Web sitesiniz için hazırlamış olduğunuz yazı içeriklerinde kullandığınız anahtar kelimeler aracılığı ile farklı web sitelerine bağlantılar oluşturabilirsiniz. Özellikle Google, Wikipedia, Yandex gibi büyük sitelere yönlendirme yapmanız web sitenizin önemini artıracaktır. Yine yönlendirme yaparken kendi web sitenizdeki diğer sayfalara ve içeriklere yönlendirme yapabilirsiniz. Bu yönlendirme ile ziyaretçinin kendi sayfanızda kalmasını sağlayarak, web sitenizin trafiğini artırmış olursunuz. Web sitenizde insanlar ne kadar uzun süre kalırsa, siteniz değer kazanmaya başlayacak, arama motorlarında ilk sıralara çıkarak, sektörünüz ile ilgili yapılan aramalarda ziyaretçilerin karşısına ilk siz çıkacaksınız. Bu sizin kurumsal kimliğinizi güçlendirecektir.

URL Uzunluğu

Genelde URL uzunluğu başlığa göre belirlenir ama başlık çok uzunsa URL de çok uzun olacaktır.URL’yi kısa tutmaya çalışın uzun URL SEO’ya eksi yönde puan olacaktır.

Meta Açıklamaları

Meta açıklaması arama motorlarınad başlığınızın hemen altında yer alan kısa açıklamalardır.Bu açıklamaları içeriğe uygun şekilde yaparsanız arama motorlarında daha iyi yerlere gelmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir:   Blog Yazarak Para Kazanmak - Blogdan Para Kazanmak

İçerik Etiketleri

İçeriğinize uygun etiketleme sistemi yaparak konunun nelerle alakalı olduğunu arama motorlarına daha iyi bildirebilirsiniz.Bu da SEO puanınıza artı yönde etki edecektir.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? yamızın sonuna geldik umarız faydalı olmuştur.

 

Yorum yapın