A’dan Z’ye Bilgisayarınızın Tüm Bileşenlerini Test Edin! 2023

dogukan

Updated on:

bilgisayarinizin-tum-bilesenlerini-test-edin-bilgisayar-test-programlari

Bilgisayardaki tüm arızaları test edin. Ekran kartı testi, SSD testi, monitör testi, hard disk testi, bilgisayarınızın tüm sorunlarını öğreneceğiniz yararlı programlar.

Bilgisayarımız hayatımızın artık bütünü. Kullandığınız bilgisayarı test etmek, arızalarını bilmek bilgisayarınızda yaşadığınız problemlerin birçoğunu çözmenizi sağlayacaktır. Bu makalemde bilgisayarınızı hemen hemen tüm bileşenlerini nasıl test edebileceğiniz anlatacağım.

Anlattıklarımla bilgisayarınızın aşağıdaki sorunlarının hepsini öğrenebileceksiniz. Test uygulaması aşağıdaki işlemleri içerir:

 • Ekran kartı testi
 • SSD testi
 • Hard Disk testi
 • Monitör testi
 • Ram testi
 • İşlemci testi
 • İnternet kartı testi
 • Hoparlör / Ses testi
 • Isınma testi

Bu sorunlardan hangisi sizin bilgisayarınızda mevcut öğrenmek veya ikinci el cihaz alımlarınızda alacağınız bilgisayarın nerelerinde problemler mevcut bunları bu test aşamalarında rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızı hızlandırmak için ise Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bilgisayarı Test Etme Programları

Ekran Kartı Testi

Ekran kartınızı test etmek için 2 tane program kullanmalısınız. Programların ismi Furmak ve GPU-Z programlarıdır. Programları isimlerine tıklayarak indirebilirsiniz. Programları indirdikten sonra aşağıdaki işlemleri uygulayın.

 1. Furmak ve GPU-Z’yi indirin ve ardından inen kurulum dosyalarını çalıştırarak bilgisayarınıza programları kurun.
 2. Programların ikisini de kurduktan sonra GPU-Z programını çalıştırın ve aşağıdaki resimdeki gibi “Sensors” testi seçeneğine gelin. Alt kısımdan da ekran kartınızı seçin.

  ekran-karti-testi
  Ekran Kartı Testi
 3. GPU-Z açık kalsın. Şimdi Furmak programını çalıştırın. Program üzerinde “Fulscreen” seçeneğini işaretleyin ve “GPU Stressed Test” butonuna ardından “Go” butonuna basın.

  ekran-karti-test-programi
  Ekran Kartı Test Programı
 4. Sonrasında kırmızı göz işareti çıkacaktır. Bu ekranda 15 dakika kadar bekleyin. 15 dakika sonra “esc” tuşuna basarak Furmark programını kapatın. Şimdi GPU-Z değerlerine bakın. Sensörs kısmındaki değerler normal seviyedeyse eğer ekran kartınız sağlam demektir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ekran Kartı Test Etme Programı Videosu

SSD Testi

SSD testi ve Hard Disk testi için aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Yani bu test ile birlikte hem SSD hem de HDD’nizi test edebilirsiniz. Test sonuçları %90 ihtimalle doğruluk payına sahiptir ve yapacağınız test donanımınızın arızasını test edebilen en iyi program konumundadır.

SSD ve HDD test etmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Bilgisayarınıza Hard Disk Sentinel isimli programı indirin.
 2. Programı indirin ve kurulumunu tamamlayın. Ardından Hard Disk Sentinel programını çalıştırın.
 3. Programı çalıştırdıktan sonra sağ tarafta bilgisayarınızda olan diskleri göreceksiniz. Bu disklerin sağlık durumu aşağılarında yazmaktadır. Örneğin benim bilgisayarımda bir disk sağlamken diğeri bozulma durumuna yaklaşmış.

  SSD-testi
  SSD testi

SSD ve HDD Test Programı Videosu

Monitör Testi

Monitörünüzü bu uygulama ile test edebilirsiniz. Bu test esnasında unutmayın ki monitörün tüm bileşenlerini test edemezsiniz. Bu uygulama sadece bilgisayarınızın ekranında bulunan ölü pikselleri test edebilmeniz için belirtilmiştir. Monitör testi için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Death Pixel Test adresine giderek siteyi açın.
 • Sitedeki talimatları uygulayın. Burada ekranınıza sırayla renkler gelecek bu renklerde monitörünüzün tepkimesine bakın.
 • Renkler üzerinde ekranınızda bazı noktaların görünmemesi veya silinmiş bir biçimde görünmesi monitörünüzün bozulduğu anlamına gelmektedir.

Ölü Piksel Testi Videosu

Bilgisayarın Arızasını Bulma Programı

Bu program ile bilgisayarınızda kalan sorunların arızalarını bulabilirsiniz. Program çok kapsamlıdır ve birden fazla sorunu tespit edebilir. Tespit ettiği sorunlar aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayar ısınma testi.
 • İşlemci testi.
 • Ram testi.
 • Ekran kartı testi.
 • İnternet testi.
 • Kuzey / Güney çipleri testi.
 • Optik Sürücü (DVD ROM) testi.
 • Ses testi.

Bütün bu bileşenleri bu program ile test edebilirsiniz. Programın ismi Passmark 8’dir. Passmark 8 ile yukarıda belirttiğimiz arızaların hepsini rahatlıkla test edebilirsiniz. Passmak 8 ile bilgisayar arızalarını test etmek için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 1. Bilgisayarınıza Passmark 8‘i indirin ve kurun.
 2. Kurulduktan sonra programı çalıştırın. Test etmek istediğiniz bileşenleri seçin. Sonrasında yeşil renkte olan “Start” yazılı butona başlayarak testi başlatın.
 3. Test yaklaşık olarak 15 dakika sürecektir. Bu süre zarfında bilgisayarda herhangi bir işlem yapmayın ve eğer laptop ise sarj kablosunun takılı olduğundan emin olun.
 4. Program taramayı bitirdikten sonra “Passed” yazısı yazarsa test ettiğiniz bileşenlerin hepsi sağlam durumda demektir. Eğer “Failed” yazarsa neye göre hata verdiğini program içerisinde görerek o bileşen hakkında gerekli önlemleri alın.

Passmark 8 ile Bilgisayar Sorunlarını Test Etme Videosu

Bu anlattıklarımız ile bilgisayarınızı A’dan Z’ye test etmiş olacaksınız. Bilgisayarınızın ekran kartı testi, hard disk testi, ssd testi, ölü piksel testi, ram testi, monitör testi gibi testlerden sağlam çıkması muhtemelen o bilgisayarın sorunsuz çalışan bir bilgisayar olduğuna işaret etmektedir.

Sizler de bu programlar ile bilgisayarınızı test edin ve sonuçları bizimle paylaşın. Sonucunu merak ettiğiniz değerleri bizlere yorum olarak iletirseniz o değerler hakkında sağlamlık durumunu aynı gün içerisinde yanıt vererek ileteceğimizden emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Bilgisayar Nasıl Temizlenir ? Bilgisayar İçi-Dışı Nasıl Temizlenir ?

Yorum yapın