Responsive Tasarım Neden Önemlidir? Responsive Nedir?

Hafsa Koçak

responsive tasarım neden önemlidir

Responsive tasarım neden önemlidir?

Teknolojinin hayatımızda olan yerinin giderek artması beraberinde birçok kelimenin de hayatımıza girmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de Responsive tasarım ile ilgili olarak son zamanlarda duyduğunuz bu tasarım türü hakkında merak edilenleri açıklamak istiyoruz. Responsive tasarım nedir, neden bu kadar önemlidir? Bu soruların cevaplarını sizlere açıklayalım.

Responsive tasarım nedir?

Responsive Desing olarak geçen bu kelimenin Türkçe karşılığının “tarayıcı uyumlu tasarım” olduğunun altını çizmek istiyoruz. Özellikle internet kullanımının ülkemizde giderek artması beraberinde birçok web sitenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de ortaya çıkan web sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu olmasına da Responsive Desing denmektedir. Kısacası açıklamak gerekirse, elimizde kullandığımız cep telefonlarının tarayıcılarına uyumlu olan web siteleri için geçerli olan bir kelime diyebiliriz.

Bunun nedeni ise elimizde bulunan cihazların PC’ler kadar büyük olmaması ve web sitelerinin akıllı telefonlarda veya tabletlerde daha okunaklı halde kullanılmasıdır. Bu yüzden de Responsive tasarım günümüzde özellikle de web site sahipleri açısından son derece önemli bir konudur.

Responsive tasarım neden önemlidir?

Web sitesi sahipleri kadar o web sitesine girecek olan kullanıcıların daha rahat siteniz üzerinde gezinti yapmasına yardımcı olacak Responsive tasarım türü oldukça büyük önem arz etmektedir. Sitenize giren kullanıcıların masa üstü formatında değil de telefon formatına uyumlu olan web siteniz üzerinde daha rahat aradığına ulaşması, sitenizin ziyaret süresinin artmasına da yardımcı olacaktır. Bu yüzden de Responsive tasarıma oldukça fazla önem vermeniz gerekmektedir.

Günümüzde internet kullanım oranlarının masa üstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara doğru giderek kayması Responsive tasarımının her geçen gün daha da önemli bir hale gelmesine neden olmaktadır. Özellikle web sitenizi yaptırırken mutlaka ama mutlaka mobil uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir:   Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak - Blog Oluştur

Responsive tasarımda dikkat edilmesi gerekenler

Responsive tasarım özellikle kullanıcıların akıllı cihazlardan web sitenize erişmesine yardımcı olacağından dolayı bazı detaylara mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların en başında ise basit bir tasarım ile başlamanız gerekmektedir. Yani Responsive tasarım yaptırmak istediğiniz zaman her zaman karmaşık yapılardan kaçarak kullanıcıların sitenizde daha rahat dolaşmasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun son derece önemli olduğunu belirtelim. Nedeni ise sitenizin basit bir tasarımda olması, kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre geçirmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden de bu detaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

İkinci olarak ise Responsive tasarımın SEO’ ya etkisi. Yeni web sitesi olan herkesin en çok istediği detaylar arasında aranma hacminin her zaman ilk sıralarda olmasıdır. Yani web sitesi sahipleri sitelerinde yer alan haberlerin arama motorlarında her zaman ilk sayfalarda çıkmasını istemesinden dolayı,  Responsive tasarımın SEO’ ya etkisi oldukça büyüktür. Bu yüzden de Responsive tasarımı düzgün olan web sitesi sahiplerinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmaları her zaman daha kolay olmaktadır. Bu yüzden de bu detaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Responsive tasarımın web siteniz açısından bu kadar etkili bir rolün olmasından dolayı sizlerde mutlaka web sitesi yaptırırken veya yaptırmış iseniz sitenizin Responsive tasarıma uygun hale getirilmesi için çalışmalara başlamanız gerekmektedir.

Sitenizin geleceği açısından oldukça önemli olan bu detayı göz ardı etmezseniz siteniz istediğiniz seviyelere daha çabuk gelecektir. Teknolojinin her geçen gün akıllı telefonlar üzerine ve tabletler üzerine giderek kaymasından dolayı masa üstünden internet sitelerine giriş oranı her geçen gün azalmaktadır. Bu yüzden de Responsive tasarım yaptırarak sizlerde rakiplerinizin bu alanda bir adım önüne geçme şansını yakalamış olabilirsiniz.

Yorum yapın